Olvadozó kormánytámogatás

Ha lesz is pénz, akkor is csak a töredéke várható annak, amit a pécsi integrált egészségügyi rendszer kialakításához ígért korábban a kormány. Még az elmúlt évben is 68 milliárdról szóltak a hírek, majd ennek feléről, most pedig úgy tűnik, már csak az eredetileg ígértnek alig 18 százalékára, mintegy 12 milliárd forintra pályázhatnak az intézmények.

Bóka Máté Ciprián
2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pécsi egységes egészségügyi rendszerrel párhuzamosságokat lehetne felszámolni, s ennek révén gazdaságosabbá válhatna a városban az ellátás. Tasnádi Péter szocialista párti polgármester tavalyi nyilatkozata szerint az integrációval a megyei kórházból, a járó betegek ellátását biztosító városi intézményekből, valamint az egyetemi klinikákból két egészségügyi tömböt hoznának létre.
A rendszer kialakításhoz szükséges források esetében először 68 milliárdról szóltak a hírek, majd az összeg előbb 48 milliárdra, majd közel 35 milliárdra, végül 12 milliárdra csökkent. Az egységesítést az eredeti tervek szerint már idén elkezdték volna, s a város első embere tavaly szeptemberben, a választások előtt még úgy nyilatkozott, hogy októberben alá is írhatják a 68 milliárdról szóló finanszírozási szerződést a kormánynyal, ami azóta sem történt meg.
Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés fideszes elnöke úgy vélekedett, hogy a kiírás szerint csak súlyponti kórházak pályázhatnak erre a célra, így Pécsett ezt csak az egyetem teheti meg, hiszen a megyei kórház nem került a kiemelt intézmények közé. A Baranya Megyei Közgyűlés elnöke hozzátette, hogy a pályáztatás is mutatja azt a kapkodást és káoszt, ami ma az egészségügyben zajlik, hiszen a koncepciót Pécsett mindenki támogatta. Hangsúlyozta, bár továbbra is az egységesítés a szándék, forrás hiányában immár kérdéses, hogy valóban végrehajtható-e az átalakítás. A megyei kórházat azért is érinti érzékenyen a döntés, mert a jelenlegi finanszírozási rendszerben az elvonások miatt másfél milliárdos az a hiány, amellyel meg kellene birkózniuk. A fenntartó megyei önkormányzat azonban teljesítőképességének határára jutott, s hiába igazodnak a kormányzat megszorításaihoz – például a kétszáz fős leépítéssel –, az új finanszírozás csak további veszteségeket okoz. A PTE orvostudományi és egészségtudományi koordinációs központjának elnöke, Kovács L. Gábor úgy nyilatkozott, ugyan őket is meglepte, hogy konzorciumok nem pályázhatnak, de mivel a színfalak mögött zajlanak a tárgyalások, úgy látja, még maradtak lehetőségeik.
Kovács L. Gábor meglátása szerint két járható út van: egységesítik a rendszert egy tollvonással, s amennyire lehet, felszámolják a párhuzamosságokat, vagy kisebb mikroegységekben tesznek lépéseket. Tasnádi Péter polgármester a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva leszögezte: korábban valóban jóval nagyobb összeggel számoltak, de úgy látja, csaknem 35 milliárd így is lehívható lesz a Társadalmi infrastruktúra operatív programon keresztül, miután véglegesítik a Nemzeti fejlesztési terv támogatási céljait. Amint azt Tasnádi Péter elmondta, nem egyetlen projektben célozzák meg a támogatásokat, hanem elemenként, s az első pályázatot már ebben az esztendőben be szeretnék nyújtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.