A lakossági hiteleken híznak a bankok

A kereskedelmi bankok kiemelkedő jövedelmezőségét nagymértékben a lakossági hitelfelvételek biztosítják, mivel itthon a nemzetközi és régiós összehasonlításban egyaránt magas a kamatrés, amely a háztartási kölcsönök esetében még mindig nagyobb, mint a vállalati hiteleknél. A nyereségességhez jelentősen hozzájárul, hogy az utóbbi négy évben a háztartási hitelek állománya 360 százalékkal emelkedett.

2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év első hat hónapjának tapasztalatai azt mutatják, hogy a banki teljesítmények motorja továbbra is a lakosságihitelfelvétel, amelyen belül főleg a szabad felhasználású, devizaalapú jelzáloghitelek népszerűek – állapítja meg Bába Ágnes, a K&H Bank vezérigazgató-helyettese. Az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a legutóbbi adatok nem igazolják azokat a félelmeket, amelyek szerint a megszorítócsomag hatására a lakosság kevesebb hitelt venne fel. Szakértők szerint a hazai kereskedelmi bankok fő célcsoportja továbbra is a háztartások, mivel a legdinamikusabb, 360 százalékos fejlődést 2002 és 2006 között ez a szektor produkálta, s továbbra is itt várható a legnagyobb mértékű növekedés. A nem lakáscélú hitelek állománya az utóbbi két évben – szintén dinamikus bővülést mutatva – évente 50-50 százalékkal gyarapodott. A Bankszövetség adatai szerint a nemzetközi mércéhez, sőt a régió többi országához képest is magasabbnak számító négyszázalékos hazai banki kamatrés egyik összetevője, hogy a háztartási hiteleknél általában is nagyobb a marzs, mint a vállalati kölcsönök esetében. S mivel a lakáscélú és nem lakáscélú háztartásihitel-szektor bővül a legdinamikusabban, gyakorlatilag ez az üzletág húzza legjobban felfelé a pénzintézetek teljesítményét. A Bankszövetség adatai szerint a lakossági hitelek piaca jelenleg meghaladja a 4300 milliárd forintot, összehasonlításképpen a kkv-szektor hitelei 3140 milliárd forint körül mozognak. A háztartások által felvett kölcsönök növekedésével párhuzamos tendencia, hogy az utóbbi négy esztendőben a bankok tőkeereje közel 1000 milliárdos növekedéssel lényegében megduplázódott.
– Továbbra is a lakossági üzletág a leggyorsabban fejlődő banki szolgáltatás, nyugat-európai ösz-szehasonlításban ugyanis a hazai eladósodottság még mindig nem olyan mértékű, mint a nálunk sokkal fejlettebb országokban – fogalmazott lapunknak Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője, aki leszögezte: a bankok pontosan e különbség miatt koncentrálnak elsősorban a háztartásoknak szánt lakáscélú és szabad felhasználású kölcsönkihelyezésekre. Nagy különbség azonban, hogy Európa nyugati felén a megtakarítások sokkal magasabb szinten állnak, mint a hazai állomány, amely jelenleg amúgy is csökkenő tendenciát mutat – tette hozzá az elemző. Tapaszti szerint a nagyvállalati kölcsönök lényegében alig gyarapodnak, a kkv-k fizetőképességével komoly gondok vannak, miközben a háztartásoknak közvetített hitelek piaca továbbra is lendületben van, ami így a banki szektor motorját jelentheti. Igaz ugyan, hogy a nyereségességet – egyúttal a magas kamatréseket – az is biztosítja, hogy a hazai bankpiac közel háromnegyede hét pénzintézet kezében összpontosul, ezért az árverseny eddig nem tornászta le a környező országokhoz képest is kiemelkedőnek számító marzsot. A hazai ingatlanok legnagyobb részén pedig még mindig nincs jelzálogteher, ami a szabad felhasználású személyi kölcsönök piacát bátorítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.