Hatósági hadjárat csángó falvakban

Továbbra is a román hatóságok kemény ellenállásába ütközik a csángó gyerekek magyar nyelvű oktatásának bővítésére törekvő Moldvai Csángómagyarok Szövetsége. Az egyik Bákó megyei település polgármestere nemrég erőszakos kilakoltatással fenyegette az iskolán kívüli oktatásban részt vevő pedagógusokat.

Tudósítónktól
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét év telt el azóta, hogy a moldvai Bákó megyében rendszeres formában beindult a csángó diákok magyar nyelvű oktatása, a szervezők azonban sokszor most is hisztérikus megnyilvánulásokat tapasztalnak a román hatóságok részéről. A Kárpátok keleti felében fekvő Csángóföldön jelenleg tizenhat településen zajlik magyar nyelvű oktatás: fakultatív jelleggel, vagyis magánházakban, illetve állami oktatási intézményekben. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) által beindított program keretében 1470 csángó gyermek részesül anyanyelvi képzésben, és ezt közülük kilencszázan hivatalos formában, iskolákban tehetik. Hegyeli Attilától, az oktatási program vezetőjétől megtudtuk, a legtöbb helyszínen zökkenőmentesen zajlik a magyartanítás, ám korábban már tapasztalt problémákba ütköznek azokon a településeken, ahol hivatalos formában kívánják folytatni tevékenységüket. Lujzikalagorban például a csángó szülőket addig fenyegették a hatóságok, amíg visszavonták az iskolai magyar nyelvoktatást célzó kérvényüket. „A legszomorúbb, hogy több alkalommal nemcsak a felnőttekre, hanem a gyermekekre nehezedik hihetetlen nyomás. Az egyik román nemzetiségű matematikatanár például azzal a felszólítással hívta feleltetni egyik diákját: lássuk, meg tudod-e oldani ezt a feladatot, ha már magyarból olyan serény vagy. Mondanom sem kell, a gyerek nem volt képes rá, ezért a legrosszabb osztályzatot, egyest kapott” – magyarázta lapunknak Hegyeli.
Gajdáron nemrég a polgármester óra közben tört rá tanárra és diákjaira, felszólítva őket: két napon belül függesszék fel a magánházban, bérleti díj fejében zajló oktatást, különben erőszakkal kilakoltatja őket. Ugyanennek a moldvai településnek a rendőrőrsparancsnoka megfenyegette Hegyeli Attilát, hogy korrupció miatt eljárást indít ellene, szerinte ugyanis az MCSMSZ megvesztegeti a csángó szülőket a magyar állam által folyósított oktatási-nevelési támogatások kézbesítésével. Hegyeli erélyes fellépésének köszönhetően végül az elöljáró és a rendőr egyaránt elállt szándékától, belátva, hogy a magyar nyelvű oktatás a román törvényeknek megfelelően zajlik. Az elmúlt hetekben megcélzott új falvakon, Nagypatakon és Diószegen azzal is szembesülnek a szervezők, hogy a falubeliek óvakodnak bérbe adni házukat magániskola céljára, mivel ez az anyanyelvi oktatást ellenzők szemében főbenjáró bűnnek számít. A csángóföldi településeken 31 pedagógus teljesít szolgálatot, közülük hárman Magyarországról érkeztek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.