Eladósodott intézmények

Nyolcszorosára ugrott az állami intézmények hatvan napon túli adósságállománya, az átütemezett adósság pedig az ötszörösére nőtt – derül ki a Magyar Államkincstár adataiból. A riasztó tendencia mutatja: a költségvetési egyensúlyteremtés egyik ára, hogy az állami intézmények tartozásai lassan kezelhetetlenné válnak.

Szabó Eszter
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn tárgyalja a parlament azt a kormánypárti javaslatot, amely az állami intézmények adósságának drasztikus növekedését kívánja megállítani. Az indítványt a szocialista Szabó Lajos nyújtotta be. A politikus érdeklődésünkre elmondta: a törvénymódosítás célja, hogy az eddigieknél korábban is ki lehessen küldeni kincstári biztost az adóssággal küszködő állami intézményekhez. A jelenlegi szabályok értelmében ugyanis a biztos csak akkor jogosult fellépésre, ha a költségvetési szervezet hatvan napon túli tartozása meghaladja az 50 millió forintot, vagy az éves kiadási főösszeg 3,5 százalékát. Az indítványt ezen a héten már megszavazták a parlament szakbizottságai, ezért Szabó arra számít, hogy a hétfői voksoláskor az ellenzéki képviselők is támogatni fogják a javaslatot. A módosítás nem határozza meg, hogy pontosan mikor indokolt a kincstári biztos fellépése, a megelőző célú kirendelés időpontjáról az adott intézmény vezetője és a pénzügyminiszter döntene közösen. A jelenleginél korábbi beavatkozásra azért van szükség a képviselő szerint, mert az adósság kezelése lényegesen nehezebb, ha az állami intézmény tartozásállománya átlépi a megengedhető korlátot. Az indítvánnyal és az államkincstári adatokkal kapcsolatban Tállai András, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségvetési egyensúlyról szóló győzelmi jelentéseket semmi nem indokolja, s egyes állami intézmények eladósodása mára szinte kezelhetetlenné vált.
A költségvetési szervek adósságállományára csak következtetni lehet, a tartozásokat regisztráló Magyar Államkincstár legfrissebb adatai ugyanis 2006 októberiek. Eszerint a tavaly év eleji szint nyolcszorosára ugrott a költségvetési szervezetek hatvan napon túli adósságállománya, az átütemezett adósság pedig az ötszörösére nőtt. Az elmúlt 10 év adataiból kitűnik, hogy a költségvetési szervek adósságállománya 2004-ben kezdett el meredeken emelkedni. 2004-ben az átlagos tartozás 5,9 milliárd forintról 11,6 milliárdra ugrott, azaz egy év leforgása alatt a költségvetési szervek adóssága gyakorlatilag megduplázódott. Az eladósodás 2005-ben is folyamatosan nőtt, tavaly azonban ijesztő méreteket öltött: tíz hónap alatt az állammal szemben fennálló tartozás megtízszereződött, a társadalombiztosítás felé regisztrált adósság majdnem kilencszeresére nőtt, a külső beszállítók kifizetetlen számláinak értéke pedig megduplázódott.
A legnagyobb adósnak az Igazságügyi Minisztérium számít: a tárca tavaly októberig több mint tízmilliárdos lejárt tartozást halmozott fel. Második helyen az Oktatási Minisztérium áll 7,6 milliárd forintos adóssággal. A Miniszterelnöki Hivatal tartozása tavaly októberre 6,4 milliárd forintot tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.