Orbán megváltoztatná a konvergenciaprogramot

Nincsen szükség megszorításokra, a költségvetési kiadások befagyasztásával, az adók lehetőség szerinti csökkentésével, a korrupció, bürokrácia visszaszorításával ki lehet jutni a pénzügyi válságból – véli Orbán Viktor Fidesz-elnök. Varga Mihály, a párt alelnöke arra szólította fel a koalíciót, hogy ne egymással marakodjanak, hanem az ország ügyeit rendezzék.

Török László
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt miniszterelnök szerint a mai konvergenciaprogram nem szolgálja Magyarország érdekét, kifejezetten súlyos és felesleges terheket tesz a magyar választópolgárok vállára, ezért meg kell változtatni – fejtette ki Orbán Viktor a Magyar Rádióban, hangsúlyozva, nincsen szükség megszorításokra, hogy kezeljük a kialakult pénzügyi válságot. A volt miniszterelnök szerint a Gyurcsány-kormány válságkezelő politikája újabb megszorításokhoz vezet majd, leszámítva az országgyűlési választásokat megelőző időszakot, amikor majd megint szétosztanak némi pénzt.
– Ezzel szemben a Fidesz szerint a költségvetési kiadásokat be kell fagyasztani a mostani reálértékükön (a kormány radikálisan csökkenti azokat), az adókat nem szabad emelni, sőt lehetőség szerint csökkenteni kell, végül pedig el kell hárítani a gazdasági növekedés útjából minden akadályt, korrupciót, túlszabályozást, felesleges bürokráciát – nyilatkozta a politikus, aki úgy vélte, ezen három pillér megvalósítása olyan gazdasági növekedést eredményez, amely legyőzi a költségvetési hiányt.
– Koalíciós marakodás helyett az ország helyzetével foglalkozzon a kormány, ez lenne ma Gyurcsány Ferenc legfontosabb feladata – jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. „Ez a kormány most már egy permanens, állandó koalíciós feszültség irányába mozog, úgy tűnik, hogy a hatalmon, a hatáskörökön, az állami vagyonon, befolyáson való marakodás mintha egyre fontosabbá válna a kormány számára” – mondta a politikus. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere a Központi Statisztikai Hivatal kedden nyilvánosságra került adataira hivatkozva úgy vélte, a miniszterelnök értékelésével ellentétben, „még csak most jön a neheze” Hozzátette: Magyarország rendkívül nehéz hónapok elé néz, az emberek csak most kezdik majd igazán érezni a megszorítások hatását.

Az unió élénken figyel. Nem hagyott kétséget az Európai Unió gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa afelől: Magyarországot továbbra is igen erősen figyelemmel kíséri, főként amiért a kormány a múltban félrevezette Brüsszelt a költségvetési hiánnyal kapcsolatos szándékait illetően – írták a Financial Times brit lap elemzői napokkal ezelőtt Joaquín Almunia jelentésének beharangozójában. Annál meglepőbb volt a biztos válasza lapunk azon kérdésére, hogy bízik-e a magyar kormány által szolgáltatott adatokban, nemcsak a korábbi félrevezetésre, hanem arra is tekintettel, hogy erővel váltotta le az Országos Statisztikai Hivatal elnökét. Almunia, a spanyol Szocialista Munkáspárt korábbi tagja azzal válaszolt, hogy ami a közkiadások egyenlegét illeti, az Eurostat adatait veszi figyelembe, megvárja az uniós statisztikai hivatal deficitelemzését, és azt el is fogadja. Hozzátette: Magyarországot illetően az Eurostat áprilisi adatközlésére, a bizottság májusi előrejelzésére, a saját prognózisára és az Eurostat adataira hagyatkozik.
Az Almunia-jelentés szerint „Magyarország megfelelő úton halad túlzott hiányának a 2006. októberi tanácsi ajánlásban szereplő 2009-es határidőig történő kiigazítása felé, amennyiben továbbra is szigorú költségvetési konszolidációs stratégiát követ, és teljes egészében végrehajtja széles körű strukturális reformterveit”. A jelentés hozzáteszi: jelenleg nem tűnik szükségesnek a túlzott hiány esetén követendő eljárás keretében további lépéseket ajánlani, de a bizottság továbbra is élénk figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. (L. I.)

Kincstári optimizmus. Veres János pénzügyminiszter tegnap bejelentette, elismerően nyilatkozott az Európai Bizottság a tavaly októberben az unió pénzügyminiszteri tanácsa által elfogadott magyar konvergenciaprogram teljesítéséről, miután a testület megismerte a kormány féléves beszámolóját, amely az elmúlt három hónap makrogazdasági adatainak figyelembevételével készült. A politikus szerint az államháztartás eredményszemléletű hiánya az idén a GDP 6,4 százalékát jelentő szinten belül marad, ez a 2007-re tervezettnél négytized százalékponttal kevesebb. A pénzügyminiszter úgy véli, 2009-re az államháztartási hiány a maastrichti kritériumoknak megfelelően GDP-arányosan három százalék alá süllyedhet. Veres János a kedvező adatok okairól elmondta: egyrészt a kormány tartani tudta a kiadási terveket, másrészt az államháztartás bevételei kedvezőbben alakultak a korábban vártnál, köszönhetően a fehéredő gazdaságnak és a növekvő adózási és járulékfizetési fegyelemnek.

Gyurcsányi magyarázat. Jövőre indul a növekedés. Megáll az államháztartási hiány növekedése 2008-ban, és ugyanebben az évben a GDP növekedése is elindul – ezt Gyurcsány Ferenc mondta tegnap a Corvinus egyetemen, ahol számokban értékelte az előző évet. A miniszterelnök a kiigazítás érdekében további elbocsátásokat helyezett kilátásba a közszférában. – Egy kapkodó, zavarodottan magyarázkodni próbáló ember összefüggéstelen, ide-oda csapkodó beszédét hallhatták az egyetemen. Ez a mondanivaló sem miniszterelnöki, sem egyetemi szintű nem volt – közölte a Fidesz szóvivője. A KDNP szerint a beszéd jelzi: Gyurcsány Ferenc szalad fűhöz-fához, hogy megpróbálja megrendült legitimációját visszaszerezni. (MN/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.