Csaknem tíz iskolában vonnának össze osztályokat Pécsett, így hozna létre a szocialista városi vezetés harmincöt fős tanulói létszámokat negyven-ötven pedagógus elbocsátásával kísérve. Ilyen előterjesztésekkel bombázza a szocialista városvezetés a városi képviselő-testület ellenzéki képviselőit.
Bognár László, az oktatási bizottság fideszes tagja szerint amellett, hogy a tanárokkal szemben antihumánus az eljárás, szakmailag is súlyos hiba a tervezet, hiszen az összevonással a speciális oktatási feladatok ellátása kerül veszélybe, ráadásul felsőbb évfolyamokon már kialakult közösségeket bontanának meg. Szerinte a kistérségi megállapodásokkal elég pluszforrást tudnak a rendszernek biztosítani. – Be kell fejezni azt, hogy ha a költségvetés bajba kerül, akkor Pécsett rögtön az oktatáshoz vagy az egészségügyhöz nyúlnak – tette hozzá.
Nemcsak az ellenzék, de a két nagy érdekképviselet – a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) – sem tudja elfogadni az ötletet. A PDSZ pécsi ügyvivője, Nagy Erzsébet azt mondja, minden jogi lehetőséget megragadnak, s ha a jogszabályokkal ellentétes lesz a döntés, tüntetések szervezését sem tartja kizártnak.
Eddig kétszázötven tanár elbocsátásáról született az idei büdzsé elfogadásakor döntés a gyermekszám csökkenése, a tanárok megemelt kötelező óraszáma, illetve a város által adott többletórák finanszírozásának elvonása miatt. Az újabb hullámmal – mondta az ügyvivő – végleg el lehet felejteni a minőségi oktatást a leendő kulturális fővárosban.
Az anyag tarthatatlanságát amúgy a szocialisták is érzékelik, legalábbis ennek jele, hogy Meixner András, az oktatási bizottság MSZP-s elnöke újabb előterjesztést visz a grémium elé. Mint fogalmazott, tíz-húsz osztály esetében lehet csak szó összevonásról, elsősorban ott, ahol az átlaglétszámot nem érik el a jelenlegi osztályok. Az új tancsoportok a maximális létszámot nem haladhatják meg, s a központokon belül másik iskolába sem kerülhetnek gyerekek, egyben feltételként szabják, hogy a pedagógiai programok sem sérülhetnek. A politikus szerint 70–150 milliót tudnak megtakarítani az átalakítással, a kistérségi megállapodások után pedig újabb 200 milliót remélnek.
Kérdés marad viszont, hogy a kötelező óraszám emelése miatt tervezett elbocsátásokkal mi lesz, hiszen a PDSZ aláírásgyűjtésének eredményessége esetén az Országgyűlésnek meg kell tárgyalnia a közoktatási törvény erre vonatkozó részének visszavonását.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével