Aranyvilág

Az 1956-os olimpia kajak-kenu és evezősversenyeit Ballaratban rendezték, másfél órás vonatútra Melbourne-től. Az ötvenedik évfordulóra Ausztráliába látogató magyar sportküldöttség tagjai nemcsak az egykori „vizes” helyszínt keresték fel, hanem megnézték a földrész első aranybányáját is a Sovereign Hill lejtőin, ahová 1850 és 1916 között úgy özönlöttek az emberek, mintha a hegy nagy mágnes lett volna. Társaságok, családok, magányos utazók, kalandorok próbáltak itt szerencsét a világ minden tájáról.

Kő András
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örök álma marad az embernek, hogy vissza- és előreutazhasson az időben. S ha megsejti, hogy reménykedhet ilyen utazásban, semmi és senki nem tántoríthatja el a szándékától. Ballarat ezért vonzó hely ma is. Fontos állomása Ausztrália történelmének. Amikor azonban 1916-ban – arany híján – az utolsó bánya is bezárt, Sovereign Hill ötven évre feledésbe merült, mígnem 1968-ban történelmi emlékként visszaállították az 1850-es, 1860-as állapotokat. Restaurálták a régi középületeket, házakat, utcákat, bányafolyosókat, így aztán most megismerkedhet a látogató a XIX. századi aranybányászat technológiájával, az akkori gépekkel, a primitív berendezésekkel, a nehéz életkörülményekkel.
Ezután jött a még nagyobb ötlet: embereket is „parancsoltak” a bányavidékre, akik eredeti kosztümökben azt az életet élik, amely annak idején a helyszínen jellemző volt. Tehát dolgoznak, kereskednek és vásárolnak; a pék kenyeret dagaszt, a cukrász süteményt süt, az órás órát javít, a szatócs ezer terméke csábít, a bank a pénzt kezeli, a fotográfus dagerrotípiát készít, a posta üzeneteket rögzít, a gyerekek tanulnak, a kocsmában valaki hangoskodik. Az utcán két erős ló húzza a boroshordókkal megrakott kocsit. Odébb katonák menetelnek, vállukon szurony.
És ekkor te belépsz a kapun, és az időutazás megkezdődik.

– Good morning, Mister – köszön rám a Clarke testvérek vegyeskereskedése előtt az egyik tulajdonos. Lócitrom szaga és ánizsillat szállong.
– Meleg van – mondom. Az időjárás az ismerkedéskor mindig kisegít. Az üzlettel folytatom, és természetesen szót váltunk az aranyról.
– Az üzlet jól megy – mondja. – Nincs okom panaszra. Egyesek azért jönnek ide, hogy aranyat találjanak, mi, kereskedők pedig azért, hogy elvegyük a pénzt tőlük. Azt hiszem, ez mégiscsak könnyebb, mint a bányászat.
– Mit adnak most egy uncia aranyért? – kérdem. (Egy uncia 28,35 gramm.)
– Itt Ballaratban 1862-ben négy fontot.
– Kevés.
– A pénz néha túl sokba kerül.
Clarke úr beinvitál az üzletébe, amikor nagy robajjal kivágódik az ajtó, és egy jól megtermett, széles vállú férfi lép be rajta, hogy felöklelje a kereskedőt. Veri a pultot, és azt magyarázza, ha jól értem, hogy a tulajdonos megkárosította őt. Csak idő kérdése, hogy belém kössön. Már iszkolnék kifelé, amikor megragadja a karomat, és nem enged moccanni sem. De ebben a pillanatban két másik férfi is belép, letartóztatják a dúvadat, megbilincselik, és az ámuldozó emberek sorfala között – mert addigra már leszünk néhányan – elcipelik.
– Szép helyre jöttünk – mondom Kassai-Farkas András barátomnak, a melbourne-i olimpia bronzérmes kajakosának –, itt még börtönbe is csukhatnak.
– Mi az neked – feleli –, majd írsz a börtönviszonyokról egy riportot…
– Köszönöm az ajánlatot.
A kereskedő pedig bocsánatot kér.
Odébb, a Fő út és a Victoria utca sarkán, a Ballarat Times épületében arról próbálok érdeklődni a kisaszszonytól, mikor megy hajó Newcastle-ba.
– Miért pont Newcastle-ba? – kérdi Kassai-Farkas András.
– Ott szeretnék a pénzemért feleséget vásárolni – mondom a világ legkomolyabb hangján. Ha játék, akkor legyen komoly.
– A képzelet kikezdi a hagyományokat – mondja, és látom, hogy megvan a véleménye rólam.
A kisasszony piros arcú, szeretni való gyerek, készségesen tárja elém, mely hajók érkeznek a világ különböző városaiból a melbourne-i Port Phillip kikötőjébe, s melyek indulnak ugyaninnen a messzeségbe.
Ezek szerint április 5-én Belfastból érkezvén kikötött a Lady Robilliard, 7-én Manilából a Pathfinder,
11-én érkezik a Mayflower Londonból… Hogy mikor megy hajó Newcastle-ba?
– Sajnálom – néz rám szomorúan Patrícia, mint aki szán valamiért –, április 6-án az Anna Heloise kihajózott Newcastle felé.
Kezembe temetem az arcomat, tördelem a kezeimet, majd hirtelen így fordulok a kisasszonyhoz:
– Akkor töltse velem az estét!
– Jaj, nem lehet – feleli –, mit szólna Henry Seekamp úr, a Ballarat Times alapítója és kiadója. (Egy pillanatra sem zökken ki a szerepéből.)
– Szeretnék beszélni Seekamp úrral – mondom határozottan.
De mire kimondom, az alapító már ott is terem, üdvözöl, és felajánlja a segítségét. Sajnos nem Patríciát. Hosszabban elbeszélgetünk. Kiderül, hogy Seekampot 1854-ben bebörtönözték, mert zendülést szított a bányavidéken.
– Mi okozta a zendülést? – faggatom.
– A három hónapra szóló engedély, amelyet nyilván ön is kiváltott, hogy ásni kezdhessen a környéken, két fontba, azaz négy dollárba kerül, de egy átlagos bányásznak, aki valamelyik részvénytársaságnak dolgozik, ez egyhavi fizetése. A munkások soknak tartották a két fontot, ráadásul az engedélyt háromhavonként meg kellett újítani.
– Mi lett a zendülés következménye?
– Engem néhány hónapra lecsuktak, a sztrájk vezéreinek pedig felmondtak.
Henry Seekampot elhívják, és Patrícia is jobbnak látja kisomfordálni a szobából, így aztán jut időm az ásatási engedély áttanulmányozására. Olvasom, hogy az utcákon és a boltok környékén ásni tilos. Ezenkívül az Úr napján, tehát a vasárnapokon szintén tilos a munka, illetőleg az ásás. Az egy emberre jutó ásási terület, ahol szerencsét próbálhat az idegen: 12x12 láb, tehát 13,38 négyzetméter. Amennyiben valakit munkaidő alatt ittasságon érnek, öt fontra megbüntetik, de az sincs kizárva, hogy örökre bevonják az engedélyét. Ha valaki munka közben inzultálja a társát, szintén öt fontja bánja. A munkaruhát – amely nem lehet azonos az utcai ruhával – mindenki köteles a munkaidő után az öltözőházban hagyni. Ez a paragrafus azt a célt szolgálja, hogy senki se tulajdoníthasson el aranyrögöt.
Kassai-Farkas András közben megtudja, hogy 1858. június 9-én a kelet-ballarati Bakery-hegyen egy 2200 unciás, azaz 62,37 kilogrammos aranyrögöt találtak, amely sokáig a valaha előkerült legnagyobb darabnak számított. Szép nevet is kapott: Welcome. Isten hozott. Egy ideig kiállították, végül azonban Londonban beolvasztották.
– Megmondaná, merre találom a sátrakat? – fordulok egy járókelőhöz, aki eligazít, hogy az aranyásók „lakásaira” hol bukkanhatok. A favázas, szalmatetős, kicsi kunyhók mellett igen sok az erős, vászonból készült sátor kis kéménnyel, belül pedig tűzhellyel és szolid berendezéssel. Járkálni nem nagyon lehet bennük, mert az ágy – amely fölöttébb kényelmetlen – és a csöppnyi asztal gyakorlatilag betölti a teret.
– Jöjjön csak, fáradjon beljebb – hív be a sátrába John Leech, aki Dél-Walesből érkezett, és elmondása szerint már fél éve csak reménykedik.
– Tudja, uram – mondja –, az arany hasonlít a nőkhöz. Egy életen át keressük az igazit, de sohasem találjuk meg. Persze vannak szerencsések is.
– Meghívhatom egy limonádéra? – kérdezem Leech urat. Ő bólint, s már megyünk is a Waterloo Store-hoz. Itt hallom, hogy kezdetben csak limonádé- és kávésátrakat állítottak fel a bánya környékén, és tilos volt alkoholt árusítani. Ma bezzeg már jól menő kocsma is van. Újsütetű barátom azzal búcsúzik: vigyázzanak, mert sehol sem olyan igaz a közmondás, mint éppen itt: All is not gold that shines. Nem mind arany, ami fénylik…
Pipázva könyököl ki az ablakából a sátorkészítő mester, és elejt egy hellót, a pék olyan fehér, mintha lisztben hentergett volna, a bádogos hatalmas bajuszát pödöri, a kovács egy hintókerékkel ölelkezik, a templom papja imára hívja a híveit, a Victoria Színházban zsugori uramék kigúnyolását tapsolják meg, az orvosi szobában a lábvágó fűrész borzongat.
A könyvtárban Cook kapitány (Ausztrália felfedezője) hamiskásan kacsint.
A bánya föld alatti alagútjában koppan a csákány, ömlik a veríték, lovak húzzák a csillét, miközben a bányászok szép jövőről álmodoznak, ha idő előtt meg nem halnak szilikózisban. A föld felett az úgynevezett hordalékosoknak, akik a kis patakok mentén mossák az aranyat, az idő végtelennek tetszik; számukra öszszemosódik éjjel és nappal.
Bárhogy van is: ide nekem az aranymosó tálat!

A Ballarat Times közli: „Ez év április 16-án egy Stone nevű kalandor hatalmas aranyrögöt lopott, és feltehetőleg útban van Newcastle kikötője felé a Golden Bridge fedélzetén. Azzal próbálja félrevezetni az embereket, hogy hajótörött.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.