Eleve csapadékmentes ősz után köszöntött be a szélsőségesen száraz tél, s a tavasszal várt esőzések is elmaradtak az idén. Az őszi vetésű növények esetében április végére már összességében 150-200 milliméternyi csapadékhiány mutatkozott. Az országra végül májusban lehulló csapadék már csak a későbbi érésű búzának segíthetett valamelyest, de jót tehetett a már szárba szökkent kukoricának és napraforgónak is. Ennek következtében országos szinten gyenge közepes termésátlaggal lehet számolni a kalászosok esetében, s a tavalyinál 10–15 százalékkal alacsonyabb átlagterméssel. – Az őszi búzát 1,1 millió hektáron vetették el, s május végi felmérések szerint hektáronként 3,8 tonnás átlagtermés várható, szemben a tavalyi 4,3 tonnás átlaggal – tájékoztatta lapunkat Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) adatai szerint június elején a jó minőségű búzaterületek aránya 42 százalékos, a közepes minőségűeke 34, a gyenge minőségűeké pedig 24 százalékos volt.
A Gabonaszövetség főtitkárának elmondása szerint a szárazság a búzánál még jobban megviselte az őszi árpát. A május második hetében lehullott csapadék az ősziárpa-állományok zömében jelentősebb termésnövelő hatással nem járt. – Őszi árpából a tavalyinál öt százalékkal nagyobb területen, több mint 187 ezer hektáron kezdődhet meg még a hét végén a betakarítás, ami a szokásosnál jó két héttel korábbi időpont – hívta fel a figyelmet Pótsa Zsófia, hozzátéve, hogy már emiatt is a termésátlag visszaesésére lehet számítani. A hektáronkénti átlagtermés 3,5 tonnára várható a tavalyi négytonnás átlaggal szemben. Az MGSZH adatai azt mutatják, hogy tavaszi árpából 143 ezer hektárt vetettek a gazdák, amely 2000 hektárral haladja meg a tavalyi területet. A korai vetések jól keltek, de a szárazság miatt nagyon korán, április közepén indult meg a kalászosodás, így hektáronként 2,8 tonnás átlagtermést várnak, szemben a tavaly elért hektáronkénti 3,4 tonnával. – Jobbak a kilátások a kukorica esetében, ám még korai lenne konkrét termésátlagokat megjósolni – mondta Pótsa Zsófia, aki szerint az 1,2 millió hektáron elvetett terményből egészen jó betakarítási átlag is kialakulhat.
A gyenge közepes termésátlagok a várható árakra is hatással vannak, a búza és a kukorica ára ugyanakkor egy ideje enélkül is dráguló tendenciát mutat. A Gabonaszövetség adatai szerint az alacsony készletek miatt az árak biztos meghaladják a tonnánkénti 30 ezer forintot. Becslésük szerint a gazdák a búza tonnáját könnyen 200 dollár (37 800 forint) felett, míg a kukoricáét 160 dollár (31 000 forint) körül adhatják el.
Sok gabona van még raktáron. Magyarországon jelenleg mintegy 3,7 millió tonna intervenciós készlet van még a raktárakban gabonából – tájékoztatta az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságát Margittai Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke. Eddig a magyar raktárakban lévő, 8,1 millió tonna európai uniós intervencióra felvásárolt gabonamennyiségből több mint 4,2 millió tonna gabonát sikerült értékesíteni. Ez a felvásárolt mennyiség 55 százalékát jelenti.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!