A halálbüntetés indoka: „hiszen magyar!”

Vasárnap a révkomáromi Tiszti Pavilonban tizennegyedik alkalommal adja át a Magyar Koalíció Pártja parlamenti frakciója a Pro Probitate – Helytállásért díjat, melyet 1993-ban alapítottak. A díj alapításával párhuzamosan a Szlovák Nemzeti Tanács magyar képviselői május 15-ét határozták meg a szlovákiai magyarság emléknapjának, arra emlékezve, hogy gróf Esterházy János 1942-ben ezen a napon a szlovák állam törvényhozó testületében egyedüliként utasította el a zsidók deportálását elrendelő jogszabályt.

Neszméri Sándor
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Bár sem a díjalapító oklevél, sem az emléknap meghatározása nem mondja ki, mégis az az igazság, hogy a szlovákiai magyarság akkori parlamenti képviselői ezzel a döntéssel rehabilitálták politikailag és társadalmilag a legnagyobb felvidéki magyar politikust.
– Furcsa érzésekkel készülök a díjátadóra – vallotta meg lapunknak Bárdos Gyula, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) parlamenti frakcióvezetője, az ünnepség főszervezője. – Az évtizedes agymosás után, amikor is Esterházy Jánosról meg sem szabadott emlékezni, s ha mégis, csak a legrosszabbakat lehetett róla elmondani, a szlovákiai magyarság körében egyre nagyobb tiszteletnek örvend nagy elődünk – állítja a frakcióvezető.
Az idén, halálának ötvenedik évfordulóján szinte társadalmi összefogás alakult ki az Esterházy János Emlékbizottság aktivitásai körül, hiszen a megemlékező konferenciák, ünnepi találkozók, tudományos szemináriumok megrendezése mögé felsorakozott a legnagyobb szlovákiai magyar civil szövetség, a Csemadok vagy az országos hatáskörű Magyar Ifjúsági Közösség is. Köztéri szobrai állnak már Esterházynak a magyarok lakta vidékeken, Királyhelmecen, Búcson, és sikeres közadakozási akciót szerveznek annak érdekében, hogy Nyitraújlakon, a nagy politikus szülőfalujában kápolnát építhessenek emlékére, miközben a szlovák település a nyitrai egyetemek magyar fiataljai számára szinte már zarándokhely lett, ahol születésének és halálának évfordulójáról egyként megemlékeznek, sorolja a frakcióvezető a „jó érzéseket”. Ráadásul Bárdos szerint mindez nem „üres kultusz”, mert immáron a közgondolkodás részévé váltak Esterházy János politikáját és életét meghatározó vallomásai, mint például az, hogy „soha semmilyen jogunkról lemondani nem fogunk, mert csak az a nemzet veszhet el, amely önként mond le valamely jogáról”, de követendő korkövetelményként emlegetik sok helyütt az 1939 decemberében, a szlovák nemzetgyűlésben elmondott beszédének alapfilozófiáját is, amely szerint „nyíltan és bátran vallom a tételt, mely szerint nekünk, magyaroknak és szlovákoknak azt kell keresnünk, ami bennünket közelebb hoz, és nem azt, ami bennünket eltávolít”.
– Ugyanakkor rémálmainkban sem derengett fel a díjalapításkor, hogy 2007-ben még mindig úgy kell megemlékeznünk Esterházy Jánosról, hogy jogilag nem rehabilitálja az ország, a szlovák igazságszolgáltatás, ellenkezőleg: ugyanazokkal a vádakkal illetik őt, mint halálra ítélésekor, ami – azóta többszörösen is bebizonyosodott – egyértelműen koncepciós per bírósági túlkapása volt – hangsúlyozta Bárdos, emlékeztetve arra a beszélgetésre, amely a Nemzeti Bíróság elnöke, Igor Draxler és ügyésze, Anton Rasla között zajlott le az ítélet kihirdetése után. Az ügyész a döntés szigorát kérte számon a bíróság elnökén, aki a megalapozatlan halálbüntetést azzal indokolta, hogy „no, hiszen magyar!” A frakcióvezető azt mondja, sokan vannak a felvidéki magyarok körében olyanok, akik bátran vállalták magyarságukat s az ezzel járó szenvedéseket, sokat közülük már kitüntettek a Helytállásért-díjjal, s még többen olyanok, akik sokat tettek a szlovákiai magyarság megmaradásáért, szellemi gyarapodásáért, mégis ott tartanak a magyar képviselők, hogy lassan azokat fogják kitüntetni az Esterházy emlékére alapított elismeréssel, akik évek óta rendületlenül küzdenek rehabilitációjáért. – A legszomorúbb mégis az – vallja a frakcióvezető –, hogy ma még csak fénysugár sem látható, amely az út végét, gróf Esterházy János nevének hivatalos, a szlovák igazságszolgáltatás általi megtisztítását jelezné.
Sokan teszik fel a kérdést: miért? Mi az oka annak, hogy Szlovákiában manapság egyre több történész, egyházi személyiség, de még politikus is érvel a háborús bűnösként kivégzett, a szlovákiai zsidók és romák tízezreit haláltáborba küldő Jozef Tiso államfő „megítélésének revíziója” mellett, mondván, „a történelem nem volt fekete-fehér, egy-egy kor főszereplőit sem lehet ilyen színben értékelni”, ugyanakkor a számtalan bizonyíték, jogi elemzés, történelmi dokumentumok felsorakoztatása ellenére semmi hajlandóság nincs gróf Esterházy János munkásságának újraértékelésére. A válaszok sokszínűek, de végül szinte mindenki eljut egy szomorú végkövetkeztetésre, nevezetesen arra, hogy a kérdés megítélésében a politika játssza a főszerepet. S ez a politika – tetszik vagy nem bárkinek is, szörnyű vagy megérthető, de igaz – a XXI. század elején is arra épül, hogy „kell az ellenségkép”. S a legkézenfekvőbb – legalábbis a szlovák politika számára – ellenség a magyarság. Ez az oka annak, hogy hivatalosan nem hajlandók átértékelni Esterházy János politikai munkásságát, ahogy nem hajlandók megkövetni a szlovákiai magyarságot a velük szemben törvénytelenül és jogtalanul, a nemzetközi elvárásokkal szemben alkalmazott kollektív bűnösség elve miatt, a meghurcoltatásokért, a deportálásokért, holott a szlovák parlament már a zsidókat, a romákat és a németeket is megkövette a második világháború idején, illetve az azt követő években szlovák részről elkövetett túlkapások miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.