Megduplázódott a bankok tőkéje

Az utóbbi négy évben 888 milliárdról 1819 milliárdra nőtt a hazai bankok saját tőkéje – derül ki a Magyar Bankszövetség tegnap kiadott jelentéséből. A szervezet elemzése szerint a háztartási hitelek 2002 és 2006 között 360, a vállalati hitelállomány pedig 124 százalékkal nőtt.

Munkatársunktól
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a bankok száma az utóbbi négy évben alig változott, az állami tulajdonú Eximbank és a Magyar Fejlesztési Bank nélkül 34–39 között mozgott, addig a saját tőkéjük ugyanezen időszak alatt megduplázódott – áll a Magyar Bankszövetség legfrissebb elemzésében. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének számain alapuló tanulmány szerint a banki versenyhelyzetet meghatározó tényező, hogy az első hét bank (OTP, K&H, MKB, CIB, Erste és UniCredit) a jelenleg működő 37 pénzintézet mérlegfőösszegének 70 százalékát adja. A jelentés rámutat: a magyar bankok nyereségességének oka, hogy a piac még mindig telítetlen, s magasak a betéti és hitelkamatok közti különbséget mutató marzsok, amelyek még mindig „magasabbak, mint a hasonló országoké s az Európai Unióban jellemző szintek”. A jelentés szerint a pénzintézetek profitjához hozzájárul, hogy „egy olyan kicsi piacon, mint a magyar, drága előállítani egy terméket, mivel ez költségnövelő”. Az utóbbi időben azonban az a tendencia mutatható ki, hogy a szektorban fokozódik az árverseny – főként a piac önkorrekciója miatt –, s némiképpen csökkenő tendenciát mutatnak a marzsok is.
– A Magyar Bankszövetség őszre elkészít egy új etikai kódexet, s részben banki önszabályozással szorgalmazza a teljes körű adósnyilvántartást, például a pozitív adóslistát is – fogalmazott az elemzést bemutató tegnapi sajtótájékoztatón Erdei Tamás, a szervezet elnöke. Erdei hangsúlyozta: a felmérésből az is kiderül, hogy a magyar fogyasztók egyre inkább kontroll alá helyezik a bankpiacot, mivel itthon az egyik leggyakoribb a bankváltás. Az unióban ebben a tekintetben a negyedik helyen állunk. Erdei ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Nyugat-Európához képest a pénzügyi kultúra terén óriási a lemaradásunk, az ügyfelek még a legegyszerűbb banki termékekkel és folyamatokkal sincsenek tisztában, s „bizonyos esetekben félrevezető, nem átlátható információkat kapnak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.