Csúcs utáni korrekció

Míg az amerikai Dow Jones indexe már nyitáskor átlépte a 14 ezer pontos álomhatárt, addig Nyugat-Európában a gyengülés volt jellemző. Utóbbit szakértők szerint az olajcégek együttes leminősítése okozta. A régióban egyedül a cseh börze tudott 0,1 százalékos erősödést felmutatni, Oroszország és Lengyelország is mínuszban zárt. Budapest a tegnapi 30 ezer pontos csúcs után szintén lejtmenetbe fordult.

Munkatársunktól
2007. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a nyitásnál még a tegnap- előtti zárócsúcs fölött kezdték meg a kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén, indexe, a BUX hamar csökkenő irányt vett, és a nap végén 0,55 százalékos eséssel, 29 840,94 ponton zárt. A hangulat nemcsak negatív, de lapos is volt, amit a jóval átlag alatti, mintegy 24 milliárd forintos forgalom is jól jellemez.
Ebből a legnagyobb rész ismét a Molnak volt köszönhető, amelynek papírjaival csaknem 12 milliárd forint értékben kereskedtek. A magyar olajvállalat reggel ismét saját részvényt vásárolt – ezúttal több mint 187 ezer darabot. Miután ez befejeződött, az árfolyam folyamatosan gyengült, ami a nap végére 0,8 százalékos csökkenést eredményezett. Hasonlóan szerepelt az OTP is: a pénzintézet esetében a gyengülés 0,9 százalékot tett ki, amelyhez 8,8 milliárd forintos forgalom társult. A Magyar Telekom részvényei nem voltak igazán kelendőek tegnap, értékük pedig 0,4 százalékkal esett vissza. A nagyobb cégek papírjai közül egyedül a Richter tudott pozitív tartományban zárni. A gyógyszergyártó papírjai 700 millió forint értékben cseréltek gazdát, ami 0,3 százalékos erősödést eredményezett.
Meglepetés inkább a kisebb papírok piacán történt. A Phylaxia ugyanis kiugróan magas, 19,5 százalékos emelkedést könyvelhetett el. A nap közben emiatt – amikor a papírok áremelkedése elérte a 10 százalékot – tízperces szünetet tartottak a kereskedésben. Emellett a részvények 637 millió forintos forgalma is magasan meghaladta az átlagost. A növekedést egyelőre a spekuláción kívül semmi nem indokolta. Valamivel 14 óra után felfüggesztették a Genesis-papírok kereskedelmét a nap végéig, ám a tőzsde vezetése nem közölt indoklást. A forint árfolyama nem változott számottevően, késő délután 245,57–245,67 forintot ért egy euró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.