Európa is rovert küld a Marsra

Előrehaladott állapotban vannak az európai Mars-járó tervei. Az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) 2013-ban akarja útnak indítani az ExoMars szondát a roverrel, amely 2014 őszén landolna, hogy az élet nyomai után kutasson a vörös bolygón. Két tervet is kidolgozott az ESA. A szerényebb elképzelés szerint orosz Szojuz rakétával érkezne a Marshoz a szonda, míg a drágább változat szerint Ariane–5-ös juttatná célba az eszközt.

MN-összeállítás
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Marson víz után kutató NASA-val ellentétben az Európai Űrkutatási Hivatal olyan robotot küldene a vörös bolygóra, amelyik képes ráakadni élő organizmusokra is, ha egyáltalán léteznek. Ez lett volna a fő feladata már a Beagle–2 szondának is, de 2003 decemberében landolás közben nyoma veszett. Az élet nyomainak kutatása ezért most már az ExoMars-programban létrehozott, Bridget nevű Mars-járóra vár, amelyet az Aurora program részeként 2013-ban szándékozik felbocsátani az ESA – írta a BBC.
Az elképzelések szerint 2014 szeptemberében landoló rovert összesen 16,5 kilogramm súlyú műszerekkel is felszerelik. Mivel azonban a bolygó légkörét, ásványait és a Mars-rengéseket is szeretnék tanulmányozni, létezik egy B terv is, amely már több száz kilogramm súlyú műszer szállításával számol. Csakhogy a hatalmas tömeg célba juttatása más technológiát igényel – a légzsákok nem tudnák megvédeni a rovert a becsapódás okozta sérülésektől –, és jóval többe kerül, mint amennyit az ESA-tagországok illetékes miniszterei tavaly jóváhagytak.
Az eredeti, szerényebb tervváltozat szerint egy orosz Szojuz rakétával érkezne, és légzsák segítségével landolna a mindössze néhány kilogrammos műszert rejtő berendezés. Ám amellett, hogy a kisszámú berendezés korlátozza a kutatási lehetőségeket, ez a megoldás azzal a hátránnyal is járna, hogy a tudományos adatok csak a planéta körül keringő amerikai űrszonda segítségével juthatnának el a Földre. Ha azonban az felmondja a szolgálatot – ez nemrégiben előfordult –, akkor veszélybe kerülne az európai misszió.
A B terv szerint egy Ariane–5-ös rakétával – esetleg a követelményeknek a Szojuznál jobban megfelelő orosz Proton hordozóeszközzel – bocsátanák fel az ExoMars szondát, amely keringő- és leszállóegységet is tartalmaz, utóbbi fedélzetén a Mars-járóval. Ez a variáció lehetővé teszi, hogy a szerteágazó tudományos kutatáshoz szükséges minden műszer célhoz érjen, és az adattovábbítás gondja is megoldódjon.
A tagállamok delegációi a hét elején megtartott párizsi találkozójukon abban állapodtak meg, hogy a tervezők nyújtsák be az ambiciózus terv megvalósításához szükséges, részletes költségvetést, így még ebben az évben dönteni lehet a program további sorsáról. A legszerényebb számítás szerint is 650 millió euróra (165 milliárd forintra) becsült eredeti költségek több száz millióval is növekedhetnek, ha az ESA-tagállamok a második megoldást fogadják majd el a soron következő, novemberi találkozón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.