A volt miniszterelnök szerint a mai konvergenciaprogram nem szolgálja Magyarország érdekét, kifejezetten súlyos és felesleges terheket tesz a magyar választópolgárok vállára, ezért meg kell változtatni – fejtette ki Orbán Viktor a Magyar Rádióban, hangsúlyozva, nincsen szükség megszorításokra, hogy kezeljük a kialakult pénzügyi válságot. A volt miniszterelnök szerint a Gyurcsány-kormány válságkezelő politikája újabb megszorításokhoz vezet majd, leszámítva az országgyűlési választásokat megelőző időszakot, amikor majd megint szétosztanak némi pénzt.
– Ezzel szemben a Fidesz szerint a költségvetési kiadásokat be kell fagyasztani a mostani reálértékükön (a kormány radikálisan csökkenti azokat), az adókat nem szabad emelni, sőt lehetőség szerint csökkenteni kell, végül pedig el kell hárítani a gazdasági növekedés útjából minden akadályt, korrupciót, túlszabályozást, felesleges bürokráciát – nyilatkozta a politikus, aki úgy vélte, ezen három pillér megvalósítása olyan gazdasági növekedést eredményez, amely legyőzi a költségvetési hiányt.
– Koalíciós marakodás helyett az ország helyzetével foglalkozzon a kormány, ez lenne ma Gyurcsány Ferenc legfontosabb feladata – jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. „Ez a kormány most már egy permanens, állandó koalíciós feszültség irányába mozog, úgy tűnik, hogy a hatalmon, a hatáskörökön, az állami vagyonon, befolyáson való marakodás mintha egyre fontosabbá válna a kormány számára” – mondta a politikus. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere a Központi Statisztikai Hivatal kedden nyilvánosságra került adataira hivatkozva úgy vélte, a miniszterelnök értékelésével ellentétben, „még csak most jön a neheze” Hozzátette: Magyarország rendkívül nehéz hónapok elé néz, az emberek csak most kezdik majd igazán érezni a megszorítások hatását.
Az unió élénken figyel. Nem hagyott kétséget az Európai Unió gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa afelől: Magyarországot továbbra is igen erősen figyelemmel kíséri, főként amiért a kormány a múltban félrevezette Brüsszelt a költségvetési hiánnyal kapcsolatos szándékait illetően – írták a Financial Times brit lap elemzői napokkal ezelőtt Joaquín Almunia jelentésének beharangozójában. Annál meglepőbb volt a biztos válasza lapunk azon kérdésére, hogy bízik-e a magyar kormány által szolgáltatott adatokban, nemcsak a korábbi félrevezetésre, hanem arra is tekintettel, hogy erővel váltotta le az Országos Statisztikai Hivatal elnökét. Almunia, a spanyol Szocialista Munkáspárt korábbi tagja azzal válaszolt, hogy ami a közkiadások egyenlegét illeti, az Eurostat adatait veszi figyelembe, megvárja az uniós statisztikai hivatal deficitelemzését, és azt el is fogadja. Hozzátette: Magyarországot illetően az Eurostat áprilisi adatközlésére, a bizottság májusi előrejelzésére, a saját prognózisára és az Eurostat adataira hagyatkozik.
Az Almunia-jelentés szerint „Magyarország megfelelő úton halad túlzott hiányának a 2006. októberi tanácsi ajánlásban szereplő 2009-es határidőig történő kiigazítása felé, amennyiben továbbra is szigorú költségvetési konszolidációs stratégiát követ, és teljes egészében végrehajtja széles körű strukturális reformterveit”. A jelentés hozzáteszi: jelenleg nem tűnik szükségesnek a túlzott hiány esetén követendő eljárás keretében további lépéseket ajánlani, de a bizottság továbbra is élénk figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. (L. I.)
Kincstári optimizmus. Veres János pénzügyminiszter tegnap bejelentette, elismerően nyilatkozott az Európai Bizottság a tavaly októberben az unió pénzügyminiszteri tanácsa által elfogadott magyar konvergenciaprogram teljesítéséről, miután a testület megismerte a kormány féléves beszámolóját, amely az elmúlt három hónap makrogazdasági adatainak figyelembevételével készült. A politikus szerint az államháztartás eredményszemléletű hiánya az idén a GDP 6,4 százalékát jelentő szinten belül marad, ez a 2007-re tervezettnél négytized százalékponttal kevesebb. A pénzügyminiszter úgy véli, 2009-re az államháztartási hiány a maastrichti kritériumoknak megfelelően GDP-arányosan három százalék alá süllyedhet. Veres János a kedvező adatok okairól elmondta: egyrészt a kormány tartani tudta a kiadási terveket, másrészt az államháztartás bevételei kedvezőbben alakultak a korábban vártnál, köszönhetően a fehéredő gazdaságnak és a növekvő adózási és járulékfizetési fegyelemnek.
Gyurcsányi magyarázat. Jövőre indul a növekedés. Megáll az államháztartási hiány növekedése 2008-ban, és ugyanebben az évben a GDP növekedése is elindul – ezt Gyurcsány Ferenc mondta tegnap a Corvinus egyetemen, ahol számokban értékelte az előző évet. A miniszterelnök a kiigazítás érdekében további elbocsátásokat helyezett kilátásba a közszférában. – Egy kapkodó, zavarodottan magyarázkodni próbáló ember összefüggéstelen, ide-oda csapkodó beszédét hallhatták az egyetemen. Ez a mondanivaló sem miniszterelnöki, sem egyetemi szintű nem volt – közölte a Fidesz szóvivője. A KDNP szerint a beszéd jelzi: Gyurcsány Ferenc szalad fűhöz-fához, hogy megpróbálja megrendült legitimációját visszaszerezni. (MN/MTI)

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban