Analízis a titkosszolgálatok válságáról

Gyurcsány Ferenc második miniszterelnöksége óta folyamatos válságban vannak a kiemelt fontosságú állami intézmények, így a magyar titkosszolgálatok is – így összegzi jelentését a Budapest Analyses. A szervezet rámutat, aggodalomra ad okot a hivatalos és a szocialista kötődésű magánszolgálatok között kialakult szimbiózis, valamint az orosz politikai befolyás nagysága a titkosszolgálatokban és a magyar közéletben.

MN-összeállítás
2007. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar titkosszolgálatok működési zavarait, korrupciós ügyeit, hatalommal való visszaéléseit a jelenlegi válság csak felerősítette, gyökerei azonban visszanyúlnak a rendszerváltás idejére – szól a Budapest Analyses (BA) elemzésének alapvetése. Kifejtik, a szolgálatok tagjai, vezetői következetesen és sikeresen akadályoztak meg minden olyan törekvést, amely az intézményrendszer átalakítását, a kádárista elit pozícióinak visszaszorítását tűzte ki célul.
A BA emlékeztet az Orbán-kormány négy évére, amikor az anyagi, költségvetési megbecsültség mellett politikai és szakmai értelemben is elismerés övezte a titkosszolgálatok tevékenységét. Az eredmények nem maradtak el: a neonáci, antiszemita szervezetek és személyek kiszorítása az ország területéről, a külföldi szervezett bűnözés hídfőállásainak felszámolása, az ország biztonsági és politikai stabilitásának megőrzése a balkáni és koszovói válság és a NATO-ba való belépés idején. A szovjet/orosz behatolás visszaszorítása, a magyar szolgálatok függetlenítése kulcsfontosságú volt a NATO- és EU-tagság elé néző Magyarország számára. A szolgálatok megtisztítása a szovjet/orosz befolyástól nem csupán a szövetségesek jogos elvárása volt, hanem a nemzeti függetlenségnek, a nemzeti érdekek érvényesülésének alapvető feltétele is. Ezért az Orbán-kormány számára prioritás volt, hogy a magyar szolgálatok élére olyan személyeket nevezzen ki, akik már mentesek voltak a közvetlen szovjet/orosz befolyástól.
Az állambiztonsági múlttal és szoros szocialista kötődésekkel rendelkező „régi gárda” azonban úgy érezhette, hogy a jobboldali koalíció fennmaradása végleg megfoszthatja kiváltságos pozícióitól és a visszatérés lehetőségétől. A „Szigorúan titkos” állományú múlttal bíró Medgyessy Péter miniszterelnök hatalomra kerülése 2002-ben lényegében megtestesítette azt a visszarendeződést, amely nem csupán a szolgálatok vezetői köreiben, hanem a teljes államigazgatásban és általában a közéletben végbement – vonja le a következtetést a BA. Az elemzés állítja, Gyurcsány Ferenc kormányzása idején az öt magyar titkosszolgálat élén már csak olyan személyek voltak, akik maximálisan eleget tettek a miniszterelnök „kézi vezérlési” igényének, akik nem fogalmaztak meg önálló elképzeléseket, és még azt is eltűrték, ha a politikai vezetés történetesen nem velük, hanem a fejükön átnyúlva valamelyik „bizalmasabb” beosztottjukkal intéztette az ügyeket. Ez és Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter megjelenése jelentette annak a negatív spirálnak a kezdetét, ami mára teljesen ellehetetlenítette a szolgálatokat – írja a Budapest Analyses elemzése.
A bajt a jelenlegi vezetők gyengesége és felelőtlensége mellett az is tetézi – véli a BA –, hogy az elmúlt csaknem két évtized során létrejöttek „kiugrott vagy kirúgott” állambiztonsági tisztekből álló és általuk ellenőrzött, biztonsági cégek formájában működő magán-titkosszolgálatok, s ezek a jelenlegi szolgálati vezetők révén magával a törvényes keretek között működő titkosszolgálatokkal is szoros kapcsolatba kerültek. A BA emlékeztet a közismert tényre például, hogy Gyurcsány Ferenc feleségének a családja, az Apró család több tagja is az állambiztonság munkatársa volt, majd a rendszerváltozás idején onnan kiléptek, és létrehoztak olyan biztonsági cégeket, amelyek komoly szerepet játszottak az Apró- és Gyurcsány-féle üzleti érdekeltségek megerősítésében, illetve a szocialisták pozícióinak a kiépítésében.
A szolgálatok szakmai leépülését leglátványosabban a Nemzetbiztonsági Hivatal napokban távozott, kommunista állambiztonsági múlttal is rendelkező vezetőjének, Galambos Lajosnak, illetve helyettesének, Laborc Sándor felemelkedésének a története jelképezi az Egymásért Alapítvány ügyében. Laborc a BA szerint nem csupán Gyurcsány bizalmát évezi, hanem minden valószínűség szerint Moszkváét is.
A BA szerint aggodalomra ad okot, hogy a jelenlegi ügyek elvonhatják a politikusok és a közvélemény figyelmét olyan stratégiai jelentőségű kérdésekről, mint az energiabiztonság, általában az orosz politikai befolyás nagysága és mértéke a titkosszolgálatokban és a magyar közéletben. A jelentés végül felteszi a messzire mutató kérdést: a titkosszolgálatok tudtával vagy aktív közreműködésével történik-e olyan illegális tevékenység ma Magyarországon, mint a hasadóanyagokkal és fegyverekkel történő illegális kereskedelem, vagy a sokmilliárdos haszonnal járó kábítószer-kereskedelem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.