Magyarország rövid pórázon

Várhatóan kielégítőnek találja a rekordnagyságú hiány leszorítására tett magyar lépéseket holnapi jelentésében az Európai Bizottság, amely a konvergenciaprogram végrehajtásának kockázataira is felhívja a figyelmet, s további erőfeszítéseket kér hazánktól. Jelenleg Magyarország az egyetlen tagállam, amelynek félévente kell beszámolót küldenie Brüsszel részére.

Szabó Eszter
2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három korábbi figyelmeztetése után várhatóan most elégségesnek tartja az eddigi magyar hiánycsökkentő intézkedéseket holnapi jelentésében az Európai Bizottság (EB), amely ugyanakkor felszólítja a magyar kormányt, hogy szigorúan hajtsa végre az idei költségvetésben előírtakat, s folytassa az államháztartási hiány leszorítására vonatkozó erőfeszítéseit. A testület az előrejelzése szerint egyelőre fenntartja prognózisát, miszerint az idei magyar deficit a GDP 6,8 százaléka lesz, ám kívánatosnak tartja, hogy az év végére még ennél is alacsonyabb szintre mérséklődjön a hiány. A brüsszeli aggodalmak megalapozottak, hiszen uniós tagságunk óta eddig egyetlen esetben sem sikerült saját terveit betartania a magyar kormánynak, s az idénre előirányzott deficit még mindig messze a legmagasabbnak számít az EU-ban.
Azt, hogy az EU élénk figyelemmel kíséri a magyar helyzetet, mi sem bizonyítja jobban, hogy hazánk az egyetlen olyan tagállam, amelynek hathavonta kell beszámolót készítenie az Európai Bizottságnak, s számot kell adnia a konvergenciaprogram végrehajtásának aktuális állásáról. A Napi Gazdaságnak egy neve elhallgatását kérő bizottsági forrás így nyilatkozott: a magyar kormánynak elfogyott a mozgástere, s egyetlen lehetősége az maradt, hogy tartsa magát az uniós mércével is rendkívül feszes menetrendhez. Ha ez elmarad, akkor a forrás szerint reális veszéllyé válik a kohéziós alapok felfüggesztése. Ez a már folyó beruházásokat nem érintené, ám új fejlesztési pénzhez nem juthatna hazánk mindaddig, amíg nem tér vissza a fegyelmezett pénzügypolitikához. Az EU-támogatások megvonásának alapja, hogy az uniós alapszerződés az úgynevezett kohéziós országok esetében is fenntartja a jogot arra, hogy a túlzott mértékű államháztartási hiány esetén szankciókat alkalmazzon.
Hasonlóak a szerdai jelentéssel kapcsolatban a Bruxinfo értesülései, melynek forrásai szerint a bizottság a konvergenciaprogram végrehajtásának kockázataira is felhívja a figyelmet, s felszólítja a magyar kormányt, hogy következetesen hajtsa végre az idei költségvetést, és folytassa az erőfeszítéseket.
Az Európai Bizottság egyébként nem osztja a kormány optimizmusát a makrogazdasági mutatók vonatkozásában: a kabinet által jelzett 7 százalékkal szemben 7,5 százalékra várja az idei inflációt, s a GDP-hez mért államadósság alakulását is borúlátóbban ítéli meg. A bizottság előrejelzése értelmében a 27 tagú EU-n belül – a jelentős mértékű kiigazítás ellenére – idén és jövőre változatlanul nálunk lesz a legnagyobb az államháztartás hiánya. Ugyancsak a prognózis értelmében az új uniós tagállamok közül idén Magyarországon lesz a leglassabb a gazdasági növekedés üteme.
Az EB mostani értékelése jövő hónapban kerül az uniós pénzügyminiszterek tanácsa elé. A magyar kormánynak legközelebb októberben kell beszámolót készítenie Brüsszel részére, ekkor be kell szolgáltatni a végleges tavalyi hiányszámokat, s ismételten számot kell adni a költségvetés végrehajtásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.