Itt kapitány, ott igazgató

Bizonyos férfisoviniszták szerint a kézilabda és a női kézilabda még mindig két külön sportág. E sarkos véleménynek persze a játékosok mellett azok az edzők is élő cáfolatát adják, akik sikerrel váltanak egyik szakágról a másikra, majd vissza. Olyasmit azonban még egyikük sem vállalt, mint Skaliczky László: a férfiválogatott szövetségi kapitánya elfogadta a felkérést – miközben Varga József megmarad vezetőedzőnek – a DVSC női együttese szakmai igazgatói posztjára.

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy van a csapata? – próbáltuk meg eme ártatlannak tetsző kérdéssel kipuhatolni, Skaliczky gondolataiban melyik együttesé az elsőbbség, ám ő nem ugrott be.
– Köszönöm, éppen pihenőn.
– Azt hittem, legalább visszakérdez majd, melyik csapat, hiszen most már kettő is van…
– Nincs miért visszakérdeznem. Egyrészt, mert most mind a kettő pihen, másrészt, mert a prioritás egyértelműen a férfiválogatotté, az ott végzett munka, illetve szabadidő függvényében dolgozom majd Debrecenben.
– Példa nélküli, hogy a férfi kapitány női klubcsapatnál szakmai igazgatóskodik…
– Miért, ha korábban a Szeged férfiegyüttesénél vállalok munkát, az jobb lenne?
– Nem tudom, de megkérdeztem volna, tehát halljuk a választ!
– A téma később persze már nem volt aktuális, hiszen a Szeged bajnok lett, ami óriási bravúr, ezért ezúton is ismét gratulálok a kollégámnak. Amikor pedig még engem hívtak, akkor mérlegelnem kellett, mekkora bizalmatlanságot kelthet, ha mondjuk a jövő májusi olimpiai selejtezőre olyan kapitány vezeti a Veszprémre épülő válogatottat, aki egyben a Szeged edzője. Ez nem feltétlenül szerencsés leosztás.
– Azt viszont örömmel hallom, hogy az olimpiai selejtezőben a januári norvégiai Európa-bajnokság lelombozó sorsolása ellenére bízik. Matematikus alkat létére a múlt pénteki csoportbeosztás óta biztosan többször kiszámolta, hogyan csíphető el a kvalifikációs kvóta?
– Nyilvánvaló, hogy az első körben a fehéroroszokat meg kell verni, ez a továbbjutás alapja, de ez szerintem kevés, a csoportban jól jönne még egy bravúr. Aztán az águnkon a svédek és az izlandiak elleni meccsből is legalább az egyiket hozni kellene, hogy a keresztbejátszásra kedvező pozícióba kerülhessünk a szintén az olimpiai selejtezőre hajtó szlovénekkel, csehekkel és persze norvégokkal szemben. Ez az utolsó lehetőségünk, de a mögöttünk lévő két kikínlódott világverseny elegendő tapasztalatot, rutint adott a fiataloknak ahhoz, hogy ezzel az eséllyel élni tudjunk.
– Ezt a témát pillanatnyilag le is zárhatjuk, folytassuk a Debrecennel! Mi vonzotta oda, azaz mi hiányzott: a munka, a pénz vagy a nők?
– Ez a sorrend így megfelelő lesz. De komolyra fordítva, megkerestek egy dinamikusan fejlődő klubtól, amely komoly célokat tűzött maga elé, engem pedig a kihívás mellett a kíváncsiság is arra ösztönzött, hogy igent mondjak, és ahogy időm engedi, segítsek. Például a játékosok egyéni képzésében, a mérkőzések, ellenfelek elemzésében, kiélhetem magam az edzéseken, a mentális felkészítés során hasznosíthatom a válogatottnál szerzett tapasztalataimat, hiszen pontosan tudom, milyen az, amikor megkapsz egy csapatot, és adott esetben két-három nap közös felkészülés után ki kell állni vele az ellenfél és a közönség elé.
– Esetleg arra is kapásból tudja már a választ, milyen védekezési taktika alkalmazandó mondjuk idegenben a Hódmezővásárhely ellen?
– Erre talán még nem. Mert bár a televízióban, Békéscsabán és egyéb helyszíneken sok női mecscset látok, láttam, azért bővítenem kell az ismereteimet. És nem csak ezen a téren, mert a női lélek is egészen más habitust igényel.
– E tekintetben eddig is női típusú edzőnek tartottam. Aki a játékosai minden rezdülését figyeli, lelkizik velük és magával, empatikus, ahelyett, hogy azt mondaná: uraim, ez a feladat, duma nincs, hajrá!
– Lehet. Eddig férficsapatokhoz rendelt a sors, de az utánpótlásnál kezdtem az edzősködést, sokat dolgoztam gyerekekkel, akiket fel is kellett nevelni, és ez empátia nélkül nem megy. Más kérdés, hogy azért azt is megkaptam tőlük: én vagyok a szadista tanár úr.
– Most inkább mazochistának tűnik. Vagy éppen ellenkezőleg, halmozza az élvezeteket?
– Majd kiderül. A hazai és a nemzetközi versenynaptár alapján sokszor előfordul, hogy a fiúknál éppen semmi dolgom, és napi szinten részt vehetek a DVSC edzésein, máskor meg éppen fordítva lesz. De akár így, akár úgy, az a lényeg, hogy kézilabdával foglalkozom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.