A pécsi egységes egészségügyi rendszerrel párhuzamosságokat lehetne felszámolni, s ennek révén gazdaságosabbá válhatna a városban az ellátás. Tasnádi Péter szocialista párti polgármester tavalyi nyilatkozata szerint az integrációval a megyei kórházból, a járó betegek ellátását biztosító városi intézményekből, valamint az egyetemi klinikákból két egészségügyi tömböt hoznának létre.
A rendszer kialakításhoz szükséges források esetében először 68 milliárdról szóltak a hírek, majd az összeg előbb 48 milliárdra, majd közel 35 milliárdra, végül 12 milliárdra csökkent. Az egységesítést az eredeti tervek szerint már idén elkezdték volna, s a város első embere tavaly szeptemberben, a választások előtt még úgy nyilatkozott, hogy októberben alá is írhatják a 68 milliárdról szóló finanszírozási szerződést a kormánynyal, ami azóta sem történt meg.
Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés fideszes elnöke úgy vélekedett, hogy a kiírás szerint csak súlyponti kórházak pályázhatnak erre a célra, így Pécsett ezt csak az egyetem teheti meg, hiszen a megyei kórház nem került a kiemelt intézmények közé. A Baranya Megyei Közgyűlés elnöke hozzátette, hogy a pályáztatás is mutatja azt a kapkodást és káoszt, ami ma az egészségügyben zajlik, hiszen a koncepciót Pécsett mindenki támogatta. Hangsúlyozta, bár továbbra is az egységesítés a szándék, forrás hiányában immár kérdéses, hogy valóban végrehajtható-e az átalakítás. A megyei kórházat azért is érinti érzékenyen a döntés, mert a jelenlegi finanszírozási rendszerben az elvonások miatt másfél milliárdos az a hiány, amellyel meg kellene birkózniuk. A fenntartó megyei önkormányzat azonban teljesítőképességének határára jutott, s hiába igazodnak a kormányzat megszorításaihoz – például a kétszáz fős leépítéssel –, az új finanszírozás csak további veszteségeket okoz. A PTE orvostudományi és egészségtudományi koordinációs központjának elnöke, Kovács L. Gábor úgy nyilatkozott, ugyan őket is meglepte, hogy konzorciumok nem pályázhatnak, de mivel a színfalak mögött zajlanak a tárgyalások, úgy látja, még maradtak lehetőségeik.
Kovács L. Gábor meglátása szerint két járható út van: egységesítik a rendszert egy tollvonással, s amennyire lehet, felszámolják a párhuzamosságokat, vagy kisebb mikroegységekben tesznek lépéseket. Tasnádi Péter polgármester a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva leszögezte: korábban valóban jóval nagyobb összeggel számoltak, de úgy látja, csaknem 35 milliárd így is lehívható lesz a Társadalmi infrastruktúra operatív programon keresztül, miután véglegesítik a Nemzeti fejlesztési terv támogatási céljait. Amint azt Tasnádi Péter elmondta, nem egyetlen projektben célozzák meg a támogatásokat, hanem elemenként, s az első pályázatot már ebben az esztendőben be szeretnék nyújtani.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni