Ítélet várható ma annak a palesztin orvosnak és az öt bolgár ápolónőnek az ügyében, akiket három éve és tavaly is halálra ítéltek Líbiában. A vád szerint – a néhány hete bolgár állampolgárságú – dr. Ashraf Ahmed Juma és munkatársai, Krisztiana Valcseva, Naszja Nenova, Valija Cservenyjacska, Valentina Siropoulo, valamint Snejana Dimitrova 1998-ban megengedhetetlen kísérleteket folytattak a bengázi kórházban: vérátömlesztéssel szándékosan megfertőztek HIV-vírussal 438 líbiai gyereket. Az egészségügyi dolgozókat 1999 februárjában vették őrizetbe, az azóta eltelt évek alatt 56 gyermek halt meg AIDS-ben. A bíróságnak most a kiszabható legsúlyosabb büntetés ellen benyújtott fellebbezési kérvényről kell döntenie.
Othman Al Bizanti, a vádlottakat képviselő líbiai ügyvéd szerint a verdikt kihirdetését valószínűleg megint elhalasztják. Nem volt ez másként június 20-án sem, amikor az ügyben utoljára ült össze a legfelső bíróság. Akkor az ügyészek a halálbüntetés megerősítését kérték – emlékeztetett az Independent. Elemzők úgy vélik, a döntést a háttérben meghúzódó kártérítési egyeztetések miatt halogatják. Líbia korábban azt javasolta Bulgáriának, hogy fizessen kompenzációt a megfertőzött gyerekek hozzátartozóinak, s ennek fejében megkímélik a vádlottak életét. Az európai állam azonban erre nem volt hajlandó, mivel ez a vádlottak bűnösségének elismerését jelentette volna. Egy későbbi ajánlat úgy szólt: a halálos ítéleteket a hozzátartozóknak nyújtott humanitárius segítség ellenében is meg lehet változtatni. Ha a bíróság ma megerősíti a korábbi verdikteket, akkor is marad remény, mert a felülvizsgálati ítélőszék érvénytelenítheti azokat.
A tárgyalóteremben a hat elítélt védői rendre azzal érvelnek, hogy a bíróság védenceikből csinált bűnbakot a líbiai kórházi higiénia hiányának következményeiért. A perben a francia Luc Montagnier, a HIV-vírus egyik felfedezője is tanúsította: az AIDS már évekkel a vádbeli esetek előtt felbukkant az intézmény páciensei között.
Az ügy mellékszála egy rágalmazási per volt, amelyet az idén májusban megnyertek az egészségügyi dolgozók. Ismeretes, a vádlottakra 2004 májusában rótták ki a legsúlyosabb büntetést, majd az ítéletet 2006 decemberében megerősítette a tripoli fellebbviteli bíróság. A pert nemzetközi nyomásra kezdték újratárgyalni. A döntés részben a későbbi elítéltek évekkel ezelőtti beismerő vallomásain alapult, később azonban azt állították, kínzások hatására mondták bűnösnek magukat. A vádlottak közölték, rendőrök és orvosok is részt vettek a kihallgatásokon. Az érintettek közül ketten beperelték rágalmazásért a bengázi kórház egykori alkalmazottait. Ebben az ügyben született május 27-én felmentő ítélet.
Százötvenezer címen nincs áram az ítéletidő miatt
