Készen van a magyar adórendszer átalakítását felölelő javaslatcsomag – ezzel a bejelentésével gondoskodott Veres János pénzügyminiszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón arról, hogy a közvélemény ezen a héten se maradjon adóreformról szóló híradások híján. Igaz, a pénzügyi tárca vezetője hozzátette: egyelőre csak munkaanyagról van szó, és mivel még nemhogy kormánydöntésre, de koalíciós egyeztetésre sem került sor, részleteket nem árulhat el. Csupán annyi tudható: az anyag számos adónemben javasol átalakításokat, és ezek érintenék a magánszemélyek adózását is.
Az adószisztéma átalakításával régóta adós a kabinet, először ugyanis több mint két éve, 2005. január 21-én került szóba az adóreform. Draskovics Tibor akkori pénzügyminiszter már ekkor, az adóreform-bizottság megalakításakor hitet tett az egyszerűbb adózás és az adófizetők körének szélesítése mellett. E célkitűzések megvalósítása azóta is várat magára, és még az eszközök tekintetében sem beszélhetünk komoly előrelépésről. Pedig nemcsak a pénzügyi tárca vezetője, hanem néhány napon belül maga a miniszterelnök is égető feladatnak nevezte az adóreformot, sőt február elején a közteherviselés átalakítását, a versenyképesség és az igazságosság előtérbe helyezését ígérte. Néhány hónappal később azonban igencsak részleges eredménnyel zárul az adóreform-bizottság ténykedése, a javaslatok közül ugyanis csupán néhány elem valósul meg. Az egyszerűbb adózás mint hívó szó a 2005 májusában indított Száz lépés programon belül is felbukkan, a kormány azonban további „lépésekre” szánja magát: 2006 elejével életbe lép az az ötéves adócsökkentési program, amelyet aztán a nyertes választások után hatályon kívül helyezett.
A tavalyi év a tehernövekedés jegyében telt, és még idén év elejére is jutott jó néhány új adó. Sőt, a hosszú utat bejáró elvárt adó „lebutított” változata a jövő hónap elején, július 1-jével lép hatályba. Emellett azonban a kabinet az utóbbi hónapokban igyekszik visszacsempészni a napirendbe az adócsökkentés tervét. Gyurcsány Ferenc kormányfő április 10-én hirdette meg az adószisztéma mélyreható átalakítását, bejelentése értékéből azonban sokat levont, hogy ugyanazon a napon Veres János még nem látott esélyt adóreformra. Egyelőre az képzelhető el, hogy jövőre némileg csökkennek az élőmunkára nehezedő elvonások.
Észt példa. Az észt parlament jóváhagyta azt a kormányjavaslatot, hogy 2011-ben 18 százalékra csökkenjen a személyi jövedelemadó a jelenlegi 22 százalékról. A csökkentést fokozatosan hajtják végre.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot