Öldöklő harc folyik a Mol papírjaiért

Állami tulajdonrész híján egyedül kénytelen állni a felvásárlás elleni küzdelmet a Mol. A társaság részvényeinek árfolyama tegnap már harmincezer forint felett is járt, óriási, kétszázmilliárd forint feletti forgalom mellett. A legnagyobb vevő a hírek szerint maga a védekező Mol volt, de így is csak a parkettre került részvények felét tudta megvásárolni. A többi vásárló között a részesedését már csaknem húszszázalékosra növelő osztrák OMV-t és Megdet Rahimkulov orosz üzletembert kereshetjük.

Erdősi Csaba
2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tekinti barátságos eljárásnak a Mol, hogy az osztrák OMV előbb vásárol, aztán tárgyalna – árulta el a magyar olajtársaság-csoport kommunikációs vezetője a keddi Financial Timesnak adott nyilatkozatában, hogyan is vélekedik a menedzsment az OMV gyors ütemű részvényvásárlásáról, majd az azután bejelentett közeledési szándékáról. Ferencz I. Szabolcs szerint a Mol részvényesei – már ha figyelemmel kísérték a két társaság elmúlt tíz évének teljesítményét – ellenállnak majd az OMV csábításának, s megtartják részvényeiket, tegnap azonban már olyan magasra emelkedett a magyar olajtársaság árfolyama, hogy az alighanem még a leghűségesebb tulajdonosokat is megingathatta.
A magyar olajpapírokkal tegnap szinte hihetetlen mennyiségben kereskedtek a tőzsdén. Az összforgalom meghaladta a 200 milliárd forintot, ami kimagaslóan magas történelmi csúcs a Mol életében. Piaci hírek szerint a forgalom felét a Mol sajátrészvény-vásárlásai tették ki, de a vevők között emlegetik az OMV-t s a Mol iránt korábban már élénk érdeklődést tanúsító, majd megszerzett részvényeit éppen az OMV-nek továbbadó orosz üzletembert, Megdet Rahimkulovot is. Nem valószínű, hogy a befektetési guru magának tartaná meg a papírokat, sokkal valószínűbb, hogy azt inkább továbbadja – annak, aki a legtöbbet kínálja érte. Ez lehet az OMV, amely így jóval húsz százalék fölé növelné részesedését a magyar olajtársaságban, de lehet akár a Mol is, hiszen a társaság elemi érdeke, hogy az OMV orra elől elkaparintsa a papírokat. Ebben – lévén az állam már nem tulajdonos a társaságban, s tulajdonképpen az aranyrészvényesi jogosultságait is elvesztette – a menedzsment aligha kaphat külső segítséget, s ha a védekezés nem elég hatékony, végső soron akár az irányítás is kicsúszhat a kezei közül.
Az OMV céljai világosak. A társaság a közép-európai olajpiac konszolidációjára számít, s az elemzők szerint az osztrák cég részvényesei szempontjából nem is rossz ötlet egy esetleges Mol–OMV-fúzió. Egy sikeres felvásárlással – ami persze nem könnyű, mert ahhoz az OMV-nek a szakértők szerint 66 százalékig kell eljutnia a Molban – az osztrák hátterű társaság tulajdonképpen leradírozná a térképről legnagyobb térségi vetélytársát, de nyilvánvaló, hogy egy ilyen összeolvadás komoly versenyjogi aggályokat is felvet. Nagy kérdés például, rábólintana-e arra az európai versenyhatóság, hogy egy kézbe kerüljön a régió három, egymáshoz földrajzilag is közel eső finomítója, nevezetesen a schwechati, a pozsonyi és a százhalombattai, de ezen túl is van oka az OMV-nek az óvatosságra, hiszen tavaly már volt egy kudarcba fulladt átvételi kísérlete. Akkor az osztrák áramszolgáltatót, a Verbundot szerette volna megszerezni, főleg politikai okok miatt elbukott.
A Mol szándékai is egyértelműek. A társaság vezetői határozott nemet mondtak az OMV közeledésére. A magyar olajtársaság kisebb, de stratégiailag fontos akvizíciókkal saját kitűzött céljai megvalósítására készül, de még ha most sikerül is visszaverni a felvásárlási kísérleteket, nagy kérdés, hogy ezek a célok a már kialakult helyzetben hogyan valósulhatnak meg. A Mol alapszabálya ugyan lehetővé teszi, hogy a tíz százaléknál nagyobb tulajdonosoknak se legyen tíz százalék feletti szavazati joguk a közgyűlésben, nyilvánvaló ugyanakkor, hogy egy komoly befektető kérései elől nem olyan könnyű kitérni.

Élénk visszhang külföldön is. Komoly sajtófigyelmet kapott a Mol–OMV-csata külföldön is, bár a kommentárok olykor szöges ellentétben állnak egymással. A vezető svájci napilap, a Neue Zürcher Zeitung A Gazprom tovább növeszti csápjait főcímmel és Az osztrák OMV erősíti közép-európai bástyáját alcímmel megjelenő tudósítása az orosz állami monopóliumot sejti a történések mögött. A lap szerint a Mol vezetését – amely eddig sikerrel védekezett az osztrák érdekeltség kiterjesztése ellen – meglepte az osztrák részvényvásárlás, s Bécs „nem tűri tovább” a magyar társaság függetlenségét. A befolyásos lap úgy látja, hogy a Molt és az OMV-t az köti össze, hogy mindketten szoros üzleti kapcsolatot tartanak fenn a Gazprommal.
A Financial Times című globális üzleti lap ugyanerről a témáról írt két cikkének egyikében úgy látja, hogy az OMV vásárlása a Nabucco-projektet erősíti, hiszen mind az OMV, mind pedig a Mol a Nabucco konzorciumhoz tartozik. A cikk végén a szerzők – közöttük Christopher Condon, a lap budapesti tudósítója – kifejtik, hogy a magyar kormány az elmúlt hónapokban olyan híreket lebegtetett, amelyek szerint földgázt hoznának Magyarországra a Kék Áramlat vezeték meghosszabbításával – s ezt akadályozná meg az OMV a Molban lévő befolyása növelésével. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.