Nem akaszthatja meg az új vagyongazdálkodási törvénytervezet elfogadását a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) körül kialakult ellentét – vélik az ellenzéki és a kormánypártok egyaránt. Ezáltal a beadványról a június 25-i zárszavazás dönthet, s úgy tűnik, kisebb viták csak a tartós állami tulajdonban tartandó cégek listájával kapcsolatban várhatók.
Bár a vagyongazdálkodási törvénnyel kapcsolatban kezdetben aggályok merültek föl az MSZP– SZDSZ oldalon is, most úgy fest, minden akadály elhárult annak elfogadása elől. A legélesebb ellentét a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet körül alakult ki, azt ugyanis az új törvény értelmében integrálnák – az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt.-vel és a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal együtt – a Nemzeti Vagyonkezelő (NVK) Zrt.-be.
– Nem múlhat ezen a törvény elfogadása – nyilatkozta lapunknak Kis Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának SZDSZ-es tagja. Mint mondta, némiképp eltér az ő és a szocialisták véleménye az NFA-val kapcsolatban, ettől függetlenül támogathatónak tartja az MSZP által benyújtott módosító indítványt. A nagyobbik kormánypárt képviselői ugyanis úgy változtatnának a törvényen, hogy az NVK-ban az állami földek felügyeletét a vagyonkezelő elnökével együtt a mindenkori földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter gyakorolja (jelenleg csak az utóbbi végzi ezt). Az eredeti tervezetből a kormány kihagyta volna az agrárminisztert. Kis Zoltán szerint az egységes vagyonkezelés már közel áll az ő elképzelésükhöz. A liberálisok ugyanis egy közös holdingot hoznának létre a földek, az erdők és a természetvédelmi területek kezelésére, mert véleményük alapján az NFA meghagyása nem segíti a helyi gazdaságokat.
A Fidesz is úgy látja, a törvényt még a nyári szünet előtt elfogadják. Járvás István, a mezőgazdasági bizottság tagja szerint az MSZP módosító javaslatával – melyet egyébiránt a kormány is támogat – sem lehet elfogadni az NFA bevonását a nemzeti vagyonkezelőbe. Mint fogalmazott, mivel a pénzügyminiszter javasolhatja az NVK tanácsának elnökét, így hiába delegál az agártárca és a Pénzügyminisztérium is két-két tagot, a szakminisztérium nem lesz elég erős a földet érintő döntések meggátlására. Járvás István – Kis Zoltánnal egyetemben – úgy véli, a törvényben mindössze a tartós állami tulajdonú cégek listája bővülhet.

Sztrók után a csúcson – Détári Vilmos hihetetlen története a kitartásról és az újrakezdésről