Elkerülték az unió csődjét

Miközben az Európai Unió vezetőinek többsége az egekbe magasztalta a szombat hajnalban véget ért EU-csúcsértekezleten született megállapodást az új reformszerződés tervezetéről, nyilvánvalóvá vált, hogy a 27 tagállam egyre nehezebben találja meg a közös nevezőt a tárgyalásokon. Mint ahogyan az egyik német lap fogalmazott, a katasztrófa talán csak egy időre hárult el.

Munkatársunktól
2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még soha nem vált számomra ilyen fájdalmasan világossá az évek során, hogy két Európa létezik: az egyiknek, amely a többségi, van hite és előre akar lépni, a másik azonban nemzeti politikai célkitűzésének tekinti az Európai Unió szerepének csökkentését – nyilatkozta az olasz miniszterelnök a La Repubblica című lapnak tegnap. Romano Prodi szerint a brüszszeli EU-csúcson körvonalazott reformszerződés felruházza ugyan Európát olyan eszközökkel, amelyekkel eddig nem rendelkezett, de a kompromisszumokhoz vezető viták azt jelezték: „immár eltűnt az előrelépés közös szellemisége”.
A brüsszeli állam- és kormányfői találkozón született megállapodás szerint az új reformszerződés tervezete a Hollandiában és Franciaországban elutasított, 18 tagállamban (így nálunk is) viszont törvényesen is megerősített alkotmányos szerződés helyébe lép, s legfőbb vívmányait át is veszi, de kimaradnak belőle a nemzeti alkotmányra emlékeztető elemek, így a közös zászló és a himnusz.
*
A brüsszeli egyezség nyomán a tagállamok kormányai pontos mandátummal kezdhetik meg a részletek kidolgozását, várhatóan júliusban, és miután alapvetően egy már meglévő szövegre építenek, két-három hónap alatt be is fejeződhet a munka. A másik fontos különbség az alkotmány és az immár reformszerződésnek hívott új dokumentum között, hogy arról valószínűleg egyetlen tagállamban sem kell népszavazást tartani – jelentette a távirati iroda.
A leendő reformszerződés minden bizonnyal rendelkezik majd arról, hogy két és fél éves rotációval létrehozzák az egyszemélyi EU-elnöki tisztséget a politikai ügyek intézésre. A kül- és biztonságpolitikai képviselet ellátására ugyancsak létrejön egy önálló csúcsdiplomáciai poszt, ennek betöltőjét azonban – az alkotmányban szereplő tervekkel ellentétben – nem uniós külügyminiszternek hívják majd, hanem várhatóan főképviselőnek.
Szerződéses része lesz a joganyagnak az alapvető jogokat biztosító uniós charta, bár a brüsszeli kompromisszumnak megfelelően annak tartalma jogi kötelezettséget egy tagország, Nagy-Britannia számára nem jelent. A magyarok számára kiemelten fontos, hogy az Európai Unió elismeri benne a kisebbségi, s ezen belül a nemzeti kisebbségi jogokat. A bel- és igazságügyi politikán belül az évtized végétől több területre kiterjesztik a minősített többségű döntést, azaz csökkentik a vétójog használatát.
Új, úgynevezett kettős többségi (a támogató országok számát és lakosságát egyszerre figyelembe vevő) döntéshozatali rendszer lép életbe 2014-től, teljes egészében pedig csupán 2017-ben. A közös energiapolitika, illetve az energiaügyi szolidaritás ugyancsak helyet kap az új dokumentumban, akárcsak az uniós belső piac versenyének kiteljesedése és a szociális védelem kiterjesztése.
A megállapodás véget vetett egy veszélyes megtorpanásnak, s ismét mozgásba hozhatja Európát – értékelte Angela Merkel német kancellár a csúcson született egyezséget.
Egyes német lapok – így például a berlini Tagesspiegel és a Berliner Morgenpost – attól tartanak, hogy az európai reformszerződést nem sikerült teljesen megmenteni, a katasztrófa talán csak egy időre hárult most el, mert a szerződés pontos megszövegezése során a kormányközi konferencián új nehézségek léphetnek fel.

Szakad a német koalíció? Ritka egyhangúság jellemzi a német politikusok és a sajtó állásfoglalását Angela Merkel nemzetközi szerepéről. A kancellár fáradhatatlansága, okos tárgyalási taktikája és józan politikai stílusa nélkül megoldhatatlannak bizonyultak volna azok az ellentétek, amelyek az EU további sorsát fenyegették. A brüsszeli EU-csúcs eredményei nem ideálisak, de lehetőséget nyújtanak a huszonhét nemzet további együttműködésére. „A hihetetlenül nehéz helyzetben a soros német elnökség kiérdemli elismerésünket és támogatásunkat” – hangoztatta Kurt Beck, az SPD elnöke. A Merkellel szemben tanúsított elismerés öröme nem lesz hosszú életű: a belpolitika színpadán sötét felhők gomolyognak a kereszténydemokrata–szociáldemokrata nagykoalíció felett. Az EU-csúcsot megelőző, éjszakába nyúló, hétórás koalíciós erőpróba magában rejtette a CDU/CSU– SPD-kormány feloszlásának lehetőségét. A szociáldemokraták táborában fokozatosan erősödik annak a blokknak a tiltakozása, amely nem hajlandó további kompromisszumokra – akkor sem, ha ennek a kormányfelelősség elvesztése lenne az ára. Különösen az fáj az SPD-nek, hogy a minimális munkabérek bevezetését nem sikerült elfogadtatni a konzervatívokkal, holott Kurt Beck sorozatosan hangoztatja pártja meggyőződését: „Aki a köztársaságban dolgozik, annak meg kell tudni élnie a fizetéséből.” Az SPD abban bízik, hogy a Merkelre irányuló nemzetközi elismerés fénye rohamosan csökkenni fog, és a belpolitikai útvesztők majd rontanak a kancellár népszerűségén. Az SPD parlamenti frakciójának a vezetője szerint a 2009-es parlamenti választásokkal véget érhet a nagykoalíció. (S. L.)

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.