Hatalom alulnézetből

k ö n y v e s h á z

Sebeők János
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akik megpróbálták, igen. Krassó György például megpróbálta. Még a rendszerváltás hajnalán létrehozta a Magyar Október Pártot. Bele is pusztult. Gergely Mihály ugyancsak megpróbálta. S őt is megpróbálta sokszor a sors. Ő a Magyar Egészségpárt megalapításával próbálkozott annó dacumál író létére. A magyar egészségügy azóta meghalt. Gergely Mihály még él, s a halott magyar egészségügy fehér rácsai közt küzd életéért és emberi méltóságáért. Vajon a Magyar Egészségpárt most mit üzenne Horváth Ágnesnek?
Az a tragédia, hogy a problémafelvetők vagy megrokkannak, vagy odavesznek, a problémák pedig vígan uralkodnak tovább. Fekete Gyula hiába beszélt mindenkinél előbb a magyarság fogyásáról, Gergely Mihály hiába beszélt idejekorán s idő előtt a magyar egészségügy lehetetlen helyzetéről, pörös szájukat hiába tépték, legföljebb a hatalom lekicsinylő fintora juthatott osztályrészükül.
Az utópista létmódhoz, a sziszifuszi és Don Quijote-i reménytelen erőfeszítéshez egy ideig lehet jó képet vágni, de a segíteni kész ember visszautasított energiái előbb-utóbb önpusztításba csapnak át, az el nem fogadott segítség abba mar, aki adni szerette volna.
Gergely Mihály Hatalomvágy – halálveszély című szöveggyűjteménye – versek, aforizmák, tanulmányok – erről az emberi helyzetről szól. A visszautasított próféta: visszautasított kérő. Nem pap és nem agglegény, inkább afféle spirituális szingli, akinek nemet mondott a vén Európa, a büszke nő.
Gergely Mihályra mindmáig a népi kollégisták tisztasága, a színész Soós Imre, a költő Nagy László sugalmazott lendülete a jellemző. Bizonyos időkben akár jó kádernek is számíthatott volna, de a hatalmat mégis legtöbbször alulnézetből és nem résztvevőként szenvedte meg. Gergely Mihály, az öregkoráig sudár parasztlegény számára csendőrpofon és irodalmi intrika egyként megalázó, ez az ember Németh László sohasem létezett kert-Magyarországában lehetne otthon, ha engednék neki.
A Hatalomvágy – halálveszély című szöveggyűjtemény időugrások sora, ezért egyidejűleg retrospektív és aktuális. A régebbi versek és feljegyzések mellett e „Gergely-naptár” lapjain a Gyurcsány-korszak hétköznapi abszurdumai szintén teret kapnak, de talán a legmegrázóbbak a költő Gergely Mihály legújabb versei. Azok a versek, amelyekben a jeremiási és jónási szereptől megcsömörlött látnok letisztult cinizmussal tárja ország-világ elé saját kiszolgáltatottságát. Íme, az ember, aki a vállalt és remélt közösből a szenvedés óráján visszahull önmagába, s ott igaznak találtatik.
(Gergely Mihály: Hatalomvágy – halálveszély. Hét Krajcár Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 1480 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.