Állunk a Hortobágy–Berettyó fölött átívelő közúti hídon, és nézzük a kissé békanyálas vizet. Pontosabban a víz lassú folyásá-val tovasodródó kagylótetemeket, amelyekből – sajnos – van elég. Elborzaszt a látvány, és ez így megy már hetek óta. Kelet-Magyarország bármelyik vízi élőhelyén jár az ember mostanság, érthetetlen kagylópusztulással szembesül.
S hogy mindennek mi lehet az oka? Erre többféle magyarázat látott már napvilágot. Akad, aki a nagy melegre, folyamatos kánikulára fogja, mások vízszennyezésre gyanakodnak. Közülük többen ismét Románia felé mutogatnak, tekintettel arra, hogy a Berettyó és a Körösök ott erednek.
A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetése most magyarázatot talált a rejtélyes kagylópusztulásra. Bak Sándor vízügyi igazgató kijelentette, hogy a vízi atkákról terjedő baktériumfertőzés miatt hullanak el tömegesen a kagylók. Az atka petéje, lárvája átfúrja a kagyló köpenyét, s így már szabad az út a vízben élő, káros baktériumoknak. A vizsgálatot a területileg illetékes állat-egészségügyi hatóság rendelte el, és a fővárosi diagnosztikai igazgatóságon végezték. Mindez persze nem zárja ki, hogy a hőség, az enyhe tél, esetleg a vízszennyezés is szerepet játszott a kagylók elhullásában.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
