Súrolta a 250 milliárd forintos határt a Budapesti Értéktőzsde forgalma tegnap, s ez annak részvényindexén, a BUX-on is meglátszott. Az ugyanis 2,9 százalékos erősödéssel, 29441,8 pontos új történelmi csúcson zárt. A keddi napon bonyolított forgalomért – mely egyébként körülbelül hétszerese az elmúlt 3 hónap átlagának – a Mol tehető „felelőssé”. Az olajpapírokkal hihetetlenül magas, 217 milliárd forint értékben zajlott a kereskedés, amely eddig példátlan a tőzsde történetében. Ugyan a hétfői, több mint 8 százalékos erősödést nem tudták felülmúlni a részvényei, de a 6 százalékos drágulás továbbra is messze eltér az átlagostól. Igaz, a nap elején sokak ereiben meghűlt a vér, amikor papírok árfolyama hirtelen zuhanásnak indult, azonban szinte robbanásszerűen máris 30 ezer forint fölé ugrott a Mol-részvények értéke, és végül kerek 30 ezernél zárta a napot. A Merrill Lynch a társaság papírjait közben továbbra is vételre ajánlja, a korábbi 28000 forintos célárfolyamát pedig 31000 forintra emelte.
Hasonló pozitív napot tudhat maga mögött az OTP is, bár a Molhoz viszonyítva teljesítménye eltörpül. A bank papírjai a 3 százalékos növekedésnek köszönhetően 10400 forintos történelmi csúcsot értek el, amihez szintén átlagon felüli, csaknem 22 milliárd forintos forgalom társult. A többi vezető papír már nem szerepelt ilyen jól. A Magyar Telekom – mely tízezerrel csökkentette saját részvényeinek számát – 0,7 százalékot romlott, míg a Richter árfolyama változatlan maradt az előző naphoz képest. Tegnap mindemellett az is valószínűvé vált, hogy az Agrimill-Agrimpex részvényeit kivezetik a budapesti börzéről. Erről döntést a július 31-i rendkívüli közgyűlésükön hozhatnak.
A forint euróhoz viszonyított árfolyama egész nap stagnált. Késő délután 246,81–247,11 forintért adták az európai közös valutát, ami gyakorlatilag azonos a tegnapi értékkel.
Vége a kioktatásnak a magyar–amerikai kapcsolatokban
