Baktériumok miatt pusztulnak a kagylók

V. Fehér József
2007. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állunk a Hortobágy–Berettyó fölött átívelő közúti hídon, és nézzük a kissé békanyálas vizet. Pontosabban a víz lassú folyásá-val tovasodródó kagylótetemeket, amelyekből – sajnos – van elég. Elborzaszt a látvány, és ez így megy már hetek óta. Kelet-Magyarország bármelyik vízi élőhelyén jár az ember mostanság, érthetetlen kagylópusztulással szembesül.
S hogy mindennek mi lehet az oka? Erre többféle magyarázat látott már napvilágot. Akad, aki a nagy melegre, folyamatos kánikulára fogja, mások vízszennyezésre gyanakodnak. Közülük többen ismét Románia felé mutogatnak, tekintettel arra, hogy a Berettyó és a Körösök ott erednek.
A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetése most magyarázatot talált a rejtélyes kagylópusztulásra. Bak Sándor vízügyi igazgató kijelentette, hogy a vízi atkákról terjedő baktériumfertőzés miatt hullanak el tömegesen a kagylók. Az atka petéje, lárvája átfúrja a kagyló köpenyét, s így már szabad az út a vízben élő, káros baktériumoknak. A vizsgálatot a területileg illetékes állat-egészségügyi hatóság rendelte el, és a fővárosi diagnosztikai igazgatóságon végezték. Mindez persze nem zárja ki, hogy a hőség, az enyhe tél, esetleg a vízszennyezés is szerepet játszott a kagylók elhullásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.