A legbefolyásosabb világlapok közé tartozó orgánum a kelet-közép-európai állami vezetőkről szóló elemzésében azt is kiemelte: Gyurcsány kevés érdeklődést mutat a reformok és a külpolitika iránt. E kitételekkel a lap Robert Fico szlovák kormányfőt is „megtisztelte”; a térség állami vezetői közül csak ők ketten részesültek ilyen lesújtó jellemzésben. A The Economist szerint ráadásul mindkét miniszterelnök populista.
Simon János politológus szerint a szlovák és a magyar miniszterelnök a nemzetközi politikában a hatalomhoz mindenáron való ragaszkodás szinonimáivá váltak. E hatalmi ragaszkodásnak oka az, hogy pozíciójuk a saját személyes bizniszükhöz elengedhetetlen. Az ugyancsak politológus Boros Bánk Levente úgy véli, hogy Robert Fico és Gyurcsány Ferenc a politikai befolyását először gazdaságira, majd azt ismét politikaira váltotta át, és ez külföldön is látható; egyre inkább gátlástalan politikusok benyomását keltik mindenhol. Az elemzők szerint nem kétséges, hogy Gyurcsánynak nincs már külföldön tekintélye; a nagyobb probléma azonban az, hogy ezzel Magyarország megbecsültségét ássa alá.
Ismeretes: Gyurcsány Ferenc az elmúlt időszakban több, külföldi politikussal folytatott tárgyalása után is hazugságban maradt. Számos olyan nyilatkozatot tett megbeszéléseiről, amelyeket aztán tárgyalópartnerei rendre megcáfoltak. Gyurcsány nem volt válogatós: hazudott az Angela Merkel német kancellárral, George W. Bush amerikai elnökkel, Jean-Claude Juncker luxemburgi és Robert Fico szlovák miniszterelnökkel folytatott tárgyalásainak tartalmáról; sőt, a II. János Pál pápánál tett látogatásakor elhangzottakról sem mondott igazat.
Bővebben a 3. oldalon
Tisza-DK koalícióra számít Kijev
