Vörös csillag és horogkereszt az unió zászlajával

Nem volt alkalmas félelemkeltésre az a plakát, amely az Európai Unió jelképe mellett ötágú vörös csillagot és horogkeresztet ábrázolt. A plakátot Budapest utcáin elhelyező két férfi magatartása emiatt nem veszélyes a társadalomra, következésképp tettük nem bűncselekmény. Így indokolta most írásba foglalt felmentő ítéletét a Legfelsőbb Bíróság. A felülvizsgálati határozat a védő szerint precedensértékű.

2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságszolgáltatás minden bizonnyal kiindulópontnak tekinti majd a Legfelsőbb Bíróság most elkészült tízoldalas ítéletének okfejtését a hasonló ügyekben – nyilatkozta lapunknak Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd. A védő azt a két férfit képviselte a 2004 áprilisa óta tartó eljárásban, akik az Európai Parlament magyar tagjainak megválasztása előtt plakátokat helyeztek el Budapesten. Az oszlopokra kiragasztott plakát felirata ez volt: „Lehet nemet mondani!” A szöveg közelében az EU jelképe mellett ötágú vörös csillag és horogkereszt volt látható.
Próbára bocsátás
A két budapesti lakost tiltott önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt 2005-ben egy év időtartamra próbára bocsátotta a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Az ítéletet a Fővárosi Bíróság (FB) 2006-ban jóváhagyta. A jogerős döntés indoklása szerint a vádlottak magatartása jogellenes, hiszen a büntető törvénykönyv (Btk.) tiltja a vörös csillag és a horogkereszt közszemlére tételét. Ez alól ugyan van néhány kivétel – például az ismeretterjesztés és a tudományos, művészeti célú és jellegű ábrázolás –, a jelenlegi eset azonban nem sorolható a felmentésre okot szolgáltató kivételek kategóriájába.
A plakát az FB szerint az elkövetők álláspontját fejezte ki. Az adott véleménynyilvánítás bűncselekmény. Hasonlóképpen nyilatkozott az ügyészség is. Azt hangsúlyozta: a vádlottak számára is nyilvánvaló volt, hogy a törvény tiltja az önkényuralmi jelképek használatát.
A Legfelsőbb Bíróság (LB) a védő kérelmére rendkívüli perorvoslat keretében felülvizsgálta és megváltoztatta az első- és a másodfokú ítéletet: felmentő döntést hozott. A felülvizsgálati határozat lényege röviden az, hogy a vörös csillag és a horogkereszt közszemlére tétele formai értelemben bűncselekmény volt: megvalósította a tiltott önkényuralmi jelkép használatának vétségét. A vádlottak mégsem vonhatók felelősségre, mert cselekedetük nem veszélyes a társadalomra. Enélkül pedig egyetlen jogsértőnek minősülő magatartás sem tekinthető bűncselekménynek.
Párhuzam a diktatúrákkal
A plakátragasztás tényétől a Legfelsőbb Bíróság a következő okfejtéssel jutott el a felmentő ítéletig. Mindenekelőtt megállapította, hogy a büntető törvénykönyv szerint a horogkereszt, a nyilaskereszt, az SS-jelvény, az ötágú vörös csillag, a sarló-kalapács: önkényuralmi jelképek. Ezek, és az ezekről készült ábrázolások terjesztése, közszemlére tétele bűncselekmény. Nem büntethető azonban, ha a különben tiltott jelképeket ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból használják, illetve alkalmazásukkal a történelem és a jelenkor eseményeiről kívánnak tájékoztatni. A felülvizsgálati tanács is leszögezte, hogy az uniós részvételünk ellen érvelő személyek magatartása, plakátja nem sorolható a kivételek közé. Vagyis: emiatt nem mondható, hogy a vádlottak nem követték el a bűncselekményt. Arról ugyanis nincs szó, hogy esetleg az ismeretterjesztés lett volna a céljuk, netán a múlt, vagy a jelenkor eseményeit kívánták volna szemléltetni. Az ítélet erről a többi között a következőket tartalmazza: „A közszemlére tett plakáton ábrázolt horogkereszt és ötágú vörös csillag … s a »lehet nemet is mondani« felirat az Európai Unió és az önkényuralmi jelképekhez kötődő politikai diktatúrák párhuzamba állítását, összehasonlítását, az Európai Unióhoz történő csatlakozás kritikáját fejezi ki.” Hivatkozik ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság döntése a büntető törvénykönyvnek arra az alapvető rendelkezésére, hogy bűncselekmény csak az olyan jogellenes magatartás lehet, amely veszélyes a társadalomra. A társadalomra pedig az a magatartás veszélyes, amely sérti vagy veszélyezteti a Magyar Köztársaság állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, az állampolgárok személyét vagy jogait.
Az önkényuralmi jelképek használata kétségtelenül jogszabályba ütközik. A büntető törvénykönyv indoklása szerint a különböző szélsőséges (fasiszta és bolsevista) szimbólumok továbbélése, ismételt felhasználása felháborítja, jogos érzékenységében sérti a társadalom jelentős részét. A törvényben leírt cselekmények rontják hazánk hírnevét is. A jogszabály a köznyugalom védelmét kívánta szolgálni.
Nem azonosultak az ideológiákkal
A törvény által tilalmazott önkényuralmi jelképek nyilvános használata a plakátragasztók esetében ugyanakkor nem veszélyes a társadalomra. Az LB felülvizsgálati tanácsa ezt az Alkotmánybíróság 2000-ben elfogadott döntésének figyelembevételével állapította meg. Az Alkotmánybíróság hajdani állásfoglalása szerint az önkényuralmi jelképek használatának lényege az azonosulás a náci és bolsevik népirtó ideológiákkal, amelyek képviselői a hatalom kizárólagos, erőszakos megszerzésére törekedtek. A budapesti büntetőügy vádlottjai viszont nem terjeszteni, propagálni, népszerűsíteni kívánták a vörös csillaghoz és a horogkereszthez kapcsolódó eszméket, hanem azokat elítélve akartak párhuzamot vonni az Európai Unió általuk ugyancsak elutasított hatalmi rendszerével. Cselekedetük – a végérvényes döntés szerint – nem volt alkalmas félelemkeltésre, a fenyegetettség érzésének kiváltására, a köznyugalom veszélyeztetésére. A társadalomra veszélyesség hiányában bűncselekmény nem valósult meg. Ez vezetett a vádlottak felmentéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.