A felmérés a kisebbik kormánypárt szempontjából lesújtó képet nyújt az egészségügyi átalakításokról is: a márciusi 13 helyett ma már a megkérdezetteknek csupán 7 százaléka támogatja, hogy legyen igazi verseny az egészségügyben a biztosítók között, és az állam csak a verseny feltételeit szabályozza. A kutatásból kiderül, hogy a relatív többség (47 százalék) azt szeretné, ha megmaradna az állami biztosító, de aki akar, szerződhessen magánbiztosítóval. Ezt az elképzelést márciusban még 48 százalék támogatta.
*
Nőtt azoknak a száma, akik a jelenleg egységes állami egészségbiztosítási rendszer megmaradását támogatják, ugyanis míg márciusban még a teljes népesség 32 százaléka volt ezen a véleményen, június végén már a 40 százalékuk. Ez az eredmény azért is érdekes, mert éppen a megrendelő próbálja régóta ráerőltetni az országra és a nagyobbik kormánypártra a versengő egészségbiztosítási modellt. Ismert, a kormánypártok június végén jelentették be a biztosítási rendszer átalakítását úgy, hogy az egységes társadalombiztosítási keret mellett 5-7 egymással versengő egészségbiztosítási pénztárat hoznának létre, amelyekben kisebbségi részben megjelenne a magántőke.
Csupán a lakosság 46 százaléka ért egyet azzal, hogy a felsőoktatásban tanulók tandíjat fizessenek, és csak a rászorulók, illetve a kitűnő tanulók kapjanak tandíjmentességet. A kutatás szerint 51 százalék ért egyet azzal, hogy csak a közepes vagy annál alacsonyabb jövedelemmel rendelkező családok kapjanak családi pótlékot. Az SZDSZ megrendelésére készített Medián-felmérés szerint a márciusi 8 helyett már 22 százaléknyian gondolják úgy, hogy az SZDSZ az a kormánypárt, amely elkötelezettebb a reformok iránt. A kutatás kitért a két koalíciós párt viszonyára is: az összes megkérdezett 14 százaléka (az SZDSZ-szavazók 13 százaléka) úgy gondolja, hogy a pártok közt megoldhatatlan viták vannak, míg a 11 százalék szerint egyáltalán nincsenek nézeteltérések közöttük. A teljes népesség 24 százaléka számít arra, hogy a koalíció felbomlik még 2010 előtt, míg az SZDSZ támogatóinak csak 7 százaléka tartja ezt reálisnak.
„Miközben az MSZP erodálódott a reformok következtében, az SZDSZ nem” – vonta le a következtetést Horn Gábor, a liberális párt ügyvivője, kancelláriai államtitkár az Origónak. „Az SZDSZ-nek mindig az a rossz, ha nem beszélnek róla” – tette hozzá.
Lovagolni hívta a kiskorút, de inkább erőszakoskodott vele a lovardában
