Sügér János sírja

Sebestyén József
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marosszék egyik legrégebbi települése az először az 1332. évi pápai tizedjegyzékben említett Szentlászló. A falu „Nyárád” előtaggal utólag megkülönböztetett elnevezését a település képét uraló középkori templom védőszentje után Szent László királyról kapta. A magyarságnak (1192-től Szent) László király különös oltalmába vetett hitéről s egyúttal nemzeti büszkeségéről egykor és máig magyarlakta települések helynevei, templomaik patrocíniumai s ránk maradt művészeti alkotások tanúskodnak.
A Nyárád menti Szentlászló templomának legkorábbi része a nyolcszög öt oldalával záródó, kisméretű szentély, amely a barokk korban teljesen átalakított nagyméretű hajóhoz csatlakozik keleten. A szentélytől északra áll az egykori sekrestye, s ahhoz az északi oldalon zömök, gótikus torony illeszkedik. A bedeszkázott harangszinttel ellátott zsindelyes sisakú toronyban 1498-ban öntött, gótikus minuszkulás feliratú harang található.
Feltételezhetően XVIII. századi építésű a cintermet övező ácsszerkezetű kerítés cseréppel fedett, sugaras díszítésű kapujával. A templomhajó nyugati bejárata csúcsíves, kőkeretes ajtó, amelyhez fából készült, nyolc faoszlopon nyugvó s a bevésett évszám szerint 1724-ben készült portikuszon át jutunk.
Egykor gazdagon festett berendezése volt az egyszerűen formált s viszonylag kicsi tömegű, de mégis hangsúlyosan megjelenő templomnak. A töredékesen fennmaradt belső a környék jelentős festett faemlékeit őrzi. A hajóbelső nyugati végén orgonakarzat áll, rajta a Szabó János orgonaépítő mester által 1841-ben készített oszlopos-timpanonos szerkezetű orgonával. Egykori megrendelője kilétét az orgonaszekrény felirata árulja el: Szentelé Isten dicséretére és / Familiája díszes emlékezetére / Sárosi Klára / MDCCCXLI. A hajó és a szentély találkozásánál áll a falazott mellvédű szószék, felette az 1784-ben készített díszes, festett koronával. A XVIII. század végi padok mellvédjein több helyen kivehetők az egykori festés nyomai. A szószékkorona mellett a faberendezés fontos darabja az ugyancsak 1784-ből való úrasztala és a templomhajó déli felén található festett mellvédű pad. Előlapja három mezőre osztott, a középsőn címer látható, felirata: PASTOR STEPHANUS DALNAKI SENIOR DIOECES EOS [dem] RECTOR M [A] RT [inus] GAL, a két szélső virágdíszes. A nyugati bejárat egyszerű ácsszerkezetű, eredeti vasalatát őrző ajtószárnyának korára a rárótt felirat utal: IOHANNES / SZOMBATFFAL / Vi A D 1688.
A szentélyből a sekrestye csúcsíves kő ajtókeretén át közelíthető meg a toronyalj. Fennmaradt egy ajtószárny, a templom egykori középkori berendezésének egyik jelentős darabja, melyet ma a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban őriznek. A toronyalj másik jelentős emléke a környéken birtokos Sügér János körirattal ellátott, címeres, késő reneszánsz, nemrégen konzervált sírkőlapja.
A templom mára időszerűvé vált felújítását megelőző, néhány éve a magyar kulturális tárca támogatásával megkezdett építéstörténeti kutatások, vizsgálatok eredményre vezettek. A szentély falán, boltozatán az újkori meszelés alatt értékes késő középkori falképek részleteit találták meg a kutatást végző restaurátorok (Lángi József, Mihály Ferenc). Vajon mi kerülhet még elő kutatómunkájuk nyomán?
S lesz-e kellő anyagi erő, segítség az értékes templom megújításához?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.