Magyar–román műkincscsempészet

A román és a magyar hatóságok együttműködésével sikerült megtalálni és visszajuttatni erdélyi tulajdonosának a nagybányai festőiskola egyik kiemelkedő alakjának tavaly ellopott alkotását. A nyomozás révén nemzetközi műkincscsempészekhez jutottak el a két ország rendőrei.

2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
Ziffer Sándor, a nagybányai festőiskolához tartozó festőművész (1880, Eger–1962, Nagybánya) 1943-ban készült olajfestményére bukkantak a magyar és a román hatóságok, miközben nemzetközi műkincscsempészek után nyomoztak. Az észak-erdélyi Máramaros megyei rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai közös akció során vizsgálódtak. Meglepetésükre egy budapesti galéria téli aukciós katalógusában nemrég Ziffer Síelés után című képét fedezték fel. Az alkotás érdekessége, hogy tizenegy másik művel együtt tavaly lopták el ismeretlen tettesek egy nagybányai gyűjtő magánkollekciójából. A Mund Hugó, Nagy Oszkár, Ziffer Sándor és más nagybányai művészek által szignált festmények a román nemzeti kulturális örökség részét képezik. Ezért eltűnésük után nemzetközi körözés alá helyezte őket a rendőrség. Feltételezték ugyanis, hogy csempészéssel is foglalkozó bűnszervezet áll a lopás hátterében.
Ioan Cupsa, a Máramaros megyei rendőrség parancsnokhelyettese közölte, hogy a műkincspiacon 18 ezer euróra becsült Ziffer-képre egy magyar állampolgárságú férfi révén találtak rá. A nagybányai rendőrtiszt azonban a nyomozásra való tekintettel egyelőre nem kívánt részletekkel szolgálni az illető kilétéről. Azt sem árulta el, hogy a szóban forgó személy tanúként vagy bűnrészesként szerepel a műkincslopásban. Ioan Cupsa elmondta: a Síelés után című képet a magyar hatóságok egy héttel ezelőtt adták át Budapesten az általa vezetett román rendőri küldöttségnek. A napokban rendezett sajtótájékoztatón nyilvánosan is bemutatták az alkotást, amelyet a szakértői azonosítás után kap vissza a gyűjtő. A nagybányai rendőrfelügyelő hozzátette: a festménytolvajokat egyelőre nem sikerült azonosítani. A Ziffer-mű megtalálásával azonban remélhetőleg hamarosan felgöngyölítik a műkincscsempész hálózatot.
A Zazar-parti városban már korábban is loptak el nagy értékű festményeket. Tizenegy évvel ezelőtt ugyancsak a nagybányai festőiskola képviselőinek három alkotását tulajdonították el egy helyi műgyűjtőtől. Akkor sikerült lefülelni a tetteseket, és megakadályozni, hogy külföldre kerüljenek a képek.
A nagybányai festőiskola a modern magyar festészetet elindító mozgalomként 1896-ban bontakozott ki a város művésztelepén. A Hollósy Simon, Réti István, Ferenczy Károly, Thorma János és Iványi Grünwald Béla által alapított művésztelep 1902-től szabadiskolává alakult. Az új magyar festőgeneráció majd minden jelentős alakja megfordult itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.