A kórház-privatizációról, a termőföldről és a gyógyszerforgalmazásról szóló három témakörben tegnap járt le az aláírás-gyűjtési határidő. Mint ismeretes, az Országos Választási Bizottság (OVB) ezeket a kérdéseket már korábban jóváhagyta, de a Fidesz és a KDNP másik három kérdését sokáig nem volt hajlandó hitelesíteni. A pozitív döntés csak nemrégiben, az Alkotmánybíróság előírására született meg ezekről a kezdeményezésekről is, így nem tudta a legnagyobb ellenzéki párt megkezdeni az együttes aláírásgyűjtést a jogorvoslati eljárások elhúzódása miatt. Annak érdekében, hogy mind a hat kérdésben egy népszavazás során döntsenek a választók, lehetőleg még az idén, a Fidesz újra benyújtotta az első három kérdést az Országos Választási Irodának. Az OVB-nek harminc napon belül kell állást foglalnia.
*
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke kijelentette: bíznak abban, hogy az újra benyújtott kérdések esetében nem lesz olyan jellegű színjáték, akadálygördítés, mint a másik három kérdés ügyében volt. A másik három: a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és tandíjról szóló, az OVB által nemrég hitelesített kérdést három magánszemély támadta meg az Alkotmánybíróságnál (AB). Emiatt csaknem másfél hónapot húzódik még az eljárás, hiszen a bírói testületnél ítélkezési szünet kezdődött, így legkorábban augusztus végén születhet döntés. Mint Pokorni Zoltán közölte: ezek után is úgy látják, hogy a parlament és a köztársasági elnök együttműködésével, ha az Országgyűlés és az államfő is a lehető leghamarabb hozza meg döntését, még az idén megtartható a népszavazás mind a hat kérdésben. Szerinte ebben az esetben a következő költségvetésből már kikerülhetne például a tandíj.
A Fidesz alelnöke azzal kapcsolatban, hogy felveszik-e a hat kérdésük mellé hetediknek a több-biztosítós rendszerről szóló népszavazási kezdeményezést, azt közölte: erről még nem született végleges döntés. Információink szerint azonban nagy valószínűséggel őszszel együtt lehet majd aláírásokat gyűjteni erre a kérdésre is, amit magánszemélyek kezdeményeztek. Az AB nemrég népszavazásra alkalmasnak ítélte azt a kérdést, amely az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állami tulajdonban tartásáért szállna síkra. Az viszont még az AB asztalán fekszik, amely a több-biztosítós modell bevezetésének megakadályozására irányul.
Dnyipro maffiaváros lett – és Magyarországot is elérték
