El kellene dönteniük az SZDSZ vezetőinek, hogy jól meghatározható gazdasági, pénzügyi körök érdekeit kívánják-e képviselni – például a több-biztosítós modell bevezetésének, illetve az energiapiac liberalizálásának szorgalmazásával –, vagy a párt által vezetett tárcák munkájukban inkább arra koncentrálnak, hogy a koalíció
visszaszerezze a társadalom bizalmát – vélekedett egy meghatározó MSZP-s képviselő az SZDSZ tízpontos javaslatáról. Szerinte a szabad demokraták most szembesültek a koalíció népszerűségvesztésével, de erre rosszul reagáltak. – Súlyos politikai tévedés, hogy politikai hasznot remélve az SZDSZ most igyekszik önálló arculatát megmutatni, különösen azért, mert a kormány társadalmi elutasítottsága főként az általuk vezetett tárcák tevékenységének köszönhető – nyilatkozta egy MSZP-s. Szerinte Kóka János üzengetései, akciói, amelyekkel feszegeti a koalíció kereteit, azt mutatják: az SZDSZ-elnök még nem érett politikus. Az SZDSZ tegnapi frakcióülésén részt vett a miniszterelnök is. Mint megtudtuk, itt Gyurcsány Ferencet több kritika is érte. – Az SZDSZ-es minisztereknek van problémájuk a kormányzati együttműködés mindennapi elemeivel. Nem működik a döntés-előkészítés, mindenki kapkod. Ráadásul Gyurcsány mindent megígér a frakcióülésünkön, minden rendben lesz, mondja. Aztán meg széttárja a karjait, hogy de hát az MSZP-n nehéz keresztülverni az elképzeléseket – fogalmazott SZDSZ-es forrásunk. – Mégis, ki az MSZP elnöke? – tette fel a költői kérdést. Kóka János pártelnök azt nyilatkozta a frakcióülés után, hogy „közös az elkötelezettség a koalíciós pártokban, hogy a június 25-ével kezdődő héten megegyezésre jussanak”. Az SZDSZ egy tízpontos, reformlistának nevezett, sokak szerint ultimátumszerű dokumentumot tárt az MSZP elé. Ebben azok a tervek szerepelnek, amelyeket az SZDSZ mindenképpen meg akar valósítani. A koalícióban maradás feltételeként határozták meg az egészségügy, az oktatási rendszer és az adórendszer átalakítását. A listán szerepel még a pártfinanszírozás átszabása, az energiapiac liberalizációja, a nyugdíjkiadások csökkentése és a környezetvédelem ügye. Ezenkívül a rendőrség civilesítését is célul tűzték ki, rendeznék az ügynökkérdést, újraszabályoznák az egyház-finanszírozást.
Á, dehogy. Hát, előbb-utóbb biztos lesz, de jelenleg nincs napirenden – így felelt Gyurcsány Ferenc egy a kormányátalakítást firtató kérdésre az MTV Este című műsorában tegnap. Arra, hogy a biztosítási rendszerről szóló vita vezethet-e koalíciószakadáshoz, a kormányfő azt válaszolta: „á, dehogy, normális dolog, hogy egy baloldali párt és egy liberális párt egy ilyen érzékeny kérdésben akár hónapokon keresztül vitatkozik.”

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő