A szocializmus a cél

Stefan Lázár
2007. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A föderalista struktúrára épült Németország történetében első alkalommal lép színre az egész köztársaságot átfogó szélsőbaloldali erő. Kétéves előkészületek után megalakult a Baloldal Pártja (Die Linke), amely a keleti tartományokban a hajdani kommunista egységpárt örököseire (PDS), nyugaton a szociáldemokratákból kiábrándultak csoportjára (WASG) támaszkodik, együttesen hetvenkétezer tagot fog össze, és a politikai spektrum harmadik legnagyobb pártjának számít. A fúziót megszavazó kongresszus nyolcszáz küldötte közül mindöszsze egy személy utasította el az egyesülést. A delegáltak a szociáldemokraták egykori elnökét, Oskar Lafontaine-t és a mindeddig a PDS-t vezető Lothar Biskyt bízták meg az elnöki teendők elvégzésével, a közös parlamenti frakciót továbbra is a Lafontaine–Gregor Gysi-kettős irányítja.
Az új párt nyíltan kimondott célja az ország eddigi rendszerének átalakítása. A Die Linke elutasítja a piacgazdaságot, és a zászlajára írt „demokratikus szocializmus” mellett kardoskodik, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy az alkotmány törvényeivel összeegyeztethető ez a politikai szisztéma. „Céljaink szolgálatában fokozni fogjuk a politikai összetűzéseket” – hangoztatta Lafontaine, és kiállt a munkásmozgalom hagyományainak ápolása mellett. Ez a stratégia magában foglalja a felszólítást a politikailag motivált általános sztrájkra is, amelyet a német alaptörvény – szemben Olasz- és Franciaországgal – határozottan megtilt, mivel egy ilyen méretű tiltakozó megmozdulás megbénítaná a köztársaság közéletét. A továbbiakban a Baloldal Pártja követeli a minimálbér bevezetését, az adórendszer átalakítását az igazságosság jegyében, az energiaszolgáltatás állami irányítását és ellenőrzését, a hadsereg külföldi bevetéseinek megszüntetését.
Az időközben jogilag is elismert szövetség első számú ideológiai hangadója, Gregor Gysi – a kongresszus résztvevőinek viharos tetszésnyilvánításaitól kísérve – azt igyekezett kiemelni, hogy a német újraegyesítés folyamata valójában csak most teljesedett be, mert az NDK összeomlását követően ezúttal került sor igazi egyesülésre. A két párt a legutóbbi parlamenti választáson közös listán indult, a szavazatok 8,7 százalékát szerezte meg, és ötvennégy képviselővel vonult be a Bundestagba. Politológusok meglátása szerint a Baloldal Pártjának létrejötte egyben a megszokott erőviszonyok átalakulását eredményezi majd, és a jövőben ritkaságnak számítana egy mindössze két pártra támaszkodó kormánykoalíció lehetősége. A kormányalakításhoz szükséges többséget előreláthatólag csak a három kisebb parlamenti párt (Liberálisok, Zöldek, Baloldaliak) valamelyikének bevonása teszi majd lehetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.