Valószínűleg az új napelemek üzembe helyezésekor fellépő elektromos zárlat miatt egyszerre állt le a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz részében három számítógép. Ezek a bázis helyzetének meghatározásához, valamint az oxigén- és vízellátás folyamatos biztosításához szükségesek – adta hírül az AP. Ha a hibát nem sikerül gyorsan kijavítani, lehetséges, hogy az Atlantis űrrepülőgépnek a tervezettnél tovább kell a bázison maradnia. A legrosszabb esetben korábban kell hazatérnie, és a sikló hét amerikai asztronautáján kívül vissza kell jönnie a Földre az ISS háromfős állandó legénységének is. Ezzel véget is érne a nemzetközi erőfeszítéssel és horribilis összegekért sok éve épülő űrállomás története.
Az Atlantis küldetését már a hét elején két nappal meghosszabbították. Mégpedig azért, hogy a mára tervezett 4. űrsétán – a magukkal vitt és az ISS orvosi felszerelései között fellelt alkalmi eszközök segítségével – az űrhajósok kijavíthassák a sikló start után megsérült hőszigetelését. Az űrbázison tevékenykedő asztronautáknak így meg kell osztaniuk figyelmüket az egyformán sürgető feladatok között. A számítógépeket, amelyek segítsége nélkül 56 nap múlva megszűnik az ISS oxigénellátása is, a földi mérnökök segítségével sem sikerült eddig megjavítani.
Az állomás Földhöz viszonyított helyzetét szabályozó giroszkópok a hét elején sem működtek megfelelően, ezért a hétfői első űrséta késve kezdődhetett meg. Ugyanakkor az ISS-t úgy segítették a szükséges magasságba, hogy időnként bekapcsolták az Atlantis hajtóműveit.
Mindeközben az űrsiklóprogram 570 dolgozóját is képviselő szakszervezet bejelentette: sztrájkot hirdetnek. A pontos ok nem ismeretes, a munkabeszüntetés kezdetének időpontját sem közölték. Ám azok, akik az Atlantis útjának biztonságáért felelősek, bevárják a sikló hazaérkezését, s csak aztán csatlakoznak a sztrájkolókhoz.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok