Ismét a líbiai legfelső bíróság előtt van annak a palesztin orvosnak és öt bolgár ápolónőnek az ügye, akit korábban már kétszer is halálra ítéltek. A vád szerint a bengázi kórházban az 1998-ban végrehajtott vérátömlesztések alkalmával állítólag szándékosan fertőztek meg AIDS-szel 438 líbiai gyereket. Közülük 56 azóta már meghalt – adta hírül a BBC.
A nyolcadik éve vizsgálati fogságban lévő vádlottak mindvégig ártatlanságukat hangoztatták, de először 2004-ben, majd a legfelső bíróság által elrendelt új eljárásban 2006-ban is halálra ítélték őket. A döntésekre sem a nemzetközi felháborodás, sem Luc Montagnier-nek, a HIV vírus egyik felfedezőjének az állítása nem gyakorolt hatást. Montagnier tanúsította: az AIDS már évekkel a vádbeli esetek előtt valószínűleg a higiéniai hiányosságok miatt járványszerűen terjedt a kórházban ápolt gyermekek körében.
Általános vélemény szerint a halálos ítéleteken a legfelső bíróság sem fog változtatni, mert a beteg gyerekek hozzátartozói óriási nyomást gyakorolnak az igazságszolgáltatásra. Arra azonban van remény, hogy a hozzátartozóknak nyújtott humanitárius segítség fejében a líbiai hatóságok megkímélik a vádlottak életét. A perújrafelvételt azután engedélyezték, hogy Bulgária és az unió megállapodott Líbiával: nemzetközi alapot hoznak létre Bengáziban az AIDS-beteg gyerekek családjainak támogatására.
Az országban tett múlt heti látogatása alkalmával George Bush amerikai elnök is síkraszállt a hat vádlott szabadon bocsátásáért. Bulgária kedden bejelentette: a palesztin orvosnak is megadja a bolgár állampolgárságot, hogy az ő sorsáról is tárgyalhasson Líbiával.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre