Az ígéreteket is vizsgálja az ÁSZ

Ezentúl a kormány ígéreteinek hatását is vizsgálja majd az Állami Számvevőszék, amely tanulmányokban elemzi, miként viszonyulnak az ígéretek a realitásokhoz és a konvergenciaprogramhoz.

Szabó Eszter
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a költségvetés elkészítésének folyamatát és kockázatait vizsgálja ezentúl az Állami Számvevőszék (ÁSZ), hanem a különböző kormányzati ígéretek hatásait, a gazdaság vitelét, az inflációt és a bérkiáramlást is – jelentette be tegnap Kovács Árpád. Az ÁSZ elnöke az Info Rádiónak nyilatkozva elmondta: a kérdésekről tanulmányt készítenek, amelynek segítségével megpróbálják bemutatni a parlamentnek az egyes lépések következményeit, valamint azt, hogy ezek miként viszonyulnak a konvergenciaprogramhoz és a realitásokhoz.
Az ÁSZ elnöke által bejelentett, kiszélesített vizsgálattal kontroll jönne létre afölött, hogy mindannak, amit az Országgyűlés elé terjesztenek, megvan-e a megfelelő, megnyugtató háttere.
Eközben a Pénzügyminisztérium (PM) is ismertette a közpénzügyi felelősségről és a létrehozandó költségvetési hivatalról szóló törvény bevezetésének új menetrendjét. A PM javaslata értelmében idén ősszel születhet meg az erre vonatkozó kétharmados törvény, amelynek fő feladata a hitelesség, a költségvetési fegyelem és az államháztartás tartós egyensúlyának megteremtése. Ennek érdekében a törvény szabályozná a fenntartható államadósságszintet, jelenleg ugyanis a GDP-hez mért államadósság lényegesen meghaladja a maastrichti követelmények által előírt 60 százalékos mértéket. A javaslat további fontos pontja, hogy a költségvetés elsődleges – kamatkiadások nélkül számított – egyenlegének pozitívumot kell mutatnia.
A kétharmados törvény a költségvetési hivatal felállítására is kitér. A pénzügyi tárca úgy látja, a jelenlegi magyar rendszerben nincsen olyan intézmény vagy mechanizmus, amely „versenyezni” tud a végrehajtó hatalom információs előnyével, illetve képes szembesíteni a döntéshozókat az aktuális intézkedések hosszabb távú hatásaival. A javaslat értelmében a hivatal kizárólag a költségvetési átláthatóság érdekében tevékenykedik mint külső ellenőrző szervezet.

Tavaly még nem volt fontos. A pénzügyi fegyelemért felelős független intézmény, illetve testület létrehozását régóta sürgeti a Magyar Nemzeti Bank és az Állami Számvevőszék. A két intézmény tavaly májusban tartott közös konferenciáján felszólaló szakemberek létkérdésnek nevezték a fiskális fegyelem biztosítását Magyarországon, s szükségesnek tartották az átláthatóságért felelős költségvetési tanács felállítását. A konferencián részt vevő Veres János akkor még úgy vélekedett: nincs szükség új szervezetre a költségvetés ellenőrzésében. A pénzügyminiszter sem szükségét, sem esélyét nem látta annak, hogy egy új szervezet akár a parlamenttől, akár a kormánytól vegyen el jogköröket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.