Wolfowitz megsértette a Világbank szabályait

Munkatársainktól
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paul Wolfowitz megsértette a bank szabályait a Világbank etikai bizottsága szerint, amikor közbenjárt barátnője fizetésének emelése és előmenetele érdekében – közölte egy, a bizottsághoz közel álló illetékes és a The New York Times című amerikai napilap helyi idő szerint hétfőn. A jelentést nem hozták nyilvánosságra, de megállapításait közölték Wolfowitzcal. „Európa legbefolyásosabb kormányai kompromisszumot ajánlottak Paul D. Wolfowitz Világbank-elnök ügyében. Eszerint lehetővé tennék, hogy az Egyesült Államok válassza a bank következő elnökét, de csak abban az esetben, ha Wolfowitz hamarosan leköszön posztjáról” – írta a The New York Times.
A Világbank elnöki posztja megtiszteltetés, nem pedig jogosultság – fogalmaz Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a Financial Times hasábjain a Wolfowitz-botrány kapcsán. Stiglitz, aki 1997 és 2000 között a szervezet alelnöke volt, úgy véli, hogy a szegény országok felzárkózásáért működő bankot egy fejlődő országból származó, széles körben elfogadott szakembernek kellene vezetnie. Ha igazán demokratikus folyamat lenne a Világbank vezetőjének kijelölése, akkor majdnem biztos, hogy nem Paul Wolfowitzot tették volna meg a szervezet vezetőjének – állítja a Nobel-díjas közgazdász. Stiglitz szerint Wolfowitz barátnőjének rekord-fizetésemelése és előléptetése, valamint a vezetőség körül kialakult bizalomhiány alapvető oka, hogy az Egyesült Államoknak fel kellene adnia azt az előjogát, hogy maga válassza ki a mindenkori elnököt, míg a valutaalap vezetőjének meghatározása szintén az 1944-es kezdet óta Európára hárult.
– A bank iránti bizalom helyreállítása ott kezdődik, hogy a vezető megválasztásának a módját megváltoztatjuk – fogalmaz a közgazdászprofesszor. Stiglitz szerint Wolfowitz esetében is egyszerűen csak annyi történt, hogy Bush elnök néhány barátjának telefonált, így biztosítva az egykori külügyminiszter-helyettes új állását. Az amerikai szenátusnak még felülvizsgálati joga sincs ebben az esetben, a bank tagállamai fejlesztési és pénzügyminisztereinek pusztán a ratifikálás „joga” maradt meg. A Columbia Egyetemen közgazdászprofesszorként dolgozó Stiglitz úgy véli, hogy az iraki háború ideológusaként ismert Wolfowitz kinevezése után olyan szövetségeseinek adott magas rangú posztokat a Világbankban, akik egytől egyig az amerikai beavatkozás támogatói voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.