Továbbra is főként a pénzpiaci és kötvényalapokat választják a befektetők, miközben az ingatlanalapok hónapok óta tartó visszaesése júniusban is folytatódott. A befektetési alapokba az elmúlt hónapban összesen 44 milliárd forint friss tőke érkezett, ebből 26 milliárd forintot pénzpiaci alapokban, 13 milliárdot kötvényalapokban helyeztek el, a hozamok további 22 milliárd forinttal növelték az alapok összvagyonát. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) havi összesítése szerint a befektetési alapok összvagyona júniusban 2,4 százalékkal nőtt, a hónap végén 2823 milliárd forintot tett ki. Júniusban hat új befektetési konstrukció indult, így a hónap végén a szövetség tagjai összesen 276 alapot kezeltek. Az összvagyonon belül a legnagyobb arányt képviselő 32 pénzpiaci alap értéke 3,5 százalékkal, 892 milliárd forintra emelkedett, a növekedéshez a 26 milliárd forintnyi új befektetés mellett a 3,6 milliárdos hozam is hozzájárult. A pénzpiaci konstrukción belül a befektetések 60 százalékát kitevő likviditási alapok hozama 2,1 milliárd forintot tett ki, s így – köszönhetően főként a 22 milliárd forintnyi friss befektetésnek – értékük 4,8 százalékkal bővült. A klasszikus pénzpiaci alapok vagyona 1,6 százalékkal nőtt, 4 milliárd forint friss tőkebeáramlás mellett az alapok hozama 1,5 milliárd forint volt.
A kötvényalapok értéke június végére 4,6 százalékot bővült, s elérte a 331 milliárd forintot. A vagyont 13 milliárd forintnyi friss tőke és 1,5 milliárd forintos hozam növelte. E befektetési konstrukciók értékének 57,5 százalékát képviselő rövid kötvényalapok vagyona 6 milliárd forint friss tőke és 1 milliárd forint hozam eredményeként 4 százalékkal emelkedett. A hosszú távú kötvényalapok értéke – köszönhetően a 6,6 milliárd forintos új befektetésnek, illetve a mintegy 620 milliós hozamnak – még ezt is meghaladó mértékben, 5,4 százalékkal nőtt.
Közben folytatódott az immár több hónapja tartó visszaesés az ingatlanbefektetések terén, noha az ingatlanalapok továbbra is a második legnagyobb értéket képviselik az alapok összvagyonán belül. Az ingatlanalapokból történő júniusi milliárd forintos tőkekivonást nem tudta ellensúlyozni a 3,3 milliárdos hozam, így ezek vagyona a hónap során 0,5 százalékkal, 552 milliárd forintra csökkent. Júniusban 6 milliárd forintot vontak ki a befektetők, amit nem tudott kompenzálni az alapok 3,3 milliárd forintos hozama.
Forráskivonás történt az elmúlt hónapban a részvényalapokból is, igaz, e területen a hozamok bőven kompenzálták a nem túl jelentős tőketávozást. A részvényalapokból júniusban mintegy 700 millió forintot vontak ki a befektetők, a teljesítmények viszont 6 milliárd forinttal növelték a vagyont.
Magyar Péter támogatója egészségtelen irányba terelné a fiatalokat
