Részletes vizsgálatot indít a magyar kis- és közepes vállalkozások (kkv) számára tervezett exporthitel-garanciával kapcsolatban az Európai Bizottság, mivel a brüsszeli testület szerint a verseny torzulásához vezethet az állami kézben lévő Eximbank által nyújtott segítség. A bizottság tegnap kiadott közleménye szerint a testületnek kétségei támadtak azt illetően, hogy a külföldön magyar árut értékesítő kkv-k részére tervezett részleges állami garanciakibocsátás – tehát nem hitelnyújtás – megfelel az unió versenyszabályában leírt feltételeknek. Neelie Kroes, az EU versenypolitikáért felelős biztosa szerint alaposan meg kell vizsgálni, hogy az Eximbank javaslata „nem jelentene-e exporttámogatást, amit a bizottság mindig is szigorúan tiltott”.
A kifogásolt eljárásban az Eximbank garanciát adna a hitelek vissza nem fizetése esetén a magyar kis- és közepes vállalkozások exportügyleteire: ennek keretében az adott cég kereskedelmi banknál felvett hiteleinek egy részéhez gyakorlatilag az Eximbank nyújtana költségvetési hátterű garanciát, így segítve a magyar termékek külföldi piacra jutását.
Az EU hozzáállását szakértők már csak azért is furcsállják, mert az Eximbank eddig is hitellel és – a külföldi partner nem fizetése esetén – garanciával segítette a hazai exportügyleteket, ahogy ez több más uniós országban is szokás. Rosta György, az Eximbank vezérigazgató-helyettese lapunk kérdésére elmondta: a kkv-kat támogató javaslatukat néhány hónappal ezelőtt terjesztették elő. Megítélésük szerint az ide vonatkozó uniós szabályozást nem sérti az exportszerződéssel rendelkező kkv-knak szánt bankgarancia. Eszerint az állami exportösztönzés úgy valósulna meg, hogy a kkv-k ügyleteihez felvett banki hitelek egy részéhez hitelfedezeti garanciát adnának, mellyel könnyítenének az amúgy is tőkeszegény cégek helyzetén. A bank konstrukciójában annyi újdonság van, hogy ezúttal a rövidebb lejáratú hitelekhez is kiadható lenne a költségvetési hátterű garancia. Rosta hangsúlyozta: az Eximbank nem ügyfél, hanem ügyletet finanszírozó pénzintézet, a mostani tervezet pedig beleillik a hazai exportot támogató eddigi politikájukba. A szakember szerint a mostani vizsgálat azt jelenti, hogy az Európai Bizottság közszemlére teszi a magyar indítványt, amit a többi tagország véleményezhet egy konzultációs eljárásban.
Elítélték a horrortanyák osztrák tulajdonosnőjét
