Teljesületlen ígéretek

Teljesítetlen ígéretek hangzottak el sokadszor Gyurcsány Ferenc hétfői évértékelő beszédében. A miniszterelnök a takarékoskodásra is ígéretet tett, ám az eddigi számok azt bizonyítják: a költségvetési szervek még a tavalyi, választási évhez képest is többet költöttek magukra az idén.

Szabó Eszter
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adócsökkentést, az adminisztráció és a bürokrácia mérséklését, valamint takarékosabb államot ígért Gyurcsány Ferenc hétfőn elhangzott évértékelő beszédében, az eddigi államháztartási adatok azonban több esetben ellentmondanak a miniszterelnöknek. A kisebb, beosztóbb állam ígérete ugyan az elmúlt öt év valamennyi büdzséjének tárgyalásakor elhangzott, ebből azonban pusztán annyi valósult meg, hogy a pazarlás évről évre nagyobb méreteket öltött, s tavaly a költségvetési szervek az előírtnál már 460 milliárd forinttal fordítottak többet saját működésükre. A kormányfő évértékelőjében most négy évre vonatkozóan 20 százalékos költségcsökkentésre tett ígéretet, a Pénzügyminisztérium eddigi adatai azonban azt mutatják: az első négy hónapban a költségvetési szervek még a tavalyi választási évnél is többet fordítottak magukra, 772 milliárd forint helyett 787 milliárd forintot, azaz egyelőre nyoma sincs a takarékoskodásnak. Az ígért racionalizálás egyelőre a költségvetési szervek számában sem látható: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly év végén pontosan ugyanannyi költségvetési és társadalombiztosítási szervezet működött, mint fél évvel korábban, számuk 2006 decemberében 15 129 volt.
Gyurcsány Ferenc beszédében azokat a kritikákat is visszautasította, amelyek azt állították: a kormány programja túlságosan a bevételekre koncentrál, nem pedig a kiadások lefaragására. Az eddigi költségvetési adatok azonban azt mutatják, hogy az államháztartás rekordnagyságú hiánya főként az adó- és járulékemelések és a központi áremelések miatt csökken az idén, nem a reformok nyomán olcsóbbá váló állam miatt. Az adóemelések szinte valamennyi adónemnél bőségesen duzzasztották az állami bevételeket: április végéig általános forgalmi adóból a tavalyi 584 milliárd forint helyett 677 milliárd forint folyt be, egész évre vonatkozóan pedig 140 milliárdos pluszbefizetést vár a pénzügyi tárca ebből az adónemből. Hasonló a helyzet a többi adónál: társasági adóból az idén 36, személyi jövedelemadóból 119 milliárd forinttal több befizetés várható. Az illetékek drágulása 15 milliárd forintos, a társas vállalkozások különadójának bevezetése 100 milliárd forintos, az egyszerűsített vállalkozási adó megemelése 25 milliárdos pluszbevételt hoz a büdzsének.
Ez a kormány az adócsökkentés kormánya lesz – ez az ígéret ugyancsak a hétfői évértékelőben hangzott el, az adócsökkentés kilátásairól azonban Veres János már másként nyilatkozott. A pénzügyminiszter a konvergenciaprogrammal kapcsolatban áprilisban még úgy fogalmazott: átfogó adóreformra nincs esély, de elképzelhető néhány kisebb adófajta megszüntetése és az adóarányok megváltoztatása. Érdemi adócsökkentésre a következő években a pénzügyminiszteren és a hazai gazdaságkutatókon kívül a nagy nemzetközi szervezetek, így a Nemzetközi Valutaalap vagy a Nemzetközi Gazdasági és Fejlesztési Szervezet (OECD) képviselői sem látnak reális esélyt. Az adócsökkentés ígérete többször elhangzott az elmúlt években, az adóegyszerűsítési és -csökkentési nyilatkozatok azonban az Adóreform-bizottság 2005. februári megalakításakor, majd a mindössze öt hónapot megélt ötéves adócsökkentési program tavaly januári bevezetésekor szaporodtak el igazán.
A gázár-támogatási rendszerben Gyurcsány Ferenc évértékelője szerint végre annak jut több támogatás, aki szociálisan rászorul. A támogatási adatok ezzel szemben azt mutatják, hogy távolról sem csak a gazdagok jártak rosszul a rendszer átalakításával. A legnagyobb vesztesnek az alacsony keresetű egyedülállók számítanak, akinek havi nettó összjövedelme 75 ezer forint, évente majdnem 22 ezer forinttal kénytelenek többet költeni gázszámlájuk kiegyenlítésére. Hasonló helyzetben vannak a szerény jövedelemmel rendelkező gyermektelen házaspárok: az a pár például, amely havi 150 ezer forintos jövedelemből él, 26 ezer forinttal fizet többet az idén gázfűtésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.