Kormányszerveknél is lesz vizsgálat

Török László
2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány támogatja, hogy vizsgálóbizottság foglalkozzon a svéd Gripen vadászgépek 2001-es beszerzésének körülményeivel – jelentette be Szekeres Imre honvédelmi miniszter napirend előtti parlamenti felszólalásában. A szocialista politikus emlékeztetett rá, hogy a külföldi sajtóban több országot is érintő, korrupció gyanúját felvető vádak hangzottak el, amelyeket tisztázni kell. A kormány – amint az Szekeres szavaiból kiderült – saját hatáskörben is vizsgálatot kezdeményez az ügyben érintett kormányzati szerveknél. Lázár János (Fidesz) reagálásában hangsúlyozta, az ellenzéki párt kezdeményezte a vizsgálóbizottság felállítását, úgy vélik, 1994-től kezdődően kell ellenőrizni a repülőgép-beszerzést és az azt megelőző döntéseket. Varju László MSZP-s képviselő arról beszélt, hogy Orbán Viktor még miniszterelnökként személyesen hozott döntést az ügyben, miután a polgári kabinet államtitkárainak le kellett mondaniuk, mert belekeveredtek a Lockheed-botrányba (ez a cég gyártja az amerikai F–16 gépeket). A KDNP-s Simicskó István szerint a 2001-es szerződés gazdasági és költségvetési szempontból is a legjobb megoldás volt, ezt a szocialisták, sőt Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter is elismerte korábban. A politikus ugyanakkor érthetetlennek nevezte a szerződés 2003-as módosítását. – Ezt is tisztázni kell, bár úgy tűnik, a kormánynak ez nem érdeke – vélekedett a nemzetbiztonsági bizottság elnöke. – Az SZDSZ véleménye, hogy a Gripen-ügyet egy vizsgálóbizottságban kell feltárni – közölte Gusztos Péter.
Tegnap az alkotmányügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta mind az MSZP, mind a KDNP által kezdeményezett vizsgálóbizottságok felállítását célzó országgyűlési határozati javaslatokat. A szocialisták a beszerzésre irányuló, Orbán-kormány által levezényelt „korrupciógyanús” szerződéskötés részleteit tárnák fel, míg az ellenzéki párt ezen szerződés „korrupciógyanús” módosításának okait keresné. A svéd SVT televízió tényfeltáró műsora szerint az osztrák Alfons Mensdorff-Pouilly nyolcmillió dollárt kapott a Gripeneket gyártó BAE Systems–Saab brit–svéd konzorciumtól a magyarországi üzletkötésben játszott szerepéért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.