Drávapiski első embere nem kíváncsi Kókára

Már Kóka János megválasztásának másnapján felhívtak, hogy lépjek viszsza az SZDSZ-be. Én viszont azt mondtam magamban: ha az SZDSZ új elnöke nem akart ismerni engem korábban, akkor hiába is várnak rám – mondta lapunknak Mali Zoltán. Drávapiski polgármestere tavaly csaknem ezer, javarészt cigány származású új tagot szervezett be az SZDSZ-be Kóka oldalán, ám miután lapunk kiderítette, hogy a polgármester korábban betörést követett el, az SZDSZ kihátrált mögüle. A faluban megkerestünk több újdonsült párttagot, akik arról panaszkodtak, hogy csalódtak a liberális pártban, mert nem kapták meg a várt támogatásokat.

Bóka Máté Ciprián
2007. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alig százhúsz lelkes dél-baranyai kistelepülésen tavaly megválasztott fiatal polgármester, Mali Zoltán arról vált nevezetessé, hogy a múlt év nyarán csaknem ezer tagot toborzott a szabad demokratáknak. A párt tisztújítása előtti akciójával Kóka János elnökké választását is jelentősen befolyásolhatta volna, azonban miután lapunk kiderítette, hogy a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság pénzbüntetésre ítélte egy korábbi bűncselekmény miatt (fiatalkorú társával együtt egy gyermelyi vendéglátóhelyen kávéfőzőt, fémtermoszt, üvegkorsót, csokoládét lopott, majd kifosztotta a játékgépet és az üzlet kasszáját), a polgármestertől az SZDSZ vezetése, illetve Kóka János is elhatárolódott, ő pedig lemondott a párttagságáról.
– Már Kóka megválasztásának másnapján felhívtak, hogy lépjek vissza az SZDSZ-be. Én viszont azt mondtam magamban: ha az SZDSZ új elnöke nem akart ismerni engem, akkor hiába is várnak rám – mondta most megkeresésünkre Mali. – Bár akkor az új elnökre lőttek – tette hozzá –, engem találtak el. Kis hal vagyok én ebben a történetben.
Azt azért megjegyezte, lehet, hogy a mostani elnök programja közelebb állt hozzá, mint riválisáé, Fodor Gáboré, mégsem az vezérelte a toborzásnál, hogy Kóka és Wekler Ferenc később megsegítse őt és a pártba frissen belépett dél-baranyai társait. A toborzás mögött sokak szerint az SZDSZ megyei elnöke, Wekler Ferenc állt, aki így próbálta segíteni Kókát az elnöki szék elfoglalásában.
– Ez nem igaz – jelentette ki Mali. – Tavaly augusztusban még szóba sem került, hogy Kuncze távozik posztjáról. Az ügyet a sajtó fújta fel, hiszen a tagtoborzásról mindenki tudott: Kuncze Gábor, Kóka János, Fodor Gábor, Wekler Ferenc és Horn Gábor is. Egyébként meg, hiába is állították, nem vásároltam meg senkit, mindenki önként lépett be az SZDSZ-be – mondta.
Úgy vélekedett, hogy ha annyira hiteltelen lett volna a ténykedése, Fodor Gábor kampányfőnöke, Gulyás József sem támogatná most azt az alapszervezetet, amelynek tagjait még ő szervezte be az SZDSZ-be.
Mali egy ideje – legalábbis elmondása szerint – távol tartja magát a politikai eseményektől. Bár korábban liberális esteket rendezett a faluban, a rendezvényeket képzésekké alakította át, immár liberálisról szabadelvű előadásokra átkeresztelve. Azt mondta, nem Drávapiskinek vagy az Ormánságnak van szüksége Kóka Jánosra, hanem neki rájuk. – Mi akkor megmutattuk neki, hogyan kell pártot szervezni. S mit kaptunk cserébe? Megszüntetik a vasútvonalat, a közeli siklósi kórházban nincs normális sürgősségi ellátás, jön a mobilposta, elmaradtak a fejlesztések, nekünk is csak a megszorítások jutottak. Ehhez pedig a liberális politikusoknak is közük van, hiszik, hitték itt az emberek, hogy a szabadelvűség jó. Na, akkor miről beszélünk? – tette fel a kérdést, majd hozzáfűzte, hiába is próbálkozna valaki, vele, az „Ormánság pitbulljával” nem tudna mit kezdeni.
A polgármester szerint fontosabb számára, hogy a mozgáskorlátozottakkal, a kisebbségekkel vagy az Ormánság gondjaival foglalkozzon, mintsem hogy Fodor Gábor és Kóka János „bolhacirkuszához” asszisztáljon tovább, és inkább a pártot félti. Állítja, a falufejlesztés mellett a hátrányos helyzetűek felemelése az igazi célja, s reméli, négy év múlva nem lehet majd elvitatni azokat az eredményeket, amelyeket falubelijeivel közösen érnek el.
Vannak azonban Drávapiskin, akik a fentiek ellenére már csalódtak Maliban. Kalányos Magdolna, a helyi cigány kisebbségi önkormányzat vezetője szűkszavúan csak annyit mondott, nem az történt, amit vártak, s ahogy lehet, kilép az SZDSZ-ből, a tervével pedig nincs egyedül. Mali Zoltán szerint is akadnak néhányan, akik már elpártoltak tőle, de úgy látja, mindez azért történt, mert vállalta a konfliktusokat, elődjénél viszont máshoz szoktak a helyiek.
Palkó Józsefné arra a kérdésre, kilépne-e a pártból, azt válaszolta: nincs kizárva ez sem, de a miértre már nem érkezik válasz. A nyugdíjas cigány asszony csak annyit mondott, „meglátjuk, hogyan támogat majd”. Arra a kérdésre pedig, hogy mégis miért lett az SZDSZ tagja, úgy fogalmazott, jólesett neki, hogy újra egy közösség tagja lehetett. Igaz, mondta, Mali Zoltán akkor azt is megígérte nekik, hogy a jövőben több segítséget és csomagot kaphatnak.
– A polgármesterről nem tudok rosszat mondani – visszakozott az asszony. – Jólelkű és nagyon jószívű ember. Ami telik tőle, megadja, mégsem szórja a pénzt. Rengeteget segített az embereknek. Tagdíjat sem kellett még fizetnünk, mert az is átvállalta tőlünk egy évre – sorolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.