(Prága)
Szinte permanens, néha szokatlanul éles hangvételű viták folynak a kommunista múlttal való őszinte szembenézés széles körű igénye kapcsán a cseh közvéleményben az 1989-es politikai fordulat után. Ezzel a hangulattal függ össze, hogy ez év februárjában a cseh belügyminisztérium hozzálátott Nyitott múlt elnevezésű tervezete megvalósításához. „Tizenhét évvel a csehszlovákiai kommunista rezsim bukása és a kommunista titkosrendőrség (StB) feloszlatása után, kötelességünknek tartjuk nyíltan kijelenteni: nincs szükség eltitkolni vagy másként védeni a totalitárius hatalomtól eredő dokumentumokat, amelyekből egyértelműen kitűnnek az államhatalmi szerveknek a Csehszlovákia Kommunista Pártja által követett bűnös és megvetendő politika megvalósítása során alkalmazott praktikái” – áll a tervezet bevezetőjében.
A volt csehszlovák kommunista titkosszolgálat levéltárainak tüzetes kutatása után, úgy látszik, Csehországban is ledőlnek az akadályok. A képviselőház május elején törvényt alkotott a diktatórikus rendszerek tanulmányozását célul kitűző intézet létrehozásáról. Az intézmény létesítését a baloldal – tehát a szociáldemokrata, illetve a kommunista párt – helytelen, felesleges döntésnek minősítette, míg a kormányon levő cseh polgári és kereszténydemokrata párt a levéltárakban fennmaradt s mindmáig feldolgozatlan, hatalmas aktatömeg tartalmának megismerését és közzétételét a nemzeti önismeret fontos eszközének tekinti.
A levéltári „örökség” vizsgálatának következtében sikerült a közelmúltban kiszűrni a volt ügynököket a rendőrség kötelékéből. Az iratanyag aprólékos tanulmányozásának köszönhetően több, még az 1989-es fordulat utáni időkben is közéleti szerepet betöltő személyiségről derült ki, hogy kapcsolatban állt az StB-vel.
Szakemberek szerint a diktatúrák, tehát az 1938 utáni német megszállás alatt, majd a kommunista rendszer évtizedeiben alkalmazott elnyomási módszerek feltárása új megközelítést kíván. Szinte alig ismert például az 50-es évek állambiztonsági elnyomó intézkedéseinek regionális vetülete, a hazai és a külföldi titkosszolgálatok együttműködésének kihatása a politikai perekre.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja