Ürgelyuk és Kutyafarka

Ludwig Emil
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritka szép regényes históriát kerekített Eötvös Károly a híres bakonyi betyár, Sobri Jóska és a szegény cselédlány, Répa Rozi pórias szerelmi történetéből. A remek tollú író – mint gyakorló jogász és politikus is – erősen hajlott a látottak-hallottak pedáns, apró részletekig hatoló feldolgozására. Nem csoda, hogy összegyűjtött munkái (hiányosan is) 24 kötetet töltenek meg. Egyik legismertebb és legszórakoztatóbb műve az Utazás a Balaton körül című élménygyűjtemény, amelyet 1900-ban rendezett sajtó alá. Épp eleget ült rajta, hiszen az elbeszélések negyvenöt esztendővel korábbi társas barangolásairól, tapasztalatairól, megfigyeléseiről szólnak, mindenről, ami akkoriban érdekes volt Magyarországon. Az 1982-ben Balatoni utazás címen két kötetben újra kiadott néprajzi, honismereti, hely- és irodalomtörténeti munka finoman megrajzolt, mozgalmas életképek sorozata.
Eötvös Károly különös kedvvel tudósított a magyar romantika aranykorának társasági híreiről. Vissza-visszatért Kisfaludy Sándor és Szegedy Róza megismerkedésének, bonyodalmas kapcsolatának országos hírű históriájára. Szívesen mesélt a közéleti hírességek liezonjairól, olykor majdnem a pletykálkodás szintjén anekdotázva, máskor a korát megelőző lélektani megfigyeléseket téve. Könyvének talán a legszebb fejezete az, amelyben elbeszéli találkozását egy szegény zsellérlegénnyel. Ebből kerekedett az alábbi történet is.
A Tapolcai-medencében – „a világ legszebb vidékén” – barangolt éppen a fiatal Eötvös útitársával, Dús Jánossal. Szigligetnek tartottak, ám a györöki magaslaton megállva úgy elgyönyörködtek a Balaton ezüstös arcában, hogy rájuk alkonyodott. Fáradtak és éhesek voltak, betértek hát az Ederics közelében lévő Kutyafarka csárdába. Ennivalót nem kaptak. Péntek este volt, a korcsmáros, Kohn istenes ember volt, nem fogyasztott ételt-italt. A vándorok gyomra a péntek dacára is lázongott, szerencséjükre a szolga előhozott nekik egy fél jóízű, keményre sütött barna rozskenyeret, s adott hozzá sót, paprikát meg egy icce bort. Répa Ferkónak hívták a szolgalegényt, Alsó-Sáskáról való volt, a Halápi-hegy mellől. Szállást sem kapván a nyomorúságos helyen, a vándorok az udvar gyepén lópokrócra hevertek le egymás mellett. Eötvöst sem a szúnyogok hada, sem a kíváncsiság nem hagyta aludni. Tudta, hogy Sobri Jóskának, az ország legdelibb betyárjának szeretőjét Répa Rozinak hívták. Kérdezte hát a zsellért, tud-e róla mondani valamit. Ferkó, látván az uraság jó szándékú érdeklődését, elárulta, hogy Rozi az édeshúga volt, egy esztendővel fiatalabb nála. Majd hosszú mesélésbe kezdett a csillagos ég alatt.
Elbeszélte, hogy húga, a derék és szemrevaló Rozi sok évvel azelőtt elszegődött a Diskay uraság malmába a molnárnak szolgálni. Nem volt rossz helye, azonban az uraság egy rokona szemet vetett a szép lányra, megkörnyékezte, zaklatta, majd amikor egyszer megszorongatta, Rozi úgy nekitaszította az urat a fogaskeréknek, hogy csak a jó Isten óvta meg a kegyetlen haláltól. Az „udvarló” bosszút esküdött, a lány pedig jobbnak látta tüstént elmenekülni a helyről. Még akkor este átfutott az Ürgelyuk csárdába, amely alig egy pár puskalövésre volt a malomtól. Zsidó bérlője volt annak is, kíváncsi ember, ismerte a Rozit, kifaggatta a szomszédban történtekről. Ott marasztalta.
Nem sokra rá megérkezett Sobri tizenkettedmagával, aznap pandúrokkal csatároztak Sümeg környékén. A zsidó jelezte neki, hogy egy lány van a házban, a felesége szobájában. A betyár látni akarta. A legnagyobb veszélyt a fehérnép jelentette a betyárokra nézve, legtöbbször ők hozták rájuk az üldözőket. Sobri Jóska óvatos volt, de hiába gyanakodott: a lány „olyan igaz járatban volt, mint a pap, ha gyóntatni megy. Észrevette ezt csakhamar Sobri is, és tovább nem kérdezősködött tőle. Csak nézte jó szemmel.” Látván, hogy Rozi fél a malombeli uraság bosszújától, meg tőle is, e szavakkal vigasztalta: „Ne reszkess, édes húgom. Nem látja az többé fölkelni a napot, aki miatt egy hajad szála is meggörbülne.” Majd aludni küldte, meghagyva neki, hogy reggel lesz még hozzá egy szava.
A betyár ezután átküldte két emberét, Mógort és Fűmagot a Diskay-malomba. Megparancsoltatta velük a molnárnak, hogy még az éjjel költse föl az uraságot, és írasson vele „becsülettudató levelet” a lány számára. Ha vonakodik, mondta, majd ő maga megy el érte, „csakhogy akkor a fülét ragasztja rá pöcsétnek”. Pirkadatra, mikor a lány felkelt, ott volt a levél Sobri kezében. Odaadta Rozinak, az elolvasta, a szeme könnybe lábadt, a jó híre, becsülete helyre volt állítva. A betyár persze tüstént learatta a „sikerdíját”, a mátkájává, szívbéli szeretőjévé tette Répa Rozit. Megígérte neki, hogy gondoskodik róla, megvédelmezi, bárhol is járjon, s „ha egyszer csak vége lesz a hejsze-hajszának, s ha isten is úgy akarja, valamikor meglesz az esküvő is”.
Sobri ezután átvitte magával a lányt a Billege csárdába, s a korcsmáros házaspár gondjaira bízta. Azok úgy bántak vele, mintha az édeslányuk lenne. Híre ment az esetnek a környéken, a kíváncsiak egymásnak adták a csárda kilincsét. De Rozival még a keszthelyi és tapolcai urak is oly tisztelettel beszéltek, mint egy úri kisasszonnyal. „Akkor támadt a dal is – mesélte Ferkó, no meg Eötvös Károly –: Répa Rozi Billegében, játszik a Sobri ölében. Pedig dehogy játszott. Sobri Jóska sokszor megjött, meg is ölelte, meg is csókolta mátkáját, de különben úgy bánt vele, mintha templomban lettek volna, a feszület nézett volna rájuk.” Akit a betyár felvett a csapatába, megeskette az élő Istenre, hogy ha vele valami baj esnék, viselje gondját a Rozinak.
Egyszer aztán Sobri hosszú időre elmaradt – fejezte be a húga históriáját Ferkó. Éppen tizenkilenc esztendeje történt mindez. Hiába leste a szeretőjét Rozi, többé nem látta viszont. Két évvel később Pap Andor hozta meg a hírt a messzi Tolna vármegyéből, hogy Sobri Jóska meg van halva. Csapdába csalták, a betyárvezér agyonlőtte magát. Lápafő határában, egy nagy fa alá temették el. A szegény nép tisztelegni járt a Sobri fájához. Amikor Eötvös e sorokat lejegyezte, akkor kapta a hírt egy barátjától, hogy a fát pár éve kivágták. Nyoma sem maradt hát a leghíresebb dunántúli betyárnak.
Rozi és Sobri megismerkedésének színhelye, az Ürgelyuk csárda „ott fekszik a Szentgyörgy-hegy lábánál, a kocsiút mellett, amelyen Kisapátiból megy az út Tapolcára”. Eötvös Károly pontosan idézte fel Répa Ferkó elmondását. A Tapolcát ma délről megkerülő főúttól ezernyolcszáz métert haladunk Nemesgulács irányába, előbb keresztezzük a vasútvonalat, majd a Paptelep nevű külsőség kerítésével szemközt, a műút keleti szélén megpillantjuk a repkénnyel magasan benőtt romhalmazt: az egykori Ürgelyuk csárda maradványait. A hely neve Diskamajor. A csárda romjától Gyulakeszi felé induló földúton, alig háromszáz méterre, az Eger-víz partján állt egykor a Diskay uraság malma, ahonnan Répa Rozi azon az estén átfutott a csárdába, és megismerkedett Sobrival. A repkénnyel, ebszőlővel, mélyebb részein borostyánnal és árvacsalánnal dúsan benőtt épületrom egy felerészben még álló, uradalmi téglákból falazott szobából és egy pincéből áll. A szobát masszív, szinte középkorias formájú, enyhén csúcsíves (!) boltozat fedi, a tetején lapos kövekből és vastag cserepekből rakott nyeregtetővel. A tágas pincét fehér dolomitkövekből készült öt méter széles dongaboltozat és vastag földréteg takarja. További épületrészekre csak a közelben szétszóródott szürke bazaltkövek utalnak. Egy negyven évvel ezelőtt készült fényképfelvételen jól látható, mennyit romlott, fogyatkozott azóta az Ürgelyuk csárda. Pedig kár érte, nem volna érdektelen rendbe tenni, megóvni a biztos pusztulástól.
Eötvös útitársával Györök felől érkezvén a Kutyafarka csárdába tért be. „Ez a csárda az öböl északnyugati sarkánál van, közel Edericshez. Az út itt háromfelé ágazik. Az egyik, amelyen mi jöttünk. A másik felmegy északnak, egyenesen Tapolca felé, a harmadik keletnek, Szigligetre” – írja könyvében. A hely pontosan ráillik a 71-es és a 84-es számú főútvonalak találkozására, a csárdának azonban nyoma sincs. Eötvös több mint egy évszázada így tűnődik: „Megvannak-e még ezek a csárdák? Nem tudom, de nem hiszem. Talán tizedrészük sincs meg.” A környék sok-sok régi csárdája – Sanyarú, Kínlódó, Netovább, Legényes, Rostavető, Három Zsidó, Dobos, Tüskés, Billege és mások – közül talán (?) a híres Billege csárda megvan. Mikor Eötvös rákérdezett Répa Ferkónál a helyre, az öreg legény a Kutyafarkától „két óra gyalogjárásra” mondta. A 84-es úton északnak haladva négy kilométert mérünk a nemesvitai elágazáson túl, a főút keleti szélén található, Répa Rozi nevét viselő csárdáig. Ez csupán egyórai járás, épp a fele távolság a mondottnak, a helyi hagyomány mégis úgy tartja, ez volt Sobri és szeretője tanyája. Most egy német sörmárka reklámcégtáblája uralja az „eredeti IBUSZ-stílusú” vendéglátó-ipari objektumot. Rozi szelleme aligha érezné magát otthon benne.
Szegény Répa Rozi nyughelyét azonban megtaláltuk a balatonedericsi temetőben. Szép, kőből faragott, klasszikus formájú síremlék áll rajta fejtől. Felirata erősen kopik, a szöveg kibetűzhető része ekképpen szól: „… ROZI ÉN KI VOLTOM / LÁTHATJÁTOK HOGY MÁR MEG HALTAM / ITT NYUGSZOM AZ ÚRBAN FEL / TÁMADÁSIGLAN / KÉRL … JELIK (?) MEG RÓLAM.” A végén a dátumból csak ennyi vehető ki: … FEB 3-IK. Répa Ferkó 1855-ben azt mondta Eötvösnek, tizenkilenc évvel azelőtt, vagyis 1836-ban tűnt el a környékről Sobri. Két év múlva jött meg a halálhírével pajtása, tehát 1838 körül halhatott meg. Rozi 1855-ben – fivére szerint – 38 éves volt. Jócskán túlélhette betyár szeretőjét: a sírkő stílusa és állapota a XIX. század hetvenes–nyolcvanas éveire keltezhető. Nyugodjék békében!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.