Már az ivóvizet is privatizálhatják

Aklímaváltozás ugyan felértékelte a nemzeti kincsnek számító ivóvizet, hazánkban a külföldi tőke kezébe kerülhet és került már a vízközművek egy része. Az új vagyontörvény is lehetővé tenné az állami tulajdonú szolgáltató cégek privatizációját.

Dékány Lóránt
2007. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértők mindenütt a világon egyetértenek abban, hogy napjainkban az ivóvíz kritikus tényezővé vált. Az új vagyontörvény tervezete azonban engedné a még állami kézben lévő öt vízközmű értékesítését. Papp Mária, a Magyar Vízközmű Szövetség főtitkára szerint a beadvány nem egyértelmű abban a tekintetben, hogy mi a kormány szándéka a vízművekkel. A szakember elmondta: az aggasztó tőkehiány miatt az önkormányzatok egy része is rákényszerül majd arra, hogy a vízközművek eladásából teremtse elő a fejlesztésekhez szükséges anyagi forrást. A legnagyobb kérdés mégis az, hogy az értékesítésből származó összegeket visszaforgatják-e majd a közművek rekonstrukciójára, mert jelenleg nincs pénz a felújításokra és az uniós pályázatokra sem.
Jelentős problémákat vállaltak magukra azok az önkormányzatok, amelyek a közelmúltban privatizálták a vízellátót. Ezek az értékesítések sok helyen okoztak nehézségeket. Érden korábban a beadott pályázatok körül történt szabálytalanságok miatt robbant ki botrány, míg Budapesten nemrégiben kezdeményezte két szakbizottság a privatizációs szerződés felülvizsgálatát, mert sokallták a menedzsmentnek fizetett „sikerdíjat”. Szekszárdon pedig az új tulajdonos nem hajtotta végre a beígért, nagymértékű fejlesztéseket.

Bővebben a 13. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.