Zöld út a Molnár-rendeletnek

Sorra elutasította a Fővárosi Bíróság az egészségügyi miniszter kórház-átalakítással kapcsolatos közigazgatási határozatának felfüggesztésére irányuló kérelmeket.

Munkatársunktól
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felperesek azt kérték a bíróságtól, hogy helyezze hatályon kívül Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter március 8-án kelt határozatát, amellyel a tárcavezető csökkentette a kórházak aktív ágyszámát, és meghatározta az új területi ellátási kötelezettségüket. A felperesek a szóban forgó határozat azonnali végrehajtásának felfüggesztését is kérték.
– Eddig 27 esetről érkezett meg a minisztériumba a bírósági végzés, mindegyikben azonos döntés olvasható. Tehát egyik esetben sem tartotta a bíróság megalapozottnak a határozat felfüggesztésére irányuló kérelmet – közölte tegnap Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Hozzátette: ezt a lépést nagyon fontos döntésnek tartják a további stabilitás megteremtésében, amellyel ez a kórházi rendszer valóban véglegessé tud válni Magyarországon. Azt azonban Horváth Ágnes nem közölte, hogy a szóban forgó 27 esetben kik voltak a felperesek. Korábban a Fővárosi Bíróságon azt közölték, hogy a keresetleveleket megyei és helyi önkormányzatok, valamint kórházak nyújtották be, ezenkívül a Magyar Orvosi Kamara is bírósághoz fordult ebben a tárgyban: önmagában tíz miniszteri határozatot támadott meg.
A felperesek azzal indokolták kérelmüket, hogy a határozatok végrehajtása össztársadalmi szinten alapvető alkotmányos jogokat sért, veszélyezteti a biztonságos ellátást, s visszafordíthatatlan folyamatokat indít el. Az alperes ezzel szemben arra hivatkozva kérte az indítvány elutasítását, hogy a határozatok felfüggesztése mind az ellátásban, mind a finanszírozásban komoly fennakadást okozna. Hivatkoztak továbbá arra is, hogy minden kórház aláírta az egészségbiztosítóval az új finanszírozási szerződését, így a korábbiak érvényüket vesztették, s az „eredeti” állapot nem állítható vissza. A bírósági végzés indoklása többek között azt mondja ki, hogy a szóban forgó határozat ténylegesen része az egészségügyi szolgáltatás rendszerének, s ebből egy intézmény kiragadása az ország egészségügyi ellátásának biztonságát veszélyeztetné. Az ügy azonban ezzel nem zárult le, a peres eljárás még hátravan.

Elbocsátások Baranyában. Megkezdődtek az elbocsátások a Baranya Megyei Kórházban is. Az intézménynek 187 dolgozójától kell megválnia – 79 felmentés már folyamatban van, a többieknek májusban és az azt követő hónapokban kell távozniuk. A tömeges létszámleépítés az egészségügyben zajló intézkedések következménye; a kórháznak jelenleg 1,4 milliárd forint a hiánya.
Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke közölte, negyven százalékkal csökkentették az aktív ágyak számát a kórházban. Felhívta a figyelmet arra, hogy amíg az első három hónapban a régi finanszírozás szerint 16,5 millió forint volt a teljesítménykorlát miatt a hiány, addig az áprilistól életbe lépett új szerződéssel – immár kevesebb ágyszám mellett, leépítésekkel – havonta közel hétmillióval kell számolniuk. Mint mondta, beteg nem lett kevesebb, az orvosok pedig nem tehetik meg azt, hogy nem gyógyítnak. Véleménye szerint a kormány alkotmányos kötelezettségét nem teljesíti azzal, hogy ilyen mértékű megszorításokat hajt végre az egészségügyben. Az elbocsátottak között vannak orvosok, szakápolók és technikai dolgozók is. (B. M. C.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.