Aszály miatt csökken a termés

Az előző évekkel ellentétben az idén nem a bel- és az árvíz okozott fejfájást a gazdáknak, hanem az enyhe, csapadékhiányos tél, illetve az ugyancsak esőmentes tavasz. Ennek következtében az idén tíz-tizenöt százalékkal alacsonyabb termésre számítanak az őszi kalászosok betakarításából.

Dénes Zoltán
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eleve csapadékmentes ősz után köszöntött be a szélsőségesen száraz tél, s a tavasszal várt esőzések is elmaradtak az idén. Az őszi vetésű növények esetében április végére már összességében 150-200 milliméternyi csapadékhiány mutatkozott. Az országra végül májusban lehulló csapadék már csak a későbbi érésű búzának segíthetett valamelyest, de jót tehetett a már szárba szökkent kukoricának és napraforgónak is. Ennek következtében országos szinten gyenge közepes termésátlaggal lehet számolni a kalászosok esetében, s a tavalyinál 10–15 százalékkal alacsonyabb átlagterméssel. – Az őszi búzát 1,1 millió hektáron vetették el, s május végi felmérések szerint hektáronként 3,8 tonnás átlagtermés várható, szemben a tavalyi 4,3 tonnás átlaggal – tájékoztatta lapunkat Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) adatai szerint június elején a jó minőségű búzaterületek aránya 42 százalékos, a közepes minőségűeke 34, a gyenge minőségűeké pedig 24 százalékos volt.
A Gabonaszövetség főtitkárának elmondása szerint a szárazság a búzánál még jobban megviselte az őszi árpát. A május második hetében lehullott csapadék az ősziárpa-állományok zömében jelentősebb termésnövelő hatással nem járt. – Őszi árpából a tavalyinál öt százalékkal nagyobb területen, több mint 187 ezer hektáron kezdődhet meg még a hét végén a betakarítás, ami a szokásosnál jó két héttel korábbi időpont – hívta fel a figyelmet Pótsa Zsófia, hozzátéve, hogy már emiatt is a termésátlag visszaesésére lehet számítani. A hektáronkénti átlagtermés 3,5 tonnára várható a tavalyi négytonnás átlaggal szemben. Az MGSZH adatai azt mutatják, hogy tavaszi árpából 143 ezer hektárt vetettek a gazdák, amely 2000 hektárral haladja meg a tavalyi területet. A korai vetések jól keltek, de a szárazság miatt nagyon korán, április közepén indult meg a kalászosodás, így hektáronként 2,8 tonnás átlagtermést várnak, szemben a tavaly elért hektáronkénti 3,4 tonnával. – Jobbak a kilátások a kukorica esetében, ám még korai lenne konkrét termésátlagokat megjósolni – mondta Pótsa Zsófia, aki szerint az 1,2 millió hektáron elvetett terményből egészen jó betakarítási átlag is kialakulhat.
A gyenge közepes termésátlagok a várható árakra is hatással vannak, a búza és a kukorica ára ugyanakkor egy ideje enélkül is dráguló tendenciát mutat. A Gabonaszövetség adatai szerint az alacsony készletek miatt az árak biztos meghaladják a tonnánkénti 30 ezer forintot. Becslésük szerint a gazdák a búza tonnáját könnyen 200 dollár (37 800 forint) felett, míg a kukoricáét 160 dollár (31 000 forint) körül adhatják el.

Sok gabona van még raktáron. Magyarországon jelenleg mintegy 3,7 millió tonna intervenciós készlet van még a raktárakban gabonából – tájékoztatta az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságát Margittai Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke. Eddig a magyar raktárakban lévő, 8,1 millió tonna európai uniós intervencióra felvásárolt gabonamennyiségből több mint 4,2 millió tonna gabonát sikerült értékesíteni. Ez a felvásárolt mennyiség 55 százalékát jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.