Tegnap reggel az iraki Szamarrában felrobbantották az al-Aszkári síita szentély két minaretjét. A két toronyépület összeomlott. Az első jelentések szerint a terrorakció nem követelt áldozatokat. A detonáció után a rendőrök levegőbe leadott lövésekkel tartották távol a feldühödött tömeget, a városban azonnali hatályú kijárási tilalmat léptettek életbe. Az eset után Núri al-Máliki miniszterelnök hivatala meghatározatlan idejű, teljes kijárási tilalmat rendelt el Bagdadban is. A kormányfő Szaddám Huszein kivégzett diktátor híveit vádolta meg az akció elkövetésével, és javasolta, hogy növeljék meg a Szamarrába vezényelt szövetséges haderő létszámát.
Az elkövetők annak ellenére tudták végrehajtani akciójukat, hogy a hatóságok szigorú biztonsági intézkedésekkel veszik körül az épületet. Tavaly februárban szintén e kegyhely elleni merénylettel kezdődtek meg a polgárháborúvá fajuló belvillongások a síiták és a szunniták között. Az akkori akciót, amely a mecset kupoláját rombolta le, feltevések szerint az al-Kaidához kötődő terroristák követték el. Egy ENSZ-jelentés szerint a kirobbant felekezetközi erőszaknak eddig több mint 34 ezer halálos áldozata volt. Csak a merénylet másnapján 140 embert öltek meg.
A Muktada asz-Szadr síita hitszónok vezette Mahdi Hadserege nyugalomra intette a síita hívőket. Ugyanezt hangoztatta Ali al-Szisztáni nagyajatollah, a helyi síiták legtekintélyesebb vezetője is. Szadr a merénylet után kiadott közleményében leszögezte, szunnita arab nem tehető felelőssé a tegnapi akcióért, és háromnapos gyászt hirdetett. Az általa irányított, harmincfőnyi parlamenti frakció közölte, felfüggeszti tevékenységét az iraki törvényhozásban mindaddig, amíg a kormány „valódi” intézkedéseket nem tesz a szentély védelmében. Az épületegyüttes biztonságáért tavaly óta nem a helyi biztonságiak, hanem közvetlenül a belügyminisztérium felel. A blokk döntése valószínűleg gyengíteni fogja Núri al-Máliki miniszterelnök síita többségű kabinetjét. Követelik továbbá, hogy vonjanak ki minden külföldi erőt Szamarrából.
A szunnita városban először a X. században emelt szentély az Irakban élő síiták négy zarándokközpontjának egyike, a vallási irányzat tizedik és tizenegyedik imámjának, Ali al-Hadinak, illetve Haszan al-Aszkárinak a mauzóleuma.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja