Miért tört ki eladási hullám a tőzsdéken?

2007 júniusának első tíz napjára nem szívesen fognak emlékezni a befektetők. A világ tőzsdéin részvény-, majd államkötvény-eladási hullám söpört végig, ami önmagában nem számítana példa nélküli eseménynek. Az eladási hullámot kiváltó okok azonban nem egy tőről eredeztethetők, amelynek következtében a piaci elemző nem állíthatja: az okokat felismerve könnyen előre jelezhető lenne, hogy a fordulat hatása időben meddig tart, illetve az árfolyamok meddig eshetnek. A különféle piaci szegmensekben beindult folyamatok hatása alaposabb áttekintést tesz szükségessé.

Torba Tamás
2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eladási hullám Kínában kezdődött. Mostanában az elemzők között divattá vált a kínai részvényárfolyamok túlértékeltségéről beszélni. Az efféle kijelentéseket nagyban hitelesítette Alan Greenspannek, az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve (Fed) volt elnökének többszöri, a kínai piac túlfűtöttségére figyelmeztető kijelentése. A sanghaji tőzsdeindex szinte menetrendszerűen veszített napi 6-8 százalékokat a múlt hét elején. A kereskedők pedig lélegzet-visszafojtva várták, hogy a korrekció továbbgyűrűzzön – ami nem vagy csak részben következett be.
Ennek oka véleményem szerint az alábbiakban keresendő.
Egyrészt a kínai piac korrekciójának majdnem egyedüli közvetlen vesztesei azok a helyi kisbefektetők, akik az elmúlt egy-két hónapban léptek be a piacra új vevőként. Ismeretes, hogy a kínai értékpapír-kereskedők jelentései szerint havonta több millió új ügyfél nyit számlát, és kezd aktívan kereskedni. Az intézményes befektetők jóval óvatosabbak, az utóbbi hónapokban nem növelték pozícióikat.
Másrészt a kínai gazdaság növekedési üteme a következő két-három évben a bővülés alapvető okai, illetve a kormányzati intézkedések miatt nem fog lassulni. Ebből következik, hogy a befektetők továbbra is ki akarják majd használni a lehetőségeket, tehát egy korrekció az intézményes befektetőknél momentán nem pánikot, hanem a kedvező vételi lehetőségek keresését váltja ki.
A hét második felében az Egyesült Államok piacain beindult korrekció, avagy trendváltás okai a helyszínen keresendők. Ott, ahol elvileg minden rendben van, hiszen a kamatok alacsonyak, bőséges a likviditás, a gazdaság versenyképes.
A helyzet azonban néhány idősebb piaci résztvevőben felidézi 1987 baljós árnyait. Mik a hasonlóságok?
1987-ben ingatlanpiaci és takarékszövetkezeti krízis tört ki, amelynek kiváltó oka a szektor befektetőinek felelőtlen, kockázatkezelő stratégia nélküli befektetési politikája volt. 2007-ben ismét ingatlanpiaci válság van, amelynek egyik megjelenési formája az alárendelt záloghitelezési piac összeomlása, több piacvezető intézmény egyidejű csődjének bejelentésével együtt.
1987-ben a több éve tartó részvénypiaci hossznak az amerikai központi bank kamatemelése vetett véget, amely a hitelből részvényt vásárló, majd a keletkezett árfolyamnyereséget újra befektető vásárlók kényszereladásait váltotta ki.
Ben Bernanke Fed-elnök néhány nappal ezelőtti nyilatkozata szerint a központi bank következő lépése nem kamatcsökkentés, hanem emelés lehet – tekintettel az inflációs veszélyre.
Az 1980-as évek elejétől kezdve az Egyesült Államokban vállalatfelvásárlási hullám tombolt, amelynek egyik kiváltó oka a kamatszintek folyamatos csökkenése és ezáltal a befektetők részvények felé fordulása volt. A folyamatot 1987 októbere és a kamatok emelkedése törte derékba.
Hasonló felvásárlási hullámnak vagyunk tanúi immár évek óta, amit az általános alacsony dollár és euró kamatszint mellett specifikusan segít elő a nullához közelítő japán jen kamatszint. Az euró és a dollár esetében a kamatcsökkentés megállt, illetve fordulat következett be. A japán jen esetében egy kamatemelés hozhat változást.
1987-ben a részvényárfolyamok hirtelen, meredek esésének másik fő oka volt, hogy a részvények által produkált általános éves hozamok – az árfolyamnyereség és az osztalék – irreálisan alacsonnyá váltak. A befektetők azért vettek részvényeket, mert egyszerűen azt gondolták, hogy az árfolyamok csak emelkedhetnek. Ugyanez történt a Nasdaq 2000–2002 közötti összeomlásakor, ami előtt az internet- és IT-papírokat alaposabb elemzés nélkül, csak azért vették nyakra-főre, mert a cég neve.com-ra végződött.
Az idén a befektetők már jobban odafigyelnek bizonyos jelekre. A tízéves amerikai államkötvények éves hozamának öt százalék fölé emelkedése a világ egyik legnagyobb államkötvényalapja, a PIMCO esetében azonnali stratégiaváltást eredményezett. Bill Gross, a PIMCO vezető stratégája kijelentette, hogy 2-3 éves távlatban a kamatok, s ezáltal a kötvényhozamok további emelkedésére számít, amelynek fő oka a világgazdasági növekedés tartósan magas, évi 4-5 százalékos szintje mellett a fenyegető infláció, amelyet a magas energiaárak és a magas szinten stabilizálódó fogyasztás gerjeszt. A nagy kötvényalapok ilyen helyzetben hosszabb lejáratú, öt évet meghaladó állampapírjaik eladásával, s egy év alatti lejáratú kincstárjegyek vásárlásával igyekeznek befektetéseik értékét megőrizni.
A kamatok világszintű emelkedése törvényszerűen hozza magával a likviditás csökkenését. A pénzbőség egyre inkább egyedüli forrásává válik a japán jen, hiszen a svájci frank, az euró és a dollár kamatai vagy emelkednek, vagy a piacok emelkedést várnak.
A magyar piacon csütörtökön és pénteken érezhették mindezt „testközelből” a befektetők. A forint hirtelen gyengülése és a részvényárfolyamok esése fokozott odafigyelést kell hogy kiváltson immáron nemcsak a részvényekkel, devizákkal kereskedő profikból, hanem a devizahiteleket felvevő állampolgárokból is.
A devizahitelekben eladósodott állampolgár ugyanis arra számít, hogy az általa például svájci frankban felvett hitel kamatai nem nőnek, s a forint/svájci frank árfolyam úgy alakul, hogy neki egyre kevesebb forintba kerül minden egyes svájci frank visszafizetése. Ellenkező irányú folyamatok az adós számára kockázatot jelentenek, amely magasabb törlesztőrészletben konkretizálódik.
A magyar állampapírt vásárló hazai vagy külföldi befektető ebben az esetben a fenti állampolgárral azonos oldalon áll, érdekei hasonlóak, kockázatkezelő képessége és eszközei jobbak. A már megvásárolt, árfolyamszempontból lefedezett, s az aktuális hozammal elégedett, a pozícióikat passzívan kezelő intézményeket nyugalmukból nem nagyon lehet kizökkenteni, az ő kezük ilyen helyzetben nem remeg. Az aktív kereskedők, avagy azok, akiknél állampapírok járnak le, inkább a PIMCO fentiekben bemutatott lépéseit fogják követni. Ez a befektetési politika drágítja az államadósság finanszírozását, gyengíti a forintot. A jegybank óvatossága miatt tehát elmaradhatnak a kamatcsökkentések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.