(Kolozsvár)
Képtelen a román állam az ország többnyelvű jellegét tiszteletben tartani, illetve felismerni, hogy az egynyelvű multikulturalizmus zsarnoki, antidemokratikus hozzáállásra utal – szögezi le Schöpflin György abban a dokumentumban, amelyben brüsszeli képviselőtársait tájékoztatja a Bolyai Egyetem visszaállítását célzó kezdeményezés hátteréről. A fideszes EP-képviselő felidézi, hogy 1999-ben a Max van der Stoel, az EBESZ akkori nemzeti kisebbségi főbiztosa által vezetett küldöttség tagjaként annak elemzése volt a feladata, hogyan lehetne a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE) multikulturális és többnyelvű intézménnyé alakítani. Noha a főbiztosi hivatal teljesen méltányosan szerette volna biztosítani a BBTE többnyelvűségét, és számos ajánlatot előterjesztett, ezeket az egyetem sohasem a multikulturalizmus szellemében ültette gyakorlatba, így a három nyelvnek sohasem lett egyenlő státusa.
Eközben Magyari Tivadar, a BBTE rektorhelyettese szerint a magyar oktatás érdekében zajló egyeztetéseknek nem kedvez sem az egyetem elleni „kampány”, sem pedig az, ha a politikusok „egyoldalú” képet festenek az intézményről. A magyar tagozatért felelős rektorhelyettes valótlanságnak tartja Kónya-Hamar Sándornak, az RMDSZ EP-képviselőjének a BBTE multikulturális és többnyelvű jellegét cáfoló nyilatkozatát. Magyari kijelentette, nem igaz, hogy az egyetem megtévesztő információt nyújt az anyanyelvi oktatásra vonatkozóan, hogy nem állnak a magyar diákok rendelkezésére szakorientációs lehetőségek, és hogy az egyetemen általános magyarellenesség létezne. Tájékoztatása szerint közel hatvan szak és huszonhat mesterprogram működik, és helyenként a doktori felkészülés is magyar nyelvi környezetben történik.
Ezzel egy időben számos erdélyi közéleti személyiség arra kéri a gyulafehérvári római katolikus érsekséget, hogy szólítsa fel Marton József lelkésztanárt a BBTE szenátusi tagságáról való lemondására. A felhívás hátterében az áll, hogy Marton a római katolikus kar képviselőjeként tavaly megszavazta a szenátusban Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktusnak az egyetemről való elbocsátását. A tiltakozók emlékeztetnek: a református teológiai kar képviselőjének hasonló magatartásától a református egyház elhatárolódott, és Buzogány Dezső lelkésztanár lemondott szenátusi tagságáról.
Holnap jön az igazi tél!