Erdélyi egyetemvita

Schöpflin György európai parlamenti képviselő szerint semmi köze az etnikai szeparatizmushoz a romániai magyar tannyelvű egyetem újraindítására vonatkozó igénynek.

2007. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
Képtelen a román állam az ország többnyelvű jellegét tiszteletben tartani, illetve felismerni, hogy az egynyelvű multikulturalizmus zsarnoki, antidemokratikus hozzáállásra utal – szögezi le Schöpflin György abban a dokumentumban, amelyben brüsszeli képviselőtársait tájékoztatja a Bolyai Egyetem visszaállítását célzó kezdeményezés hátteréről. A fideszes EP-képviselő felidézi, hogy 1999-ben a Max van der Stoel, az EBESZ akkori nemzeti kisebbségi főbiztosa által vezetett küldöttség tagjaként annak elemzése volt a feladata, hogyan lehetne a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE) multikulturális és többnyelvű intézménnyé alakítani. Noha a főbiztosi hivatal teljesen méltányosan szerette volna biztosítani a BBTE többnyelvűségét, és számos ajánlatot előterjesztett, ezeket az egyetem sohasem a multikulturalizmus szellemében ültette gyakorlatba, így a három nyelvnek sohasem lett egyenlő státusa.
Eközben Magyari Tivadar, a BBTE rektorhelyettese szerint a magyar oktatás érdekében zajló egyeztetéseknek nem kedvez sem az egyetem elleni „kampány”, sem pedig az, ha a politikusok „egyoldalú” képet festenek az intézményről. A magyar tagozatért felelős rektorhelyettes valótlanságnak tartja Kónya-Hamar Sándornak, az RMDSZ EP-képviselőjének a BBTE multikulturális és többnyelvű jellegét cáfoló nyilatkozatát. Magyari kijelentette, nem igaz, hogy az egyetem megtévesztő információt nyújt az anyanyelvi oktatásra vonatkozóan, hogy nem állnak a magyar diákok rendelkezésére szakorientációs lehetőségek, és hogy az egyetemen általános magyarellenesség létezne. Tájékoztatása szerint közel hatvan szak és huszonhat mesterprogram működik, és helyenként a doktori felkészülés is magyar nyelvi környezetben történik.
Ezzel egy időben számos erdélyi közéleti személyiség arra kéri a gyulafehérvári római katolikus érsekséget, hogy szólítsa fel Marton József lelkésztanárt a BBTE szenátusi tagságáról való lemondására. A felhívás hátterében az áll, hogy Marton a római katolikus kar képviselőjeként tavaly megszavazta a szenátusban Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktusnak az egyetemről való elbocsátását. A tiltakozók emlékeztetnek: a református teológiai kar képviselőjének hasonló magatartásától a református egyház elhatárolódott, és Buzogány Dezső lelkésztanár lemondott szenátusi tagságáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.