Biztosan az első kalapban

2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyiségi szempontból teljessé vált a december 2–16. közötti női kézilabda-világbajnokság mezőnye, hiszen a hét végi selejtezők után mind a huszonnégy résztvevő adott. Minőségi szempontból azonban lehet hiányérzetünk, ugyanis hiányzik a névsorból az előző három olimpia bajnoka, Dánia, amely a hazai 30-30 után Zaporozsjéban 28-24-re kikapott Ukrajnától, így kiesett. E hiányérzet természetesen viszonylagos, mert a továbbjutók jó része inkább felsóhajthat: egy ellenféllel – nem is akármilyennel – kevesebb. És nemcsak a vb-n, hanem minden valószínűség szerint az olimpián is, mert a nemzetközi szövetségnek, az IHF-nak roppant komoly erőszakot kellene tennie az általa felállított rendszeren és a sportszerűségen, hogy a dánokat valamilyen módon mégis selejtezős helyhez juttassa. Persze láttunk már ilyen csodát…
A skandinávok mellett a törzstagok közül kipottyantak a szlovének és a szerbek is, de inkább azokat lajstromozzuk, akik ott lesznek a vb-n. A lista földrészenkénti bontásban a következő: Európa (12 hely): Oroszország (címvédő), Franciaország (házigazda), Norvégia, Magyarország, Németország, Horvátország, Spanyolország, Románia, Ausztria, Macedónia, Ukrajna, Lengyelország; Amerika (4): Brazília, Argentína, Dominikai Köztársaság, Paraguay; Ázsia (4): Kína, Japán, Koreai Köztársaság, Kazahsztán; Afrika (3): Angola, Tunézia, Kongó; Óceánia (1): Ausztrália.
A lebonyolítás ugyanaz, mint a januári férfi-vb-n volt: a mezőnyt hat négyes csoportra osztják, minden kvartettből ketten jutnak tovább, a középdöntőben az ABC, illetve DEF ágon újabb négy mérkőzés következik együttesenként (egy eredményt mindenki magával visz), majd a negyeddöntőtől jöhet a klasszikus kieséses szisztéma. Ezt azért érdemes rögzíteni, mert a csoportok sorsolását június 20-án délben ejtik meg Párizsban, a kiemelés rendjét pedig már el is készítették. Adódik, hogy négy kalapot alkotnak, egyenként hat-hat csapattal, a kasztok beosztása pedig így fest, 1. kalap: Oroszország, mint címvédő és Európa öt legelőkelőbbre rangsorolt válogatottja. 2. kalap: Franciaország, Koreai Köztársaság, Brazília, valamint Európa 6-8. helyezettjei. 3. kalap: Angola, Kína, Japán, Argentína, Európa 9-10. 4. kalap: Tunézia, Kongó, Dominikai Köztársaság, Paraguay, Kazahsztán, Ausztrália.
A franciáknak természetesen az első vonalban lenne a helyük, de a másodikban jobban élvezhetik a házigazdát illető kedvezményt, a „szabad választást”. Először ugyanis a 4., aztán a 3., majd az 1. kalapból húznak, és Franciaország ezek ismeretében dönthet, hová, kikhez szeretne csatlakozni.
Magyarország, a 2005-ös világbajnokság bronzérmese és a 2006-os Európa-bajnokság ötödikje, minden szempont alapján az első kasztba tartozik. A másodikból üdvös lenne elkerülnie Franciaországot és Koreát – persze ha a franciák minket választanak, az azt jelenti, hogy a csoport és az ág amúgy nem túl erős –, de a többiek ellen is meg kell izzadni, bár egyikük sem verhetetlen. A harmadik kasztból Kína erős – a kontinentális kvalifikáción egy góllal kapott ki Koreától –, Japán és Angola jóval gyengébb, Argentína még annál is gyengébb – a brazilok 29-12-re intézték el –, az európaiak, bárkik is legyenek, veszélyesek. A negyedik hatosban nincs számottevő alakulat. A magyar válogatott tehát már a rajt – sőt, a sorsolás – előtt számolhat egy biztos győzelemmel, valamint azzal, hogy ha nem akad össze a franciákkal vagy a koreaiakkal, saját magánál erősebb csapattal az első körben bizonyosan nem találkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.