A francia parlamenti választások első fordulója előtt néhány nappal nem sok napilap szenteli címlapját ennek az eseménynek. A májusi elnökválasztás mellett eltörpülni látszik a „harmadik forduló” jelentősége. Annál is inkább, mert Nicolas Sarkozy elsöprő győzelme, és azóta tartó népszerűsége nem sok kétséget hagy a következő nemzetgyűlés összetételéről: minden bizonnyal a kék szín fog dominálni. A kérdés csak annyi, hogy az 577 képviselőből pontosan hányan fogják alkotni az „elnöki többséget”.
Összesen 7639, nyolcvan párt által támogatott jelölt indul vasárnap az 577 választókerületben. A nők aránya 41,6 százalék. Az első fordulóból nyertesként kerülnek ki azok, akik a szavazatok abszolút többségét megszerzik. A június 17-i második fordulóba pedig azok a jelöltek kerülnek majd be, akik előzőleg legalább a szavazatok 12,5 százalékát megkapták kerületükben. Így előfordulhat, hogy egy választási kerületben több jelölt is bent marad a második körben, ahol az egyszerű többség elegendő a győzelemhez.
A kormánypárt, beleértve Nicolas Sarkozyt, aki elnökként és nemzetközi találkozói mellett kiveszi részét a kampányból, azzal próbálja meggyőzni a szavazókat, hogy szükségük van a minél nagyobb parlamenti többségre. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a választók által megszavazott elnök minél hatásosabban és gyorsabban végre tudja hajtani a megígért reformokat. Való igaz, hogy egy erőteljes „kék hullám” esetén nem maradna cselekvőképes ellenzéki erő a francia demokráciában.
Erre a „félelemre” próbál építeni a szocialista párt a májusban kudarcot szenvedett Ségolene Royallal az élen. A legnagyobb baloldali formáció célja megakadályozni, hogy a Népi Mozgalom Uniója (UMP) elsöprő többséget szerezzen a nemzetgyűlésben. Ezért a párt még a korábban egyértelműen jobbra húzó Francois Bayrou-val is összeállna. Nyilatkozatai alapján a centrista képviselő is nyitott erre. Ám sem a szocialisták, sem a centristák nem hajlandók megtenni az első lépést, így az ez irányú konkrét cselekedetre valószínűleg leghamarabb hétfő reggel kerül majd sor. Egy közvélemény-kutatás szerint az UMP a parlamenti helyek akár háromnegyedét is megszerezheti, míg a szocialista pártnak 143 hely fog jutni, Bayrou formációjának pedig tíznél kevesebb. Az eredmény attól is függ, hogy megismétlődik-e az elnökválasztáskor tapasztalt 80 százalék feletti részvételi arány, és hogy mennyire vágynak a franciák egy bipoláris parlamentre.
Elégedettek Sarkozyvel. A Paris Match által közzétett felmérés szerint a megkérdezett francia állampolgárok 67 százaléka tartja jó államfőnek Nicolas Sarkozyt, és elsősorban dinamikus stílusát kedvelik, amelynek köszönhetően a sajtóban elnyerte a „Nike-olas” gúnynevet. (MN)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert