Orwell

2007. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyó módon két vitanapot is tartottak tegnap a parlamentben – lényegében ugyanarról. Hiszen a második Gyurcsány-kormány egy évéről nem lehet a botrányos balatonőszödi beszédet és annak következményeit mellőzve vitatkozni, a zárt ajtók mögül kiröppenő trágár szónoklat pedig a gyurcsányi politizálás esszenciája. A kettős vitanap nem szolgált sok újdonsággal: a frakciók megszólalói jórészt a már ismert érveiket szajkózták a másik fél meggyőzésének leghalványabb reménye nélkül. Persze nem a konszenzust, hanem az értelmes, egymás álláspontjára reflektáló szópárbajokat hiányolom.
A baloldal vezére ismét bebizonyította, hogy a parlament üléstermét díszletnek tekinti, ahol nyilvánosan kiélheti megzabolázhatatlan, harsány exhibicionizmusát. Bár mindinkább halaszthatatlannak látszik a kormányzás megújítása, a cselekvés hiteles jövőképen alapuló új forgatókönyvének megalkotása, Gyurcsány Ferenc folyvást a régi csatáit vívja az Országgyűlésben. Ennek abszurd fejezeteként az emlékezetes beszéd szalonképessé fazonírozott változatát (Balatonőszöd light) mondta el a második vitanap kezdetén. Ez ugyancsak meghökkentő, hiszen a beszéddel korántsem az útszéli stílus volt a legfőbb baj. Az egy éve az MSZP-frakciónak előadottak lényege ugyanis az volt: Gyurcsány Ferenc és kormánya tudatosan hazudozott az országnak a választásokig, nem hozott egyetlen elismerésre méltó döntést sem, manipulálta a költségvetési adatokat, s ha ez még nem lenne elég, alkalmatlan a kormányzásra, kész tervek nélkül lát neki a szinte minden területet érintő, felforgató, messianisztikus küldetéstudat ihlette átalakításoknak, miközben a szürkeállományának tekinthető szakértői bázis valójában idióták gyülekezete. Ennek nincs köze a stílushoz, az eredeti, nem a nagy nyilvánosságnak szánt szöveget átszövő modoros trágársághoz, ez a tartalom. Ha ezt vállalhatónak gondolja Gyurcsány, akkor a baj súlyosabb, mint eddig gondoltuk.
Ám az újra elmondott beszédet meghallgatva, majd a kormányhivatal jóvoltából el is olvasva kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc apró trükkök tucatjaival nemcsak a stílust moderálta, hanem a tartalmat is megváltoztatta az érzékenyebb pontokon. A kormányzásra való alkalmatlanság elismerése meglepő módon nem tűnt el, ami elegendő ok lett volna arra, hogy a parlamenti beszéd végén bejelentse távozását a miniszterelnök. De néhány módosítással az utólagos magyarázkodáshoz igazította az őszödi beszédet: az ott félreérthetetlenül elismert személyes felelősséget megpróbálta szétteríteni a politikai elit egészére. Immár nemcsak a Gyurcsány-kormány idejére, hanem az elmúlt tizenöt évre jellemző a pénzügyi trükkök százainak egyre kreatívabb alkalmazása. Súlyos vád ez például a Horn-kormányra nézve, de hol a bizonyíték? Vagy: nemcsak a koalíció, hanem az ellenzék is végighazudta „az elmúlt másfél-két évet”. Ravasz. A példák hosszan sorolhatók.
Érthető, hogy a miniszterelnök kétségbeesett küzdelmet vív megroppant hitelessége, szavahihetősége helyreállításáért. Talán felismerte végre, hogy enélkül nem lehet sikeresen kormányozni. De erre a problémára nem a múlt orwelli átírása a gyógyír. Az őszödi beszéd évfordulóját méltó módon, újabb hazugságokkal ünnepelte Gyurcsány Ferenc. A jelek szerint nem olvasta Nicolas Sarkozy könyvét, melyben az áll: a hazugságon szerzett hatalomért tehetetlenségével fizet az ember. Hiába próbál szabadulni, a kormányfő nem Balatonőszöd, hanem saját maga foglya.
Hol válság van, ott válság van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.